top of page

Masaj Terapisi ile Toksinlerden Kurtulmak


Masaj Terapisi ile Toksinlerden Kurtulmak

Toksinler insan vücuduyla ilgili olduklarından, çevresel maruziyet, tüketim veya normal vücut fonksiyonlarının bir yan ürünü olarak ortaya çıkan zararlı maddelerdir. Her durumda, toksisiteyi önlemek için bu toksinler organlarınız tarafından işlenmeli ve atılmalıdır. Atılmazlarsa, sağlığınıza zarar verebilirler. Toksinlerin birikmesi sizi uyuşuk ve ağrılı hissetmenize neden olabilir. En kötüsü, sağlığınıza kalıcı zararlar veren kronik hastalıklara yol açabilirler.


Vücudumuzun zararlı toksinleri işlemek için mücadele etmesinin birçok nedeni vardır. Birincisi, BPA'lar, cıva, yapay gıda katkı maddeleri ve hormonlar gibi vücudumuzun işlemek için kullanmadığı kimyasal veya mineral maddelerdir. İkincisi, organlarınız düzgün çalışmıyorsa veya altta yatan başka bir sağlık sorununuz varsa, hem yabancı maddelerle hem de doğal olarak oluşan toksinleri sisteminizden çıkarmak için yardıma ihtiyacınız olacaktır.


Masaj terapisi uzun zamandır toksinlerden kurtulmak için etkili bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Binlerce yıldır şifacılar ve terapistler, hastalıkları tedavi etmek, dolaşımı artırmak ve sağlığı geliştirmek için masajı kullanmaktadır. Nedenini anlamak için masaj terapisinin toksinleri nasıl serbest bıraktığına bir göz atalım.

Masaj terapisinin toksinleri serbest bırakmaya yardımcı olmasının birinci yolu, dolaşımı iyileştirmek ve bu da organlarınızın doğal detoksifikasyon işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktır. Masaj terapistiniz cildinize basınç uyguladıkça kan akışı artar ve ısı açığa çıkar.


Hastalandığımızda vücudumuzun virüsler ve enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden biri vücut ısısını yükseltmektir. Vücudu ısıtmak, ısıyı dağıtmak için kanı cilde doğru hareket ettirir. Isıyı serbest bırakmak için kan dolaşımı iç organların tıkanıklığını giderir. Masaj yoluyla üretilen ısı dolaşımı iyileştirir, hücrelere ve organlara oksijen verir ve bağışıklık sisteminizi uyarır. Dolaşım arttıkça hücreleriniz genişler ve biriken toksinler kanda hareket eder, vücudunuzun ana filtrasyon merkezleri karaciğer ve böbreklerdir.


Karaciğerin asıl işlevi, sindirim sisteminden gelen kanı vücudun geri kalanından akmadan önce filtrelemektir. Bu işlem sırasında karaciğer, bağırsağa geri dönen safrayı salgılar. Karaciğer tarafından filtrelenen toksinler arasında normal bir metabolizmanın yan ürünleri ile patojenler, hormonlar, kolesterol, gıda veya ilaçlarla alınan kimyasallar, kişisel bakım ürünleri kullanılarak deri yoluyla emilen bileşikler ve solunum sırasında akciğerler tarafından emilen maddeler bulunur.


Karaciğer vücudun lenfatik sıvısının yaklaşık dörtte biri ila üçte birini üretir ve düzenli lenfatik masajdan önemli ölçüde yararlanır. Karaciğer fonksiyonu ve dolayısıyla toksin salınımı, sayısız lenfatik damarlarından kan akışını teşvik ederek arttırılır.


Böbrekler vücudun ana filtrasyon sistemidir. Böbrekler tarafından filtrelenen toksinlerin bazıları, gıda veya hücresel yıkımdan üretilen çeşitli asitleri içerir. Böbrekler kan dolaşımındaki toksinleri filtreledikten sonra bunları idrar yollarımız tarafından atılmak üzere atık ürünler olarak gönderirler. Karaciğerde olduğu gibi, bu işi verimli bir şekilde yapamazlarsa, atık kan dolaşımına yeniden verilir ve vücuttaki çeşitli hücrelerde depolanır.


Böbrekler toksik aşırı yüklenme, aşırı alkol, yüksek tansiyon, bazı ilaçlar ve kemoterapi nedeniyle zarar görebilir. Karaciğerin aksine, yenilenmez. Böbrek bölgesine uygulanan sistemik ve lokal masaj, böbreklere giden ve böbreklerden gelen kan akışını artıracak ve bu da daha fazla filtrasyon ve toksinlerin salınmasını kolaylaştıracaktır.


Organlarınız kanınızdaki toksinleri süzdükten sonra, ilk salınım şekli idrara çıkma veya terleme yoluyla olur. Düzenli idrara çıkmak, vücudunuzun daha fazla toksin atabileceği anlamına gelir.


Masaj

Toksinlerden Kurtulmak için Masaj Türleri


İsveç masajlarına ek olarak, toksinlerin atılmasıyla en yakından ilişkili masaj terapisi hizmetleri manuel lenfatik drenaj ve derin doku masajıdır.


Manuel lenfatik drenaj, vücudun bir bölgesinde bir lenf veya vücut sıvısı toplanması olduğunda gereklidir. Bu teknik, sürecin doğal olarak gerçekleşmesini beklemek yerine bu sıvıların dolaşımını teşvik etmek için bölgeye manuel olarak masaj yapmayı içerir.


Derin doku masajı, kaslarımız tarafından salınan bileşiklerin parçalanmasına yardımcı olur. Laktik ve ürik asit kasların etrafında birikerek ağrıya, acıya ve esneklik eksikliğine neden olur. Masaj terapisi, bu bileşikleri kan dolaşımında ve vücuttan atıldığında serbest bırakarak genel asitliğini düşürür. Masaj ayrıca kas kullanımı ve gerginliğinin doğal bir yan ürünü olan kreatini serbest bırakır.


Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bunun sebebi vücudunuzda toksinlerin birikmesi olabilir;

  • Uyuşukluk ve yorgunluk,

  • Kas ağrısı ve zayıflığı

  • Sinüs enfeksiyonları,

  • Kilo almak,

  • Sindirim problemleri,

  • Yüksek kan basıncı,

  • Akne,

Yaş ve aktivite düzeyi ne olursa olsun, masaj terapisi hemen hemen her türlü soruna çözüm sağlayabilir ve zararlı toksinleri dışarı atma süreci yoluyla hasta için iyi bir sağlığı teşvik edebilir.

Comments


bottom of page