top of page

Masaj Terapisi ile Tinnitus Tedavisi


Masaj Terapisi ile Tinnitus Tedavisi

Tinnitus Nedir?


Tinnitus, harici bir ses olmadan sesin algılanması, rahatsız edici ve kronik bir durumdur. Tinnitus genellikle kulak çınlaması gibi duyulur, ancak ıslık, vızıltı, tıklama ve hatta müzikal gürültü de olabilir. Tinnitus aralıklı veya sürekli olabilir ve bir veya iki kulakta da hissedilebilir. Kendi başına bir hastalık olmasa da kulak çınlaması, altta yatan bazı hastalık veya yaralanmaların bir belirtisidir.


Tinnitus, şaşırtıcı derecede yaygın bir durumdur. Tinnitustan etkilenenlerin üçte birinden fazlası kulaklarında neredeyse sürekli çınlama olduğunu bildirmektedir. Tinnitus, uzun süreli olarak yaşandığında sonunda işitme ve denge sorunlarına yol açabilir. Kulak çınlaması 40 yaş üstü kişilerde daha yaygın olmakla birlikte, kulak çınlaması genç insanlarda da giderek daha fazla görülmektedir.


Kulak çınlaması için herhangi bir tedavi bulunmamakla birlikte, masaj kulak çınlaması semptomlarını tedavi edebilir ve kulak çınlaması ile yaşamayı kolaylaştırabilir. Araştırmalar boyun, kulak ve çiğneme kaslarına yapılan masajın kulak çınlaması olanlar için önemli iyileşmeler sağlayabileceğini gösteriyor.

Tinnitus'un Nedenleri


Tinnitus, hem fiziksel hem de stresle ilgili çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Dolaşım sorunları, sinir uçlarında tahriş, ilaç yan etkileri, yüksek tansiyon ve ani yüksek sese maruz kalma kulaklarda kronik çınlamaya neden olabilir. Stres, anksiyete ve depresyon kulak çınlaması semptomlarını önemli ölçüde kötüleştirebilir.


Masaj Tinnitus'u Nasıl Rahatlatabilir?


Masaj, kulak çınlaması semptomlarını çeşitli şekillerde hafifletmeye yardımcı olabilir. Masaj, hem kulak çınlamasını hem de altta yatan koşulları şiddetlendiren stresi azaltır.


Kas gerginliği kulak çınlamasını daha da kötüleştirebilir. Masaj, gergin kasları rahatlatır ve iç kulağa baskı uygulayabilen boyun, baş ve çene bozukluklarını düzeltir.

Bir vaka çalışmasında, bir hasta 2,5 aylık yumuşak doku masajı, tekrarlayan hareketler ve eklem mobilizasyonundan sonra kulak çınlaması semptomlarının tersine döndüğünü söylemektedir.


Tinnitus Masaj Teknikleri

Tinnitus semptomlarını hafifletmek için kulak ve boyun çevresinde masajla hedef alınabilecek birkaç özel nokta vardır. Kulak memesini alt kısmından tutup yana ve yukarı doğru çekmek faydalı bir harekettir. Bu germe hareketi, kulaklardaki çınlamayı azaltabilen iç kulak sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olur.


Masaj

Kulak çınlaması masajının bir başka odak alanı, kafatasının doğrudan kulağın arkasındaki kemikli kısmı olan mastoid işlemdir. Mastoid, kulak ve boynu çevreleyen kasların çoğuna bağlanır. Mastoid işlemine nazik İsveç masajı ile masaj yapmak boyun ve kulak kaslarındaki gerilimi azaltabilir ve boynun doğru hizaya geri dönmesini sağlayabilir.


Çeneyi kafatasına bağlayan masseter kası, çene kemiğinin kulak memesine en yakın köşesinde bulunur. Masseter kası, büyüklüğüne oranla vücuttaki en güçlü kastır ve aşırı gergin olduğunda hiza bozukluğuna ve kulakta çınlamaya katkıda bulunabilir. Kulak çınlamasını gidermeye yönelik herhangi bir masaj, çabayı masseter kasına da odaklayacaktır.


Masaj, kulak çınlamasının rahatsız edici semptomlarından rahatsız olanlar için dikkate değer bir doğal tedavi seçeneğidir. Kulak çınlamasını kötüleştiren genel stres ve kaygıyı azaltabilir ve ayrıca boyun, çene ve kulak kaslarındaki gerginliği azaltabilir ve hizalamayı iyileştirebilir.

Comments


bottom of page