top of page

Masaj Sırt Ağrısını Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj Sırt Ağrısını Hafifletmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

İnsan sırtı 77 farklı kastan oluşur, bu nedenle çoğu masajın bu bölgeye odaklanma eğiliminde olması şaşırtıcı değildir. Omuzlarınızda düğümler varsa, belinizde kronik sertlik varsa veya eğilmek gibi basit bir şeyden kas ağrısı yaşıyorsanız, sırt ağrısının hayatınızı etkileyebileceği birçok farklı yol vardır. Bu kaslar birbirine çok bağlı olduğu için, herhangi bir kasta oluşacak bir ağrı diğer bir kasa da yansır ve bu ağrılar birbirini takip eder, bu yüzden yardım almak için çok uzun süre beklememeniz önerilir. Tamamlayıcı bir terapi olarak masaj, aşağıdaki semptomlardan kurtulmanızı sağlayabilir:

 • Kas spazmları,

 • Düğüm ve gerginlik,

 • Ağrılar,

 • Sertlik,

 • Tutulma,

 • Spor yaralanmaları,

 • Duruş sorunları,

 • Uyku problemleri.

Masaj Sırt Ağrısına Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj, kas liflerini gererek ve uzatarak ve ayrıca özellikle gergin veya iltihaplı bölgelere kan akışını yönlendirerek çalışır. Bu, bölgeye hem besinleri hem de oksijeni getirir ve ayrıca herhangi bir laktik asit birikimini serbest bırakmaya yardımcı olur. Masaj terapisinin etkileri birikimli olma eğilimindedir, ancak ilk randevunuzdan itibaren rahatlama hissedebilirsiniz.


Masaj, sırt ağrısını yönetmek için tıbbi ağrı kesici, osteopati ve evde germe ile birlikte kullanılabilir. Aynı zamanda, bilgisayar başında kambur çalışan ve kötü duruş nedeniyle sırt ağrısı geliştirme riski en yüksek olan kişiler için de etkili bir önleyici tedbirdir.


Sırt Ağrısı İçin En İyi Masaj Türleri Nelerdir?


Masaj konusunda yeniyseniz, bir İsveç masajı ile başlamayı düşünebilirsiniz. Bu tedavi nispeten naziktir ve rahatlatıcı olmalıdır, ancak terapistiniz belirli gerginlik alanlarında gerektiği gibi baskıyı artırabilecektir. Biraz daha yoğun bir şey arıyorsanız, yoğun bir şekilde kas katmanları üzerinde çalışan bir derin doku masajını düşünebilirsiniz.


Sırt ağrınız egzersizle ilgili bir yaralanmadan kaynaklanıyorsa, bir spor masajı tercih edebilirsiniz. Bu spor masajı, sağlıklı uyumu desteklemek için kas-iskelet sisteminizi, yaşam tarzınızı dikkate alır ve sağlıklı bir eğitim rejiminin bir parçası olarak dahil edilebilir.


Evde Masaj

Sırt Masajında ​Hangi Teknikler Kullanılır?


Masajın türüne bağlı olarak, terapistiniz muhtemelen aşağıdakilerin bir kombinasyonunu kullanacaktır:

 1. Öfleraj (Sıvazlama): Daha büyük kaslardaki düğümleri parçalayan ve cildi ısıtan uzun, süpürücü vuruşlar.

 2. Petrisaj (Yoğurma): Sıkı noktalara giren daha derin bir yoğurma.

 3. Tapotement (Darbeleme): Elleri kavrayarak yapılan, bölgeye kan ve enerji getiren bir vuruş hareketi.

 4. Sürtünme: Yatıştırıcı bir ısı oluşturmak için avuç içleri birbirine sürtülür.

 5. Titreşim: Lifleri ayırmak için parmakları dik bir hareketle sürüklemek.


Hamilelikte Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısı, birçok hamileliğin önemli bir belirtisidir ve bu, rahat olmanızı zorlaştırabilir. İkinci üç aylık döneminize girdikten sonra, yatıştırıcı ve destekleyici bir hamilelik masajı almayı düşünebilirsiniz. Hamileyseniz veya herhangi bir yaralanmanız varsa, bir masaj terapisine başlamadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.


Rahatlatıcı ve tedavi edici bir masaj terapisi için web sayfamızda bulunan profesyonel masaj terapistlerimizle iletişime geçerek masaj randevunuzu oluşturabilir ve sırt ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.


bottom of page