top of page

Masaj Sonrası Ağrıyı Gidermek İçin Bir Kılavuz


Masaj Sonrası Ağrıyı Gidermek İçin Bir Kılavuz

Bir masaj ruh halinizi iyileştirebilir, ağrınızı hafifletebilir ve yaralanmaların iyileşmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, bu yöntem gevşetici iken, bir tedaviden sonra kaslarınız ağrıyabilir. Yorucu bir antrenmandan sonra sahip olabileceğiniz aynı hissi hissedebilirsiniz.


Masaj sonrası kas ağrınız olması tamamen normaldir çünkü tedavinin kendisi vücudunuzun çeşitli bölgelerini uyarır ve dokuların fiziksel hareketi onlarda değişikliğe neden olur. Vücudunuz masaj almaya alışkın değilse, güçlü ve ağır baskı gerektiren derin doku masajı yaptırdıysanız, masajdan sonra ağrınız olabilir. Vücudunuz tedaviye yanıt olarak bu şekilde iyileştiğinden ağrı hissedebilir ve biraz iltihaplanma yaşayabilirsiniz.


Deneyimli masaj terapistlerinden oluşan ekibimiz, rahatsızlığı en aza indirmek ve masaj sonrası ağrıyı etkili bir şekilde ele almak için izleyebileceğiniz en etkili ipuçlarından bazılarını derledi. Bunlar aşağıdakileri içerir:

  • Dinlenme

Masajınızdan sonra yeterli dinlenme ve uyku için zaman ayırmanız önemlidir. Yapabiliyorsanız, masajdan hemen sonra egzersiz yapmaktan kaçının. Bir tedaviden sonra hareket etmek iyi ve sağlıklıdır, ancak yorucu bir şey yapmamaya çalışın.

  • Hidrasyon

Özellikle masajdan önce ve sonra günde en az sekiz bardak su içilmesi önerilir. Kafeinli, alkollü ve şekerli içecekler tüketmekten kaçının. Bunun yerine, bitki çayları veya taze meyve ve sebzelerden elde edilen meyve suları gibi sağlığı teşvik eden içecekleri tercih edin. Bu şekilde vücudunuzdaki toksinleri atabilirsiniz.

  • Soğuk Terapi

Herhangi bir iltihabı azaltmak ve rahatsızlığı hafifletmek için soğuk terapi ile masajdan sonra ağrılı bölgeleri hedefleyin. Bunun için günde birkaç kez 10-15 dakika buz banyosu yapın veya vücudunuzun ağrıyan bölgelerine 10 dakika buz torbası uygulayın.

  • Sıcak Terapi

Soğuk terapiye benzer şekilde, sıcak terapi rahatlamayı teşvik edebilir ve vücudunuzdaki ağrılı bölgeleri hafifletebilir. Günde birkaç kez veya gerektiğinde 15 dakikaya kadar ağrıyan noktalarınıza bir ısıtma yastığı yerleştirin. Ayrıca saunaya gidebilir, sıcak bir duş alabilir veya vücudunuzu 30 dakikaya kadar magnezyum içerikli tuzları ile ılık (veya dayanabileceğiniz kadar sıcak) suda bekletebilirsiniz.

  • Topikal Tedaviler Uygulayın

Kas masajı, ağrıyan kaslarınızı hafifletmeye ve masajdan sonra ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bunu, daha hızlı iyileşme ve rahatlamayı teşvik etmek için ihtiyaçlarınıza göre vücudunuzun ağrılı veya iltihaplı bölgelerine günde birkaç kez dairesel hareketlerle uygulayın.


Evde Masaj

Eğitimli ve profesyonel masaj terapistlerimizden rahatlatıcı masaj terapisi, kan dolaşımınızı iyileştirebilir, esnekliğinizi ve eklem hareketliliğinizi iyileştirebilir, kas gerginliğinizi azaltabilir ve yaralanmaların iyileşmesini hızlandırabilir. Masaj sonrası ağrının bu prosedürü almanızı engellemesine izin vermeyin. Yukarıda belirtilen adımları izleyin ve masaj terapisinin faydalarından sonuna kadar yararlanın.


Masaj, profesyonel masaj terapistleri tarafından uygulandığında her zaman olumlu sonuçlar vermektedir. Masaj terapilerinden önce herhangi bir rahatsızlığınız varsa bunu öncelikle doktorunuzla görüşmek önemlidir. Ancak rahatlamak için bir masaj uygulandıktan sonra yaşayacağınız olumsuz durumlar için dikkat edilmesi gereken noktaları uyguladığınızda masaj terapisinden harika sonuçlar almanız da kaçınılmaz olur.


bottom of page