top of page

Masaj Terapisi ile Skolyoz Ağrısını Hafifletmek


Masaj Terapisi ile Skolyoz Ağrısını Hafifletmek

Skolyoz, hafif bir sorundan, bireyin yaşamı üzerinde son derece olumsuz bir etkisi olan, ciddi acı ve ıstıraba yol açan, oldukça yaygın bir bozukluktur. Hepimiz omurgalarımızda doğal bir “S-şekli” eğrisi ile doğarız. Ancak bu eğriler vücudumuzun önünü ve arkasını işaret eder. Skolyoz ile omurganın dikey eksen boyunca sola veya sağa anormal bir eğriliği ve dönüşü vardır. Skolyoz kelimesi, bükülmüş anlamına gelen Yunanca kelimeden alınmıştır.


Omurga eğrildiğinde, bağlar ve diğer dokular gerilir. Bu, sırt ağrısına, rahatsızlığa ve uzun süre oturma güçlüğüne neden olabilir. Skolyozlu olanlar, her bir ayağa ağırlık ve basınç dengesizliği nedeniyle baş ağrısı, pelvik ağrı, spazmlar ve hatta ayak sorunları gibi yansıyan ağrılar yaşayabilirler. Masaj terapisi, skolyoz semptomlarını hafifletmek için harika bir araç olabilir, ancak durumun tedavisi ile karıştırılmamalıdır.


Skolyoza neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz ancak çevresel faktörler, belirli skolyoz türlerinin nedeni olabilir. Skolyoz genellikle çocuklukta veya ergenlikte ve daha nadiren yetişkinlikte kendini gösterir. Büyüyen çocuklarda tespit edildiğinde, durumun kötüleşmesini önlemek için uygun tedavi yapılabilir. Ne yazık ki, zaten var olan bir eğriliği düzeltmek için hiçbir şey yapılamaz. Aşırı durumlarda, omurgayı kalıcı olarak stabilize etmek için ameliyat gerekebilir.


Skolyoz Türleri


En yaygın olanları olmak üzere birkaç skolyoz türü vardır:

  • Juvenil Skolyoz, anormal eğri 2 ila 10 yaş arasında gelişir.

  • Adolesan İdiyopatik Skolyoz, erken ergenlik döneminde ortaya çıkar ve kızlarda erkeklerden daha sık görülür. Her iki cinsiyette de küçük eğrilik bildirilmiştir; bununla birlikte, klinik tedavi gerektiren daha ciddi vakaların kabaca %90'ı kadınlardadır.

  • Konjenital Skolyoz, bu eğri doğuştan anormal bir omur nedeniyle gelişir. Genellikle kalp ve böbrekler gibi vücudun başka yerlerinde bulunan konjenital anormallikler ile ilişkilidir.

  • Nöromüsküler Skolyoz, Merkezi sinir sistemimizde, sinirleri ve kasları etkileyen ve skolyoz gelişimine neden olabilen birçok hastalık ve bozukluk vardır. Kas distrofisi gibi bazı kas ve sinir hastalıklarında, omurganın eğriliği, omurganın her iki tarafındaki kasların zayıflaması nedeniyle oluşur.

  • Paralitik Skolyoz, bu tip skolyoz, yalnızca eğriliğin erken yaşta omurilik fonksiyonunun kaybından kaynaklanması durumunda ortaya çıkar. Bu, hastalık veya bozukluk yoluyla veya bir yaralanma ile olabilir.


Masöz

Skolyoz Tedavisi


Genellikle skolyoz tedavisi, eğriliğin ilerlemesini azaltmaya odaklanır. Masaj terapisi, bu durumdan muzdarip kişilerin yaşadığı semptomların çoğunu azaltarak herhangi bir tedaviye başarılı bir ek olabilir. Eğitimli ve deneyimli bir terapist tarafından sağlanan masaj, omurgadaki esnekliği ve hareket aralığını artırabilir, kas spazmlarının insidansını azaltabilir, yapışıklıkları parçalayabilir ve dolaşımı artırabilir. Bunların tümü yatıştırıcı bir rahatlama ve ağrı azalması sağlar. Kavisli omurganın bir tarafındaki aşırı gerilmiş ve gergin kaslar gevşetilebilirken, diğer taraftaki kasılmış kaslar uzatılabilir ve gevşetilebilir.


Kendi başına bir tedavi olmamasına rağmen, masaj terapisi, profesyonel bir uygulayıcı tarafından yapıldığında şiddetle tavsiye edilen, skolyoz hastaları için semptomatik rahatlamanın devam eden ve etkili bir şekli olarak kabul edilir.


留言


bottom of page