top of page

Masaj Tekrarlayan Gerilme Yaralanması Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj Tekrarlayan Gerilme Yaralanma Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Masaj, tekrarlayan gerilme yaralanmasından muzdarip insanlar için harikalar yaratabilir. Bu yazımızda masajın tekrarlayan gerilme yaralanması tedavisine nasıl yardımcı olabileceğini öğrenebilirsiniz. Tekrarlayan zorlanma yaralanmaları (bazen aşırı kullanım yaralanmaları olarak adlandırılır) genellikle sporcuları, özellikle de yaşamın erken dönemlerinde bir sporda uzmanlaşanları etkiler.


Kim olursanız olun veya ne yaparsanız yapın, tekrarlayan gerilme yaralanması performansınız ve yaşam kaliteniz üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Yine de iyi haber şu ki, masaj da dahil olmak üzere birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Tekrarlayan gerilme yaralanması tedavisi için masajın faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.


Tekrarlayan Gerilme Yaralanması Nedir?


Adından da anlaşılacağı gibi, tekrarlayan bir gerilme yaralanması, aynı hareketi tekrar tekrar tekrarlamak için çok fazla zaman harcadığınızda meydana gelen bir yaralanma türüdür. Örneğin bir bilgisayar çalışanı, ellerini dinlendirmeden yazarak çok fazla zaman harcarsa bileklerinde bir tekrarlayan gerilme yaralanması geliştirebilir.


Tekrarlayan gerilme yaralanması belirli bir eklemi oluşturan kaslarda, tendonlarda ve bağlarda gerginliğe ve iltihaplanmaya neden olur. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı gerilme yaralanması türü vardır:

  • Karpal tünel sendromu,

  • Tenisci dirseği,

  • Golfçü dirseği,

  • Tendinit,

  • Plantar fasiit.

Tekrarlayan gerilme yaralanması oldukça acı verici olabilir. Ayrıca ekleminizi tam bir hareket aralığında hareket ettirmenizi zorlaştırabilirler.


Tekrarlayan Gerilme Yaralanması Belirtileri


Ağrı, bir tekrarlayan gerilme yaralanması ile ilişkili en yaygın semptomdur. Belirli bir hareketi yaptığınızda veya bitirdikten sonra muhtemelen ağrıyı fark edebilirsiniz. Yaralanma ilerledikçe, ilgisiz aktiviteler yaparken ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Diğer bazı semptomlar aşırı duyarlılık ve zayıf koordinasyon içerir. Etkilenen bölgede de karıncalanma veya uyuşma yaşayabilirsiniz.


Tekrarlayan Gerilme Yaralanması Tedavileri


Çoğu zaman, bir kişiye bir tekrarlayan gerilme yaralanması teşhisi konduğunda, doktorlarının önereceği birkaç farklı tedavi vardır. Yaygın tedaviler şunları içerir:

  • İlaçlar,

  • Sıcak-soğuk terapi,

  • Steroid enjeksiyonları,

  • Sinir/tendon sorunlarını düzeltmek için cerrahi.

Bazen bu tedaviler, tekrarlayan gerilme yaralanması iyileşmenize yardımcı olacak tek seçenektir. Çoğu durumda, yine de ilk önce kullanabileceğiniz başka, daha doğal çözümler vardır.


Evde Masaj

Neden Tekrarlayan Gerilme Yaralanma Tedavisinde Masaj Kullanılır?

Masaj terapisi, yukarıda listelenen bazı popüler tedavilere harika bir alternatif veya tamamlayıcı tedavidir. Tekrarlayan gerilme yaralanmasına yardımcı olması için masaj terapisini düşünmek isteyebileceğiniz birçok neden vardır.


Masaj, iyileşmeyi teşvik etmeye ve eklemlerinizi ağrısız, invazif olmayan bir şekilde hareket ettirme yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olur. Tekrarlayan gerilme yaralanmasının neden olduğu ağrıyan kaslardan ve rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olacak ağrı kesicilere ihtiyacınız yoktur. Masaj terapisi, gergin kasları gevşetmeye ve hissedebileceğiniz herhangi bir ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir.


Masaj ayrıca endorfin salınımını da tetikler. Endorfinler, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek iyi hissettiren kimyasallardır. Masaj ayrıca vücutta daha iyi kan dolaşımını teşvik etmeye yardımcı olur. Kanınız vücudunuzda verimli bir şekilde akabildiğinde, kaslarınız, tendonlarınız ve bağlarınız atık ürünlerden kurtulabilir ve daha hızlı iyileşebilir. Bu da ağrınızı azaltmanıza ve iyileşme sürecini çok daha verimli hale getirmenize yardımcı olabilir.


Masajın getirdiği artan kan akışı da daha hızlı doku rejenerasyonunu desteklemeye yardımcı olabilir. Eklemleriniz, kaslarınız ve tendonlarınız iyileşmeye başladığında, eklemlerinizi yeniden tam hareket aralığında hareket ettirmenin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Diğer kasları dengeleme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak ve mümkün olan en verimli ve etkili şekilde hareket edebileceksiniz.


Daha iyi hareket etmenize yardımcı olmanın yanı sıra, düzenli masajlar gelecekte tekrarlayan gerilme yaralanması geliştirme riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Çoğu zaman, bir gerilme yaralanması meydana geldiğinde, bunun nedeni eklemleriniz için gereken özeni göstermemenizdir.


Masajı bir öncelik haline getirerek, bu eklemlerin iyi çalışması için ihtiyaç duydukları ilgiyi görmelerini sağlayabilirsiniz. Sonuç olarak, daha sonra izin almanız ve onları rehabilite etmeniz daha az olası olacaktır. Tekrarlayan gerilme yaralanması yardımcı olacak düzenli masajlar almak, rahatlamanıza ve daha az stresli hissetmenize de yardımcı olabilir.


Rahatladığınızda ve stresinizi daha etkili bir şekilde yönettiğinizde, vücudunuzun iyileşmenize yardımcı olacak daha fazla kaynağı vardır. Bu da işinize veya tercih ettiğiniz spora çok daha erken dönmenize yardımcı olacaktır.


Gördüğünüz gibi, tekrarlayan gerilme yaralanması tedaviniz için tercih ettiğiniz masajı kullanmak isteyebileceğiniz birçok neden vardır. Masaj, ağrıyı en aza indirmeye ve hareket açıklığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için kendi başına veya diğer yöntemlerle birlikte iyi çalışır. Yine de masajın tüm faydalarını yaşamak istiyorsanız, doğru masaj terapisti ile çalıştığınızdan emin olmanız gerekir.


Comments


bottom of page