top of page

Masaj Terapisi Bel Ağrısının Tedavisinde Etkili midir?


Masaj Terapisi Bel Ağrısının Tedavisinde Etkili midir?

Bel ağrısı akut (kısa süreli) veya kronik (12 haftadan fazla sürer) olabilir. Genellikle normal yaşlanma, uzun süre oturma, egzersiz eksikliği, ağır kaldırma veya yaralanmadan kaynaklanır. Masaj terapisinin, özellikle bel ağrısının kas gerginliğinden kaynaklandığı durumlarda önemli bir tedavi protokolü olduğu kanıtlanmıştır.


Alt sırt (bel bölgesi), intervertebral diskler tarafından yastıklanan beş spinal omurdan oluşur. Bağlar omurları yerinde tutarken, tendonlar kasları kemiklere bağlar. Omurga ve kalçaları stabilize etmek ve desteklemek için birlikte çalışan iki ana kas vardır. Bunlar, alt sırttaki kuadratus lumborum kası ve kalçalardaki gluteus mediusudur. Bu kaslar gerildiğinde, sert, yorgun ve ağrılı hissederler.


Omurilik dejenerasyonu gibi hastalıklar düşük ağrıya neden olabilse de, kas gerilmesinin en yaygın nedenleri arasında saatlerce kötü duruşla oturmak, ağır eşyaları uygunsuz şekilde kaldırmak ve düzenli egzersiz yaparak güçlü sırt kaslarını korumamak yer alır. Stres ayrıca, yaralanmaya daha yatkın olan gergin veya gergin kaslara da neden olabilir. Bel ağrısı, ayakkabı bağlamak için öne eğilmek veya bilgisayarda çalışmak gibi basit aktivitelere bile engel olabilir.


Masaj Sırt Ağrısına Yardımcı Olur mu?


Masajın sırt ağrısına yardımcı olabileceğini gösteren birçok yayınlanmış araştırma var. Terapötik masajın kalıcı bel ağrısı için etkili olduğu ve uzun süreli faydalar sağlayabildiği inancını destekleyen araştırmalara işaret etmektedir. Sırt masajının faydaları aşağıdakileri içerir:

  • Ağrıyı azaltır veya ortadan kaldırır,

  • Sıkı kasları gevşetir,

  • Kan dolaşımını iyileştirir,

  • Stres ve kaygı duygularının hafifletilmesine yardımcı olur,

  • Normal aktivitelere dönüşü hızlandırır,

  • İltihap önleyici ağrı kesiciler almak ve buz veya ısıtma yastıkları uygulamak gibi geleneksel tedavileri tamamlar.

Bir fizyoterapist veya bir masaj terapisti terapötik masajlar sağlayabilir. Bir fizyoterapist, hafif egzersizler ve germe gibi aktiviteleri içerebilecek bir tedavi planının bir unsuru olarak masajı içerecektir. Bel ağrısı kas gerginliğinden kaynaklanıyorsa, birçok kişi kendi başına bir masaj terapisti bulur. Kas gerginliği için masaj, genellikle ağrıyı hafifletmek için gereken tek şeydir.


Masöz

Masaj Türleri ve Stilleri


İki temel masaj türü vardır: tüm vücut ve yapısal. Tüm vücut masajı genel rahatlama sağlar. Belirli kasları ve bağ dokusunu hedef alan omurga masajı tekniklerine yapısal masajlar denir. Kalçadan boyuna kadar olan kasları hedef alan yapısal bir masaj, bel ağrısının giderilmesinde etkilidir.


Bazı masaj stilleri, hedeflenen bir alana özel olarak odaklanarak tüm vücudu içerir. Bununla birlikte, tüm masaj stillerinin ağrıyı hafifletmeye yardımcı olma olasılığı vardır. En fazla etkiye sahip olacak en iyi stil, hastanın veya müşterinin acısına ve tercihlerine neyin sebep olduğuna bağlıdır. Çeşitli masaj stilleri şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • İsveç masajı – gevşemek ve kas düğümlerini rahatlatmak için tüm vücut nazik masajı.

  • Shiatsu masajı – Nabız basıncını kullanan ve vücudun dikkat edilmesi gereken bölgelerine odaklanan bir Japon tarzı tüm vücut masajı.

  • Tetik nokta masajı – kas dokularındaki gerginliğin (tetik noktaları) neden olduğu belirli ağrı bölgelerine ekstra odaklanmayı içeren tüm vücut.

  • Derin doku masajı – bağ dokularının ve kasların daha derin katmanlarındaki gerilimi azaltmak için basınç kullanan tüm vücut masajı.

Refleksoloji ve spor masajı gibi başka masaj türleri de vardır, ancak listelenenler daha yaygın olanlardan bazılarıdır. Sırt ağrısı çeken insanlar için masaj terapisi çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilir. Her durum farklı olduğu için önerilen belirli bir seans miktarı yoktur.


Omurga masaj terapisinin kas gerginliğini azaltabileceği ve alt sırttaki kasların çalışmasında dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olabileceği konusunda genel bir fikir birliği vardır. Omurga masajı tedavisi normalde reçetesiz satılan ilaçlar, egzersiz, duruş iyileştirme (özellikle otururken) ve fizik tedaviyi içeren diğer tedavilerle birlikte kullanılır. Doktorunuzla bel ağrınız hakkında konuşmanız ve ağrısız bir yaşam sürmeniz için bir eylem planı geliştirmeniz önemlidir.


Comments


bottom of page