top of page

Masaj Terapisi İnme Sonrası Rehabilitasyona Yardımcı Olabilir


Masaj Terapisi ve İnme Sonrası Rehabilitasyon

İnme sonrası hasarı en aza indirmek için acil müdahale çok önemlidir. İnme hastası ne kadar erken tıbbi yardım alırsa, ciddi yan etkiler yaşama olasılığı o kadar az olur. İnme tanısı konulduktan sonra tedavinin iki aşaması vardır: akut bakım ve kronik bakım. Masaj terapisi, bazen felçten hemen sonra önerilmez ve felçten kurtulan bir kişide oluşması muhtemel dolaşım sorunları nedeniyle kontrendikedir. Bazen de, akut sonrası bakımın ayrılmaz bir parçası olabilir.


İnme Sonrası Kronik Bakım Masajı


Masaj terapisinin bir felç sonrası tedavinin akut sonrası veya kronik bakım aşamasında bir rolü olup olmayacağının belirlenmesi, tam olarak serebrovasküler olayın neden olduğu komplikasyonlara bağlıdır. Bütün serebrovasküler, kalıcı etkiler bırakmaz, ancak felç beyindeki bozulmuş kan dolaşımının bir sonucu olduğundan, sonuçları fiziksel veya psikolojik olabilir. Sadece birkaç saat süren ve bireyin hayatının geri kalanında mevcut olabilen inme komplikasyonları şunları içerebilir:

  • Uyuşukluk veya görme kaybı,

  • Vücudun bir tarafında kısmi veya tam felç,

  • Konuşma bozuklukları,

  • Hafıza kaybı,

  • Depresyon.

İnme sonrası etkilerin ciddiyetine bağlı olarak, rehabilitasyon konuşma terapisi, mesleki terapi, fizik tedavi ve hatta ameliyat gerekebilir. Bu nedenle, yukarıdaki sorunlardan herhangi biri masaj terapisi ile rutin olarak iyileştirilebilse de, inme genellikle daha derin bir tedavi planı gerektirir. Masaj terapisi, bir doktor tarafından önerildiğinde uygulanmalıdır. İnme geçirmiş kişinin onayı ve iyileşme sürecine dahil olan diğer sağlık uzmanlarıyla görüşüldükten sonra, bir masaj tedavisi planı uygulanmaya başlanmalıdır.


Masaj Terapisi Nasıl Fayda Sağlayabilir?


İnme sonrası rehabilitasyon için masaj terapisi, felçten sonra ortaya çıkabilecek sorunlar için desteklenmektedir. Araştırmacılar masaj uygulamasının, motor işlevi artırmak, motor becerileri geliştirmek, kaygıyı ve fizyolojik stresi azaltmak, genel sağlık ve yaşam kalitesini iyileştirmek için inme sonrası masaj terapisinin desteklenebileceğini düşünmektedir.

İnme sonrası masajdan elde edilebilecek bazı faydalar şunlardır;

  • Serotonin Seviyesini Artırır

Masaj terapisinin felç geçiren bir kişiye yardımcı olabileceği en umut verici yollardan biri, serotonin seviyelerini artırmak veya depresyonu hafifletmektir. Serotonin düzeylerini yükseltmenin, antidepresanların bir sonucu olarak damar sorunları riskini azalttığı gösterilmiştir. Daha yüksek serotonin seviyeleri, depresyonu hafifletmeye yardımcı olmasının yanı sıra kalp krizi veya felç riskini azaltabilir. Bu nedenle, bir felçten sonra masaj yaptırmak yalnızca depresyondan kurtulmayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir kişinin başka bir felç geçirme olasılığını da azaltır.

  • Dolaşımı Düzenler

İnme vücutta şişmeye veya iltihaba neden olabilir. Ancak bu durum ortadan kalktıktan sonra bir masaj terapisti felç geçirmiş bir hastada dolaşımı iyileştirmek için lenf drenajı gibi çok hafif dokunuşlar uygulayabilir. Dolaşımın iyileştirilmesi ve kas fonksiyonunun yenilenmesi, duyusal hasarın onarılmasına da yardımcı olabilir. Masaj, özellikle fizik tedavi ile birlikte kullanıldığında hastanın kas kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olabilir.


Evde Masaj

  • Hafızayı Güçlendirir

Çalışmalar, hem demans hem de Alzheimer için refleksoloji masajının kullanılmasını desteklemiştir ve bu uygulamanın etkileri, özellikle bir inmenin hafızayla ilgili sonuçları için destekleyici olabilir. Refleksoloji konusunda eğitimli bir masaj terapisti beyin, omurga, boyun ve kalp ile ilgili noktalar üzerinde çalışır.

  • Stresi ve Kaygıyı Azaltır

Depresyonu azaltmanın yanı sıra masaj terapisi, hem sağlıklı hastalarda hem de ağrı veya hastalık yaşayanlarda stresi ve kaygıyı azaltır. İnmeden kurtulan bir kişi, inmenin doğrudan bir sonucu olarak stres veya endişe hissetmese de, diğer fiziksel sağlık sorunlarıyla aynı anda ortaya çıkan zihinsel sağlık sorunları oluşabilir.

Commentaires


bottom of page