top of page

Masaj Terapisi Anksiyete ve Depresyon İçin İyi Bir Tedavi Midir?


Anksiyete ve Depresyon İçin Masaj Terapisi


Birçok insan hayatlarının bir noktasında kaygı hissedebilir. Anksiyete ve depresyon gibi bir akıl sağlığının ortaya çıkmasının nedeni; büyük yaşam değişikliği, travmatik deneyimler veya bazı ilaçlar gibi diğer dış faktörlerin sonucu da olabilir.


Anksiyete ile ilgili zihinsel sağlık sorunları, bağışıklık sistemini tehlikeye atabilir, vücut kimyasını bozabilir ve kendinizi yorgun ve sinirli hissetmenize neden olabilir. Uyumakta zorluk çekebilir, uyanıkken kendinizi huzursuz hissedebilir ve konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Şiddetli kaygısı olan kişilerde kas gerginliği, zayıf sindirim ve soğuk terleme görülebilir.


Masaj Terapisi Anksiyete Olan Kişilere Nasıl Yardımcı Olur?


Çevrenizdeki stres faktörlerini ortadan kaldırsanız bile, yaşam durumlarının yarattığı ve hemen değiştirilemeyen kaygı ve stresin kalıcı etkilerini yaşayabilirsiniz. Egzersiz yaparak, bol bol dinlenerek ve iyi beslenerek kaygıyı azaltabilirsiniz. Kaygıyı hızlı ve sağlıklı bir şekilde azaltmak için beden-zihin gevşeme tekniklerinde uzman bir masaj terapisti ile çalışabilirsiniz.


Depresyon ve anksiyete en yaygın ruh sağlığı sorunlarından ikisidir. Ortalama olarak, kanser hastalarının %79'u anksiyete belirtileri yaşar ve %10-20'si depresyon yaşar. Bir grup araştırmacı, kanser hastaları üzerinde masaj terapisinin etkilerini incelemişlerdir. Masaj terapisi alan hastalar ağrı, anksiyete ve depresyon semptomlarında iyileşmeler yaşamıştır.


Masaj Terapisi Depresyonlu Kişilere Nasıl Yardımcı Olur?


Araştırmalar, doğum öncesi depresyonu olan kadınları inceledi ve masaj terapisinin hem kendileri hem de bebekleri için sağlıklı olduğunu belirlemiştir. Anneleri masaj ve yoga tedavisiyle ilgilenen bebeklerin doğumda ağırlıkları daha fazla ve gebelik boyunca rahimde geçirilen sürenin daha uzun olduğu belirlenmiştir. Anneleri, daha sağlıklı olan bebeklerin daha az kaygı yaşadığını, depresyon, öfke ve bacak ağrısının azaldığı belirlenmiştir. Araştırmacılar, masaj terapisinin bazı hastalarda yan etkilere neden olan antidepresanlar yerine doğal bir alternatif olarak masajın uygun olduğunu belirtmiştir.


Masoz

Masaj Terapisi Neden Anksiyete ve Depresyon Belirtilerini Hafifletir?


Anksiyete ve depresyonu olan birçok kişi, odaklanmayı artırmaya yardımcı olan etkinliklere katılarak semptomlarının şiddetini azaltabilir. Bu, masaj terapisinin ve vücut çalışmasının bir kişinin zihinsel sağlığına etkili bir şekilde fayda sağlamasının nedenlerinden biri olabilen, mindfulness adı verilen bir uygulamadır. Farkındalık pratiği üzerine yapılan araştırmalar, fibromiyaljiden anksiyete ve depresyona kadar geniş bir yelpazedeki durumlar için olumlu sonuçlarına dikkat çekmiştir.


Farkındalık konusunda uluslararası düzeyde tanınan bir uzman olan Eckhart Tolle, nefesinizi hissetmek, havanın kokusu, etrafınızdaki sesler veya duvarların rengi gibi beş duyunun tümüne de dikkat etmenizi tavsiye eder. Anksiyete ve depresyonu tedavi etmek için farkındalık tekniklerini kullanma tecrübesine sahip bir masaj terapisti bu süreçte size yardımcı olabilir.


Duyu algıları o anda gerçekleştiğinden, anksiyete ve depresyonu olan kişiler, anlık deneyimlerini derinden hissederek zihinsel ve duygusal alışkanlıklarını sıfırlayabilir. Bu uygulama, zihnin geçmiş pişmanlıkların ve gelecekteki sıkıntıların düzelmesine yardımcı olur.

Σχόλια


bottom of page