top of page

Masaj Terapisi Duruşu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj Terapisi Duruşu Düzeltmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Pek çok faydasının yanı sıra masaj terapisinin kötü duruşu iyileştirmeye de yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bu, bu durum için halihazırda başka fiziksel aktivitelere katılıyor olsanız da örneğin egzersiz yapmak yerine rahatlatıcı ve keyifli bir aktivite olan masaj terapisini de deneyebilirsiniz.


Ancak masaj terapisinin duruş sorunlarını nasıl çözebileceğini incelemeden önce, kötü duruşun neye benzediğini, nedenlerini ve bir kişinin hayatını nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.


Bu nedenle, bu makale kötü duruş hakkında bu kadar önemli bilgileri açıklayarak başlayacak ve ardından bu durumu tedavi etmek için masaj terapisinin nasıl önemli olabileceğini tartışarak devam edecektir.


Kötü Duruş Nedir?


Tıbbi olarak, omurilik uzun süre bükülmüş pozisyonda kaldığında, eklemler ve bağlar üzerinde artan baskıya yol açan kötü bir duruş geliştirir. Bu baskı, zamanla kaslarımız ve eklemlerimiz için kötü olan bir duruş geliştirmek için birikebilir.


Kötü duruş geliştirmenin en yaygın nedeni oturmaktır. İnsanlar olarak hayatımızın önemli bir bölümünü çeşitli şeyler için çeşitli pozisyon ve duruşlarda oturarak geçiriyoruz; yemek yemek, araba kullanmak, ofis işleri, ders çalışmak vb. Bunu yaparken, uzun süreler boyunca omurganız için doğru duruşta oturmamak oldukça yaygındır.


Bu süreçte kaslarınız da etkilenir. Örneğin, uzun süre kambur bir pozisyonda oturmak, kaslarınızı çeşitli şekillerde yeniden şekillendirebilir ve bu da vücutta kas dengesizliklerine yol açabilir. Sonuçta, kaslar kötü duruşu korumak için ayarlanacaktır.


Kötü Duruşa Ne Sebep Olur?


Kötü duruşun çeşitli nedenleri vardır ve bunlardan bazıları daha önce tartışıldığı gibi uzun süreler boyunca uygunsuz bir pozisyonda oturmakla ilgilidir. İşte kötü duruşa yol açan en yaygın iki neden.

  • Kas Gerginliği/Zayıflığı

Bu sorun, belirli bir pozisyon veya duruş uzun süre korunduğunda gelişebilir. Bu mutlaka oturma pozisyonunda olmak zorunda değildir ve aynı zamanda kasların zayıflamasına veya zamanla gerginleşmesine neden olacak şekilde ev işleri yapmaktan da kaynaklanabilir.


Kas gerginliği ve zayıflığı da tedavi edilmezse ağrıya neden olabilir. Neyse ki, masaj terapisi, kaslardaki gerginliği gidermeye ve gücü geri getirmek için gevşetmeye yardımcı olmak için kullanılabilir.

  • Stres Gibi Ruh Sağlığı Sorunları

Kötü duruşun zamanla gelişmesinin bir başka nedeni de strestir. Vücudumuz, beyinlerimiz, hormon üretimimiz, kaslarımız ve sinir uçlarımız arasında çeşitli bağlantılara sahip karmaşık makinelerdir. Bu, zihinsel sağlığınızın fiziksel bedeninizi etkileyebileceği ve etkilediği anlamına gelir.


Bu şekilde, belirli bir süre boyunca belirli bir noktanın üzerinde strese maruz kalırsanız, kaslarınız ve bağlarınız da bundan etkilenecek ve zamanla kötü duruşa yol açabilecektir. Bunun nasıl olduğu, stresin kaslarınızı olması gerekenden daha fazla kasmasına neden olabilir.


Masaj terapisi, kaslarınızı tutan stresi yönetmenin iyi bir yoludur. Bunun nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgiyi makalenin son bölümünde bulabilirsiniz.


Kötü Duruşun Sağlığa Etkileri


Çoğu kişi, sorun şiddetli hale gelene kadar kötü duruşun etkilerini düşünmese de ideal olarak fiziksel olarak bozulmadan önce bu rahatsızlığı tespit etmek ve tedavi aramak gerekir. Aşağıdakiler, birçok insanın günlük yaşamlarında karşılaştığı kötü duruşun bazı yaygın etkileridir.

  1. Üst ve alt sırt, boyun ve omuzlarda ağrı hissetmek,

  2. Vücutta varisli damarlara yol açan kötü veya zayıf dolaşım,

  3. Sindirim sorunları veya yavaş sindirim,

  4. Omurga yanlış hizalanması veya omurga eğriliği,

  5. Sinirlerin daralması.

Bu rahatsızlıkların bazıları diğerlerinden daha ağrılı ve ciddidir ve ilaç veya fizyoterapi açısından ek tedavi gerektirebilir. Ama hepsi masaj terapisi ile başarılı bir şekilde önlenebilir.


Evde Masaj

Masaj Terapisi Duruşu Nasıl Düzeltebilir?

Bu, bazılarınız için yeni bir bilgi olabilir, ancak masajlar, kötü duruşu düzeltmenin bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntemidir. Bu yöntem ideal olarak ağrısız olmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir.


Bu nedenle, duruş sorunlarınızı tedavi etmek için rahatlatıcı ve hoş bir yol arıyorsanız, açıkçası sorunlarınıza normal masaj terapisinden daha iyi bir çözüm yoktur.

Farklı tekniklerden yararlanan birçok masaj türü vardır. Bu nedenle, masaj terapistleri ideal olarak ilgili koşullarınızı tedavi etmek için size özel masajlar sağlayacaktır. Tipik olarak, masaj terapistlerinin çeşitli duruşla ilgili sorunlar için kullandığı üç tür masaj vardır. Bunlar spor masajı, derin doku masajı ve İsveç masajıdır.

  • Spor Masajı

Adının aksine bu masaj sadece spor yapan veya yoğun fiziksel aktivite yapanlar için uygun değildir. Bu masaj türü, müşterinin tercihine göre vücudun yumuşak dokusuna baskı uygulayarak hedeflenmeyi içerir.


Bir spor masajının en acil sonucu, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmesi ve sıcaklık arttıkça kaslara giden akışı artırmasıdır. Bu, kasların ve eklemlerin daha esnek hale gelmesine neden olur ve bu da nihayetinde içlerindeki ağrı ve gerginliği azaltır.

Azaltılmış gerilim ile kaslar ve eklemler daha esnektir ve dolayısıyla postürün ideal pozisyonuna dönmesini sağlar. Buna ek olarak, kasların kasılmadan gevşemesi de daha iyi bir duruş sağlar.

  • Derin Doku Masajı

Bu masaj tarzı spor masajına çok benzer ve temelde aynı şekilde çalışır; Esneklik için kasları gevşetmek için müşterinin tercih ettiği baskı yoğunluğunu yumuşak dokulara uygulayarak. Belki de derin doku masajı ile spor masajı arasındaki tek fark, ilkinin bağ dokusunun daha derin katmanlarını hedef almasıdır.


Bu tarz aynı zamanda, kaslar doğal pozisyonlarına uyum sağlamak için gevşediği için kişinin hareketliliğini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, iyi bir duruşun korunmasına yardımcı olacak derin bir doku masajında ​​ağrının vücudunuzdan ayrıldığını hissetmeye başlayacaksınız.

  • İsveç Masajı

Son olarak, bu masaj türü hem fiziksel rahatsızlıklar için hem de zihinsel rahatlama sağlamak için kullanılır. Genel bir deneyim arıyorsanız, İsveç masajına gitmenizi öneririz. Bu tarzda uygulanan basınç, sert veya hafif olabilir ve özellikle vücudunuzda en fazla gerilimi taşıyan bölgeleri hedef alır.


Bu nedenle, bir İsveç masajı, ağrı veya sertliğin olduğu yerler bu bölgelerse, belinizi veya omuzlarınızı hedefleyebilir. Sonuç olarak, bu masaj, diğer iki masajla aynı şekilde rahatlama sağlayacaktır, ancak buradaki yaklaşım, gevşemenin nasıl göründüğü açısından belki daha bütünseldir.


Başka bir deyişle, bir İsveç masajından sonra sadece fiziksel olarak daha iyi hissetmekle kalmayacak, aynı zamanda zihinsel olarak da rahatlamış hissedecek ve genel olarak daha iyi bir ruh hali yaşayacaksınız.


תגובות


bottom of page