top of page

Masaj Seansına Hazırlık


Masaj-Seansına-Hazırlık

Masaj uygulamasının söz edilebilecek uygulamalarının, hem sağlığımızı korumasında ve hem de rahatsızlıklardan kaynaklanan yakınmaların dindirilip, ortadan kaldırılmasında büyük payı bulunur. Erken olacak tanı ve tedavi sağlık harcamalarını en aza indirgeyecek olan dinlenme, gevşeme ve rahatlama gereksinimlerinizi, gündelik koşuşturmalar, kısıtlanamaz sanılan iş aşkı ve zaman yok lafları ile öteleriz. Hobilerin çoğu dinlendirici, rahatlatıcı olmadığı için, serbest vakitler de strese, gerginliğe dönüşür. Dolayısıyla, içe dönerek kendimize bakmayız. Devamlı çalışmamız gerektiği duygusu, bedensel dayanma gücümüzün vaktini ve sınırlarını daraltır.


Sağlığımızın bitirilerek, tükenmemesi adına, gündelik yaşantımızın enerji tasarrufunu ve dayanma gücümüzü korunmasını öğrenmemiz, bilmemiz gerekir. Sağlık açısından risk faktörleri olan stres, zorlanmalar ve iç sıkıntıları pek çok günlük yakınmaların ve rahatsızlıkların hazırlayıcısıdır. Belirtilmiş olan vaktinde önemsenmemesi ve gerekli olan önlemlerin alınmasıyla, hastalıklar, rahatsızlıklar önlenebileceği gibi, tümüyle iyileştirilebilir. Pek çok can sıkıcı stresler, gerginlikler bir süre de olsa açığa alınabilir. Dinlenme, gevşeme ve rahatlama sağlayabileceği için, masaj seansı bu önlemlerden birisi sayılır. Bunun yanı sıra, kişiyi aşırı bedensel olumsuz etkilenmelerden koruyacak şekilde vücut bilinci gelişir, kişi kendini düşünme şansı bulur, kaçınılmaz gereksinimiz olan bedensel yeni yaşam enerjisi depolamayı sağlayacak vakti kazandırır.Masaj Seansına Hazırlık


  • Masaj seansının ortamı odanın havalandırılmış olması, temiz olan havanın ruh sağlığı açısına yapacağı etki bakımından önemlidir. Oda sıcaklığı imkan varsa 22 derece dolayında olmalı.


  • Fazla soğuk bir oda kasların yeterince gevşemeyin, kasılmasına, fazla sıcak bir oda da terleyerek masaj seansından yeterli verim alamamaya sebep olacaktır. Oda ışığı sizi ve terapistinizi rahatsız etmeyecek derecede ayarlanmalıdır. İsterseniz arzu ettiğiniz sayıda mum ve kokusunu beğendiğiniz tütsüler ile otantik bir ortam sağlayabilirsiniz.


  • Aynı şekilde uygun bir müzik seçilerek vücudun, bedenin dinginliğini arttırabilir ve daha da olumlu sonuçların alınmasını kolaylaştırılabilir.


  • Masaj seansı başlamadan kısa büre süre önce ılık olacak bir duş almanız vücudunuzun, bedeninizin masaj seansına hazırlanması için önemli bir noktadır. Yukarıda da söylendiği gibi terli bir vücut, beden masajı güçleştirir ve istenilen sonucu alamamanıza sebep olabilir. Aynı şekilde duştan sonra ıslak olarak masaj seansı için masaj masasına uzanmanız da benzer problemlere yol açabilir. Bu sebeple mümkün olduğunca doğal kuruluğunda bir ten önemli bir noktadır.


  • Dolu olan mide ile masaj seansı yaptırmak doğru değildir. Masaj seansından önce bir - iki saat önce yeme ve içme faaliyetlerine ara vermeniz önerilmektedir.

Comments


bottom of page