top of page

Masaj Terapisi Endometriozis Ağrısını Nasıl Etkiler?


Masaj Terapisi Endometriozis Ağrısını Nasıl Etkiler

Endometriozisli kişiler, genellikle durumla ilişkili ağrıyı hafifletmek için tamamlayıcı bir tedavi olarak masaj terapisini seçerler. Masaj terapisi endometriozis ağrısını ilaçsız olarak azaltabilir ve ilaçlara olan bağımlılığı azaltabilir.


Endometriozis tipik olarak doğurganlık çağındaki kadınlarda ortaya çıkar ve genellikle adet sırasında aşırı kramp yaşarlar. Bu durumdaki ağrılar genellikle günlük aktiviteleri bozacak kadar şiddetlidir.


Tıp uzmanları endometriozisin kesin bir nedenini belirleyememişlerdir. Bununla birlikte, yüksek östrojen seviyeleri gibi hormonal dengesizliklerin duruma katkıda bulunabileceğini belirtmişlerdir. Diğer doktorlar, çevresel toksinlerin ve genetik anormalliklerin endometrioziste sebep olabileceğini öne sürmektedir.


Masaj Terapistleri Endometriozisi Nasıl Tedavi Eder?


Doktorlar tipik olarak endometriozis olanlar için cerrahi müdahale önermektedir. Cerrahlar, dokunun genişlediği bölgelerden rahim dokusunu çıkarır. Bazı doktorlar da ameliyata alternatif veya tamamlayıcı tedavi olarak hormon tedavisini önermektedir.


Bununla birlikte, ağrı kesici masajla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Modern tıpta, potansiyel olarak bağımlılık yapan ağrı kesici ilaçlara alternatif olarak ağrıyı gidermek için sıklıkla masaj terapisini önermektedir.


Birçok endometriozis hastası, cerrahi müdahale yerine masaj tedavisini tercih ederler. Masaj tedavisinin daha az yan etkisi vardır ve tipik olarak diğer endometriozis tedavilerinden daha az maliyetlidir. Masaj terapistleri, yumurtalıkları ve rahmi çevreleyen karın bölgelerini manipüle ederek kramp ve diğer endometriozis semptomlarını tedavi eder. Araştırmalar, masaj terapisinin endometriozis ağrısını etkili bir şekilde azaltabileceğini göstermektedir.


Menstrüel Kramplar İçin Kişisel Bakım Masajı Nasıl Uygulanır?


Karın bölgesine uygulayabileceğiniz bir masaj herhangi bir ağrı kesici tedaviyle birleştirilebilir. Karın masajı hakkında bilgi almak ve endometriozis ağrısını azaltma konusunda uzmanlaşmış lisanslı bir masaj terapistiyle görüşmek faydalı olabilir.

Kendinize basit bir karın masajı yapmanız da yardımcı olabilir.


Elinizde az miktarda masaj yağı alıp ısıtarak başlayabilirsiniz. Ellerinizi hafifçe küçük daireler halinde göbeğinizden ve karnınızın üzerinden dışarı doğru hareket ettirin. Ardından, iki elinizle karnınıza yaslayarak ve baş ve işaret parmaklarınızı birbirine yakın tutarak bir kalp şekli oluşturun. Kramp hissini hafifletmek için yeterince baskı uygulayın, ancak çok fazla zorlamamaya dikkat edin.


Masaj

Adet Ağrısı için Akupresür ve Aromaterapi Masajı


Geleneksel Çin tıbbına göre basınç noktaları adet ağrısı ve krampları gidermede etkili olabilir. Ayağın üst kısmındaki birinci ve ikinci ayak parmakları arasındaki bulunan basınç noktası, krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Lomber omurga ile kuyruk kemiği arasındaki sakrumun üzerine basmak da rahmin gevşemesine yardımcı olur.


Endometriozis ile ilişkili krampları ve ağrıyı daha da azaltmak için aromaterapiyi kişisel bakım masajıyla birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Araştırmalar, lavanta yağı ile yapılan masajın, plasebo yağlarıyla yapılan masajdan daha etkili olduğunu göstermiştir.


Endometriozis ağrısı için masaj tedavisinin başarılı olduğu kanıtlanmıştır ancak masaj tedavisi bütün hastalıklar için doğru tedavi olmayabilir. Bir masaj terapisi almadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Comments


bottom of page