top of page

Masaj Terapisi Diz Osteoartritinin Tedavisine Yardımcı Olabilir Mi?


Masaj Terapisi Diz Osteoartritinin Tedavisine Yardımcı Olabilir Mi

Masaj terapisi, özellikle ağrı yaşayanlar için birçok fayda sağlar. Diz osteoartriti, standart tedavi seçenekleriyle tam olarak tedavi edilemeyen ağrıya neden olabilir. Düzenli masaj terapisi ile osteoartritli birçok kişi ağrılarını azaltabilir, fiziksel hareketlerini artırabilir ve aktif hayatın tadını çıkarabilir.


Diz Osteoartriti Nedir?


Osteoartrit, zamanla kötüleşen bir eklem hastalığıdır. İlaç seçenekleri sınırlıdır, bu nedenle hastalar genellikle ameliyat veya azalan ağrı arasında seçim yapmak zorunda kalırlar.


Son yıllarda milyonlarca insan, fiziksel yaralanmalar, kanser, diyabet, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve diğerleri gibi birçok rahatsızlığın ağrısını hafifletmek için masaj terapisini kullanmaktadır. Diğer tedavi seçenekleriyle ihtiyaçları tam olarak karşılanamıyorsa, birçok diz osteoartriti hastası da rahatlamak için masaj tedavisine başvurabilir.


Diz Osteoartriti İçin Masaj Uygulanabilir Mi?


Araştırmacılar masaj ve diğer tamamlayıcı terapiler üzerine önceki araştırma makalelerini de gözden geçirerek, diz osteoartriti hastaları için masaj terapisinin iyileştirici etkilerine dikkat çektiler.


Egzersiz tedavisi ile birleştiğinde masaj terapisinin osteoartrit hastaları için güvenli ve etkili olduğunu belirlediler. Araştırmalar, standart tedavilere ek olarak masaj terapisi alan hastaların yalnızca standart tedavileri alanlara göre daha iyi sonuç aldığını gösteriyor.


Osteoartrit için Masaj Terapisi Üzerine Yapılan Araştırmalar


Bir araştırma ekibi, sekiz hafta boyunca İsveç masajı alan osteoartrit hastalarıyla çalıştı Katılımcılar, ağrı ve sertlikte bir azalmanın yanı sıra hareketlerde rahatlama ve yürüme hızı da dahil olmak üzere fiziksel işlevde bir artış yaşadılar.


Duke Üniversitesi haftada sekiz seans masaj terapisi alan osteoartrit'li 25 gaziyi inceledi. Diğer araştırmacılarla aynı olumlu etkileri bulmanın yanı sıra ağrı azaltma, sertlik hafifletme ve artan fonksiyonlar gözlemlendi. Bu araştırmacılar, çalışma katılımcılarının masaja yönelik olumlu eğilimlerine dikkat çekti. Masaj terapisine olan ilgi ve masajın güvenilirliği göz önüne alındığında, araştırmacılar, çeşitli fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarının tedavisinde masajın faydalarını vurguladılar.


Ağrı kesici, azaltılmış sertlik seviyeleri ve daha fazla hareketliliğe ek olarak, belirli fiziksel işlevlerde iyileşmeler gözlemlediler. Masaj terapisinin, çalışma katılımcılarının önemli ölçüde daha hızlı yürümesine ve adımlar arasındaki mesafeyi artırmasına yardımcı olduğunu buldular. Araştırmacılar ayrıca hastaların eklemlerine ağırlık verdikleri toplam süreyi ölçtüler ve önemli gelişmeler gözlemlediler.


Masaj

Araştırmacılar, haftada 60 dakikalık masajın fayda sağladığını söylemektedirler. 60 dakikalık masaj alan katılımcılar, ağrıda azalma, hareketlerin rahatlamasında artış ve daha hızlı yürüme kabiliyetine sahip oldular. Sadece iki haftada bir 30 dakika masaj yaptıranlar bile, almayanlara göre daha az ağrı ve sertlik yaşadılar.


Daha fazla insan sağlık, zindelik sağlamak ve yaşam kalitesini yükseltmek için tamamlayıcı tedavileri denedikçe, araştırmacılar bu tedavileri araştırmaya devam etmektedir. Hangi masaj çeşidinin güvenli olduğu konusunda doktorunuza danışmanız, masaj seçeneklerini keşfetmeniz, nitelikli bir masaj terapisti bulmanız ve sizin için en uygun olanı yaptırmanız önerilir.

Comments


bottom of page