top of page

Masaj Terapisi: Ağrı Sorunlarınıza Çözüm Olabilir Mi?


Masaj Terapisi: Ağrı Sorunlarınıza Çözüm Olabilir Mi?

Ağrınız olduğunda masaj terapisi genellikle bir tedavi seçeneği olarak göz ardı edilir. İlaçlar ve daha invaziv tedaviler uygulanır, ancak bunlar gerçekten sadece sorunu kapsar. Fiziksel tıp ve ağrı tedavisi söz konusu olduğunda masaja bütünsel bir yaklaşım bazen en iyi seçimdir.


Masaj Terapisini Anlamak


Masaj terapisi, kas gerginliğini azaltır ve bir esenlik ve rahatlama hissini destekler. Özel olarak eğitilmiş lisanslı bir masaj terapisleri bu tür terapiyi gerçekleştirir. Masaj, masaj terapistinin hem kaslarınızı manuel olarak manipüle etmesine hem de vücudunuzdaki yumuşak doku gerginliğini hafifletmesine olanak tanıyan tekniklerin bir karışımıdır. Sadece kaslarınız için değil, vücudunuzun diğer bölümleri için de bir fayda sağlar.


Masaj terapisinin belirli bir amacı vardır, sinir sisteminizin yavaşlamasına ve ara vermesine izin vermek. Bu, bir dizi farklı koşulda faydalıdır ve vücudunuzda oluşan gerilimi ve stresi hafifleterek size yardımcı olabilir. Ayrıca:

 • Yaraları iyileştir,

 • Genel sağlığı destekler,

 • Ağrı semptomlarını giderir,

 • Gevşemeyi teşvik eder.

Her biri kendinizi en iyi şekilde hissetmenize yardımcı olmak ve vücudunuzun ağrı ve rahatsızlıktan bir mola vermesini sağlamak amacıyla birçok farklı masaj terapisi türü vardır.


Masaj Terapisi Türleri


Kronik ağrı çekiyorsanız, masaj terapisi rahatlamak için bir yoldur. Rahatlamanıza ve ağrıyı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilecek çeşitli masaj terapisi türleri vardır.

 • Lenfatik Masaj

Vücudunuzdaki lenf sıvısı, toksinleri ve atıkları gidermek için gereklidir. Lenfatik masaj, bu sıvının serbestçe hareket etmesine izin vererek vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olan daha hafif bir dokunuş masajıdır. Artrit, bu tür masajı önereceğimiz bir durumdur.

 • Tetik Nokta Masajı

Tetik noktalar, çok fazla ağrıya neden olan küçük kas spazmlarının bulunduğu alanlardır. Bu masaj türü, kan akışını artırmak ve spazmı rahatlatmak için bu bölgelere odaklanır. Kronik ağrı çekiyorsanız, tetik nokta masajı yardımcı olabilir.

 • Miyofasyal Gevşeme

Boyun, sırt ve omuzlarınızdaki kas gerginliğinden şikayetçiyseniz, miyofasyal gevşeme tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Fasya, cildinizin altında kolayca hareket etmenizi sağlayan destekleyici bir doku tabakasıdır. Miyofasyal gevşetmenin amacı, derin tohumlu gerginliği ve gerginliği serbest bırakmak için onları destekleyen kaslar ve fasya üzerinde çalışmaktır.

 • Derin Doku Masajı

Kaslarınız kronik olarak gerginse veya bir yaralanma geçirdiyseniz ve tekrarlayan ağrılarınız varsa, derin doku masajından faydalanabilirsiniz. Bu masaj, sıkı kaslarınıza ve dokularınıza girip onları serbest bırakmak için daha agresif bir dokunuş gerektirir.

Ağrınız spor yapmaktan veya egzersiz yapmaktan kaynaklanan gergin kaslardan kaynaklanıyorsa, bir spor masajı düşünün. Fiziksel olarak aktif olduğunuzda aşırı kullandığınız kaslara odaklanır.


Masöz

Masaj Terapisinin Faydaları


Masaj terapisinin aslında, akut ve kronik ağrıyı hafifletmek de dahil olmak üzere genel sağlığınız için çeşitli faydaları vardır. Genel bir sağlık ve rahatlama duygusu arıyorsanız, masaj terapisi:

 • Uykuyu iyileştirir,

 • Stresi azaltır,

 • Kas gerginliğini azaltır,

 • Fibromiyaljiyi iyileştirir,

 • Kanser ağrısına yardımcı olur.

Ağrınızı kontrol altına alamıyor gibi göründüğünüzde, masaj terapisini düşünün. Sonuçlara şaşırabilirsiniz.


Comentários


bottom of page