top of page

Masaj Spordan Önce Mi Spordan Sonra Mı Yaptırılmalı?


Masaj-Spordan-Önce-Mi-Spordan-Sonra-Mı-Yaptırılmalı-?

En çok merak edilen sorular arasından biriside masajın spor öncesi mi, spor sonrası mı yaptırılacak olması. Bu sorunun yanıtı tamamen o gün kişinin bedeninin ihtiyacı ile alakalıdır. Kimi zaman antrenman öncesi canlandırıcı bir masaj seansına, kimi zaman ise antrenman sonrası rahatlatıcı, gevşetici bir masaj seansına ihtiyaç duyulabilir.

Öncelikle belirtmeliyiz ki spor masajı sizleri rahatlatmak ve şımartmak adına uygulanan bir masaj değildir. Bu masaj uygulamasında yapılan tekniğin asıl amacı sizi gelecek sakatlıklardan korumak ve vücudun toparlanma sürecini de hızlandırmaktır. Ağırlıklı olarak spor (egzersiz) yapan bireylere yönelik uygulanan bu masaj, spor masajı ya da sporcu masajı olarak adlandırılır. Spor masajı, klasik masaj uygulamasının bilinen beş manipülasyonunun (yani hareketlerinin) sportif amaçlara dönük planlanması ile var olmuştur. Farklı spor dallarındaki sporcular aracılığı ile fiziksel, ruhsal ve sosyal amaçlar ile kullanılan çok yararlı bir uygulamadır.

Spor masajı, sağlıklı kas ve bağ dokularına sahip olma, eklemlerde hareketlilik, ödemsiz ve ağrısız hareket etme, çabukluk, zihinsel olarak kendini daha iyi hissetme ve konsantre olabilme (dikkat yoğunlaşması) gibi alanlarda yardımcı olur. Uzman bir masaj terapisti aracılığı ile uygulanan spor masajının, hem profesyonel olan sporculara hem de günlük egzersiz yapan bir kişiye sağlayabileceği çok önemli faydaları bulunmaktadır. Bu faydalardan bahsedecek olursak, bazıları şunlardır;

  • Kasları gevşetir

  • Kaslarda oluşan gerginliği azaltarak sakatlanmaların önüne geçmeye yardımcı olur.

  • Yorgunluğun yerini gevşeyip, rahatlamaya bırakır.

  • Eklemlerin çevresinde oluşan şişlikleri indirir.

  • Ağır bir egzersiz yapmanın ardından vücudun daha hızlı bir sürede toparlanmasına katkı da bulunur.

  • Kalp atışını yavaşlatır ve kan basıncını da düşürür.

  • Vücut direncini ve vücut esnekliğini arttırır.

  • Sirkülasyonu ve bağışıklık sistemini geliştirir, bu sayede de vücut kendini daha hızlı bir şekilde yeniler.


Spor masajı, spor aktivitelerinden hem önce hem de sonra uygulanabilir. Antrenmandan önce uygulanan ritmik ve canlı spor masajı, kasların ısınmasını, sirkülasyonun gelişip, kas dokularının da esnemesini sağlar. Bir spor aktivitesinden önce mutlaka sert bir masaj uygulamasından kaçınılması gerekir. Canlandırıcı bir spor masajı, sporcunun daha iyi odaklanmasına ve kendini daha güçlü, daha enerjik hissetmesine katkı da bulunabilir. Hiçbir zaman fiziksel ısınmanın yerine masaj seansı da kullanılmaz.

Antrenman sonrası uygulanan spor masajı, antrenman esnasında en çok çalışan kaslara doğru odaklanır. Toparlanma sürecinin hızlanmasına, sporcunun bir diğer antrenmana kadar daha dinamik kalmasına yardımcı olur. Dokularda dolaşımı arttırarak besin ve oksijen maddelerince zengin kanın gelmesini arttırır. Atık ürünlerin daha çabuk vücuttan uzaklaşmasını sağlayarak toparlanma sürecini hızlandırır.


Spor masajı, kas kramplarını ve acıyı da hafifletmeye yardımcı olur. Etkili bir spor masajı, spor yapan bireyin rahatlamasına, beynin ve vücudun daha iyi, daha etkili bir şekilde dinlenmesine yardımcı olur. Masaj uygulanan kaslarda spor esnasında zarar görmüş olan kas lifleri toparlanır ve yangısal süreçleri başlatan beyaz kan hücreleri de daha az oluşur. Masaj, kaslardaki ödem ihtimalini de azaltır.

Comentários


bottom of page