top of page

Masaj Terapisi için 7 Terapötik Yağ


Masaj Terapisi için 7 Terapötik Yağ

Doğru yağlar kullanıldığında masajın terapötik faydaları daha da vurgulanabilir. Masaj yağı, kayma hissi için eller ve cilt arasındaki sürtünmeyi azaltır. Ayrıca cildi nemlendirir ve kullanılan yağa ve masajın istenen etkisine bağlı olarak tedavi edici faydalar da sağlayabilir. Doğru yağı seçmek, ortalama ve mükemmel bir masaj arasındaki fark olabilir. Bununla birlikte, masajda kullanılan en yaygın yağlardan bazıları hakkında bir öneri için yazıyı okumaya devam edin.


Tatlı Badem Yağı


Tatlı badem en popüler masaj yağlarından biridir ve çoğu masöz bu yağı kullanır. Hoş hafif bir kokuya ve pürüzsüz kayma masaj hareketleri için hoş bir dokuya sahiptir. Ayrıca sık uygulama gerektirmeyen hafif bir yağdır.


Alerjik olmayan tatlı badem yağı hem faydaları hem de fiyatı açısından çok amaçlı harika bir masaj yağı seçimidir. E vitamini, doymamış yağ asitleri, proteinler, potasyum, çinko gibi mineraller ve vitaminler açısından zengindir.


Hindistan Cevizi Yağı


Birçok masöz, diğer yağlar gibi çarşafları veya havluları lekelemediği için hindistancevizi yağını kullanır. Güzel bir kokuya sahiptir ve aynı zamanda esnek, taze nemlendirilmiş bir his için cilt tarafından kolayca emilir. Gözenekleri tıkmayacağı için sivilce veya güneş yanığı gibi cilt sorunları olan kişiler için harika bir seçimdir.


Üzüm Çekirdeği Yağı


Üzüm çekirdeği yağı ciltte parlak ve yumuşak bir his bırakır. Esansiyel yağ asitlerinden biri olan yüksek linoleik asit içeriği sayesinde cilt için birçok besleyici faydaya sahiptir. Üzüm çekirdeği, kendi yağ füzyonlarını hazırlayan birçok insan için tercih edilen taşıyıcı yağdır. Sadece temelde kokusuz olmakla kalmaz, aynı zamanda çok iyi emer ve uçucu yağların faydalarının cilde kolaylıkla aktarılmasına yardımcı olabilir.


Diğer birçok yağdan biraz daha pahalı olsa da üzüm çekirdeği yağı masajından sonra belirgin bir ipeksi his yaratır. Seyreltilmemiş kullanım veya çeşitli terapötik yağlar oluşturmak için mükemmeldir.


Jojoba Yağı


Jojoba yağı, hassas cilde sahip insanlar için başka bir harika masaj yağıdır. Jojoba yağı vücudun kendi doğal sebumuna yakındır ve bu nedenle akne ve diğer cilt rahatsızlıklarını şiddetlendirmez. Jojoba yağı ayrıca kızarıklık ve döküntüleri azaltmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Masaj yağınıza esansiyel yağlar veya şifalı bitkiler eklemek istiyorsanız bu yararlıdır, ancak aynı zamanda bu biraz daha pahalı seçeneği diğerlerinden biraz daha sık tekrar uygulamanız gerekeceği anlamına da gelir.


Masaj

Susam Yağı


Bu doğal yağ, Ayurveda tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Vücut yapısını güçlendirdiği düşünülen susam yağı, geleneksel olarak ısıtıldıktan sonra cilde masaj yapılarak uygulanır. Ayurveda'ya göre susam yağı, vücudu cilt yoluyla beslemek ve detoksifiye etmek için kullanılır. Kızarıklıklar ve böcek ısırıkları için doğal bir çare olarak, ısıtılmış susam yağına hafifçe karıştırılmış bir rendelenmiş zencefil karışımı da hazırlayabilirsiniz.


Susam yağı masajının tıbbi faydaları güçlü olsa da tüm insanlara hitap etmeyebilecek oldukça ağır bir kokusu vardır. Çoğu insan, masaj yağlarında susam yağının fındıksı kokusu yerine daha hafif veya çiçeksi kokuları tercih etme eğilimindedir.


Kayısı Çekirdeği Yağı


Tatlı badem yağı gibi, kayısı çekirdeği yağı da soluk sarı bir renge, hafif bir dokuya ve tatlı bir kokuya sahiptir. Kayısı çekirdeği yağını diğerlerinden ayıran şey, cilde faydalarının yüksek olmasıdır. E, A vitamini ve esansiyel yağ asitleri açısından son derece zengindir. Tatlı badem gibi popüler yağlardan biraz daha pahalı olabilir, ancak yüksek vitamin içeriği aynı zamanda uzun bir raf ömrü sağlayacaktır. Kayısı çekirdeği yağı da fındık alerjisi olanlar için badem yağına harika bir alternatiftir.


Avokado Yağı


Bu zengin yağın cilt için birçok faydası vardır ancak doku açısından oldukça yoğun olabilir. Preslenmiş avokadodan yapılmış ve koyu yeşil renkli bu ağır yağ, A ve D vitaminlerinin yanı sıra lesitin, potasyum ve klorofil ile doludur. Hem bakterilerle hem de yaşlanma belirtileriyle mücadele eden iyileştirici faydalar sunabilir.


Comments


bottom of page