top of page

Masaj Piriformis Sendromuna İyi Gelir Mi?


Masaj Piriformis Sendromuna İyi Gelir Mi?

Bir masaj rezervasyonu yaptırmanız için birçok neden vardır. Kas ağrısı bunun için bir nedendir, ancak ağrının nedenini belirlemek her zaman o kadar basit değildir. Piriformis Sendromu, gerçek bir ağrıdır ve büyük olasılıkla sizde olduğu veya semptomlarınıza dayanarak buna karar verdiğiniz söylenecektir ancak başka bir şey yapmadan önce doğru bir teşhis almaya dikkat edin.


Piriformis Sendromu Nedir ve Masaj Yardımcı Olabilir Mi?


Piriformis altı lateral kalça rotatorundan biridir. Piriformis, kalçanızın neredeyse tüm hareketlerinde yer alır. Ana rolü, kalçayı stabilize etmek ve uyluğu lateral olarak döndürmektir. Siyatik sinirler lomber omurgadan kaynaklanır ve piriformis kasına çok yakın olan kalça kasları boyunca ilerler, bacaktan aşağı iner ve alt bacak ve ayağı besleyen daha küçük sinirlere ayrılır. Artık bu kasın neden tekrarlayan egzersiz veya uzun süre oturma nedeniyle aşırı yüklenmesinin sinirin sıkışmasına ve dolayısıyla ağrıya ve bazen de güçsüzlüğe neden olabileceğini görebilirsiniz.


Piriformis Sendromu Nedir?


Piriformis Sendromu, kelimenin tam anlamıyla sırt ağrısıdır. Kalça ve kalça ağrısı ile karakterize nöromüsküler bir durumdur. Piriformis sendromu, kalça bölgesinde bulunan piriformis kasının spazm yapması ve ağrıya neden olmasıyla ortaya çıkar. Yakındaki siyatik siniri sıkıştırabilir veya tahriş edebilir. Bu, bacağın arkası boyunca ve ayağa doğru ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olur. Siyatik ağrısına benzer hissedilebilir.


Piriformis Sendromu mu Siyatik mi?


Piriformis Sendromu, semptomlar inanılmaz derecede benzer olduğundan genellikle siyatik ile karıştırılır. Siyatik, sinire baskı yapan bir diskin işlev bozukluğundan kaynaklanırken, Piriformis Sendromu, siyatik sinirin sıkışmasından kaynaklanır, bu da bölgede ağrıya veya işlev bozukluğuna neden olur.


Masaj

Masaj Piriformis Sendromuna Yardımcı Olabilir Mi?

Piriformis Sendromu, kasların gerilmesi veya spazmından kaynaklanır ve yumuşak doku masaj teknikleri (genellikle bir spor masajında ​​kullanılır) gerilimi serbest bırakabilir ve bölgeye uygun işlevi geri getirebilir. Sorunu etkili bir şekilde hafifletmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır, spor masajı bunlardan biri olabilir.


Sadece piriformis kasını değil, tüm bölgenin gergin dokusunu gevşetmek için bir spor masajı kombinasyonu, bir terapistin size verebileceği bir dizi ev egzersizinin yanı sıra Piriformis Sendromu'nu tedavi etmenin en etkili yoludur. Tabii ki, durum devam ederse veya ilgili başka faktörler varsa, doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekebilir.


Piriformis Sendromunun neden olduğu ağrı ve sorunları hafifletmeye yardımcı olmak için işe yaradığını düşündüğümüz bazı masaj teknikleri;

  • Derin doku masajı, Piriformis Sendromu için gerçekten işe yaradığını düşündüğümüz tipik bir masaj tekniğidir. Derin doku masajı lomber, kuadriseps, hamstringler, tüm gluteal kasları gevşetir ve tabii ki piriformis içerir.

  • Yumuşak doku serbest bırakma, kas liflerini hedef alan ve yapışıklıkları, yara dokusunu ortadan kaldıran ve dokuların yeniden hizalanmasına yardımcı olan bir destekli germe şeklidir.

  • Tetik nokta terapisi, sinir sistemini gevşemeye teşvik etmede de çok etkilidir ve kasın bir nevi normal işlevine geri dönmesine izin verir.

  • Güçlendirme egzersizleri , Piriformis ve çevresindeki kasların düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olmak için de anahtardır. Güçlendirme egzersizleri, tüm kasların kendi özel rollerini düzgün bir şekilde yapmalarını sağlar, böylece diğer kaslar fazla çalışmaz ve hepsini dengeden çıkarmaz.

İdeal olarak, bir terapistin, iyileşmeyi hızlandırmak ve sizi mümkün olduğunca çabuk normale döndürmek için masaj ve evde uygulayabileceğiniz egzersiz programı için bir değerlendirmeye ihtiyacınız vardır.


Commentaires


bottom of page