top of page

Masaj Terapisi Fibromiyalji Ağrılarını Tedavi Edebilir Mi?


Masaj Terapisi Fibromiyalji Ağrılarını Tedavi Edebilir Mi

Dünya nüfusunun %1-3'ünü etkileyen bir kas-iskelet sistemi hastalığı olan fibromiyalji, beynin ağrı sinyallerini işleme şeklini bozarak yaygın fiziksel ağrı ve hassasiyete neden olur. Tıp araştırmacıları, masaj terapisinin fibromiyalji yaşayanlarda ağrıyı hafiflettiğini ve durumun diğer semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.


Fibromiyalji Nedir?


Fibromiyalji, vücutta kronik ağrıya neden olur. Bu durumdaki kişiler tipik olarak ağrıya karşı artan bir hassasiyet yaşarlar, kendilerini yorgun hissederler ve uyumakta güçlük çekerler. Odaklanmada zorluk çekebilir, kaslarda sertlik yaşayabilir ve baş ağrısı hissedebilirler. Bazı insanlarda depresyon, baş ağrısı, spastik kolon, karın ağrısı veya kramp yaşar.


Şiddetli fibromiyaljisi olan kişiler, yorgunluk ve diğer semptomlardan dolayı günlerce yatalak kalabilirler. Fibromiyalji için etkili tıbbi müdahalelerin olmaması nedeniyle, birçok kişi iyileşme ve rahatlama için masaj terapisi gibi tamamlayıcı tedavilere yönelmektedir.


Üç aydan uzun süredir devam eden yaygın bir ağrı hissediyorsanız, belirtilerinizin fibromiyaljiye işaret edip etmediğini görmek için doktorunuzla konuşun. İnsanlar fibromiyaljiyi miyofasiyal ağrı sendromu gibi diğer kronik ağrı türleri ile kolayca karıştırabileceğinden, diğer teşhislere de açık olun.


Tıp bilimcileri fibromiyaljinin nedenini henüz bulamamış olsa da, doktorunuz size durum için özel bir teşhis koyabilir. Fibromiyalji genellikle 18 belirli vücut bölgesini etkiler ve bu duruma sahip kişiler tipik olarak yalnızca vücudun her iki tarafında yaygın olan bu belirli hassas noktalarda ağrı yaşarlar.


Fibromiyaljisi olan kişilerde ayrıca benzersiz uyku güçlükleri vardır. Ağrıları nedeniyle sık sık uyansalar da yoğun yorgunluk nedeniyle uzun süre de uyuyabilirler. Genellikle gün boyunca olduğu gibi uyandıklarında da kendilerini yorgun hissederler.


Fibromiyaljinin Tedavisi Neden Zordur?


Doktorlar, fibromiyaljinin kesin nedenini henüz belirleyememiştir, bu da teşhis ve tedavi edilmesini zor bir durum haline getirmektedir. Osteoartrit ve romatoid artritin yanı sıra diğer kronik ağrı nedenlerini de test edebilirler, ancak fibromiyalji için spesifik bir test yoktur. Bir kan testi, fibromiyaljili kişilerde kan hücresi belirtilerini tanımlayabilir, ancak test tek başına fibromiyalji teşhisine yol açmaz.


Uzmanlar, bazı olayların stres etkenleri, travmalar, hormon değişiklikleri veya belirli kimyasallar gibi fibromiyalji ile ilişkili belirli nörotransmitterlerin anormal miktarlarını ve davranışlarını tetikleyebileceğine inanmaktadır. Örneğin, fibromiyaljisi olan kişiler sıklıkla serotonin seviyelerinde azalma ve muhtemelen klinik depresyon yaşarlar.


Doktorlar, fibromiyaljinin beyinde başladığına ve daha sonra vücutta düşük dereceli fasya, diğer bağ dokuları ve kas lifleri iltihabı olarak ortaya çıktığını söylemektedir. Fasya ve ilgili dokular kasları çevreler ve vücut boyunca uzanır. Ne kadar kasın kasılıp gerilebileceğini belirler ve sinirler ve kan damarları için alan sağlarlar. Fibromiyaljisi olan kişiler genellikle kasları sıkıştırabilen, kan akışını kısıtlayabilen ve sinir sistemi yollarını tıkayabilen aşırı kas gerginliği yaşarlar.


Masaj

Masaj Terapisi Fibromiyaljiyi Tedavi Edebilir mi?


Masaj terapisi, fibromiyaljisi olan insanlar için birçok fayda sağlar. Masaj terapisi ve fibromiyalji üzerine 10 araştırma çalışmasında, bir araştırma ekibi masajın insanların durumla ilgili ağrı, kaygı ve depresyonu azaltmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Masaj yaptıran kişiler, yüksek düzeyde ağrı kesici ve orta düzeyde duygusal iyileşme yaşadılar.


Araştırmacılar, fibromiyalji için çeşitli masaj terapisi türlerini incelediler ve miyofasyal gevşemenin, yorgunluğu ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini buldular. Bu semptomlar için manuel lenfatik drenaj teknikleri ve shiatsu masajı , bağ dokusu masajı ve İsveç masajından daha fazla olumlu sonuç verdi.


Başka bir araştırmacı, fibromiyaljisi olan kişiler için masaj terapisinin kısa ve uzun vadeli yararlarına dikkat çekerek, yoğunlukta kademeli artışlarla kişinin durumunun ciddiyetine bağlı olarak haftada bir veya iki kez hafif, ağrısız masaj terapisi önermektedir.


Bilim adamları, masaj terapisinin ve fibromiyaljinin temel nedenlerini incelemeye devam etmektedir. Araştırmalar, masaj terapisinin, kronik ağrılı insanlara ve ayrıca yaralanma ve ameliyattan iyileşenlere yardımcı olduğunu göstermiştir. Düzenli masaj yaptıran kişiler daha iyi uyur, daha az kaygı ve depresyon yaşar ve hareket kabiliyeti artar. Masaj terapisinin faydaları, birçokları için ağrının giderilmesine ve daha iyi bir yaşam kalitesine yol açabilir.

コメント


bottom of page