top of page

Masaj Terapisi Kronik Ağrıları Azaltır Mı?


Masaj Terapisi Kronik Ağrıları Azaltır Mı

Birçok insan masaj terapisini sağlık sorunlarını iyileştirmek için tercih etmektedir. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalarda insanların %52’si masajı aşağıdaki sebeplerden dolayı yaptırmaktadır;

 • Ağrıyı gidermek ve azaltmak,

 • Kas spazmları ve kas sertliğini azaltmak,

 • Yaralanmaları önlemek ve rehabilite etmek,

 • Sağlıklı olmak ve zindeliği artırmak,

 • Hamilelik sırasında yaşanan problemleri azaltmak.

Masaj Yaralanmalardan Sonra Meydana Gelen Ağrıları Azaltır


Bu konu ile ilgili araştırma yapan doktorlar acı çeken insanlara masaj terapisi önermektedir. Bu çalışmada araştırmacılar, iskelet kaslarında egzersizlerden sonra ortaya çıkan yaralanmaları olan bir grup genç erkeği gözlemlediler. Masaj terapisinin ağrı kesici ile bağlantılı olduğunu düşünüyorlardı ve masaj terapisinin iyileştirici etkisini ortaya çıkarmak istediler.


Bu çalışma katılımcılarında masaj terapisinin hücresel düzeyde stresi ve inflamasyonu azalttığını ancak mitokondriyal biyogenezi arttırdığını buldular. Mitokondri hücreler içinde bulunur, enerji ve solunum sağlayan ve hücresel yaralanmaların iyileşmesine katkı sağlar.


Araştırmaya göre masaj, anti-inflamatuar ilaçlarla aynı şekilde yaralanmaların ağrılarını azaltır. Masaj terapisi ayrıca reçeteli ağrı kesicilere göre daha az yan etkiye sahiptir.


Masöz

Masaj Terapisi Hangi Kronik Ağrıları Azaltır?

 • Bel ağrısı - ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre, araştırmacılar masaj terapisinin bel ağrısı olan insanlara fayda sağlayabileceğine dair kanıtlar buldular. Kanada Çalışma ve Sağlık Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, akupresörün bel ağrısı için İsveç masajından daha etkili olduğunu söylemektedirler. Tay masajı da, İsveç masajına benzer sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Bu durum sebebiyle doktorlar, egzersiz ve eğitim ile birlikte masaj terapisini önermektedir.

 • Baş ağrısı – Kronik baş ağrısı yaşayan kişiler üzerinde yapılan bir çalışmada, araştırmacılar masaj tedavisinin bu baş ağrılarının sıklığını ve süresini azalttığını bulmuştur. 30 dakikalık kısa seanslar bile belirli baş ağrılarını hafifletebilir ve katılımcılar bu sekiz haftalık çalışmanın sadece ilk haftasından sonra baş ağrısı sıklığında önemli düşüşler yaşadılar.

 • Artrit diz ağrısı – Artrit diz ağrısında araştırmacılar masaj terapisi tedaviden sonra en az sekiz hafta süreyle ağrı kesici faydaların devam ettiğini söylemektedir. Haftalık 60 dakikalık masaj seanslarının etkili ve yeterli olduğunu belirlediler.

 • Boyun ağrısı – Kronik boyun ağrısı ile yaşayan 228 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, bir doktor ekibi 60 dakikalık masaj seanslarının 30 dakikalık masajlardan daha etkili olduğunu ortaya çıkardı.

 • Fibromiyalji – İsveç'te bir araştırmacı, masaj terapisi gören fibromiyaljili kişilerin tedaviden altı ay sonrasına kadar daha az ağrı hissettiklerini ortaya çıkardı. 48 hasta üzerinde yapılan bu çalışmada, araştırmacı, 10 haftalık bir süre boyunca 15 masaj terapisi uygulamasının ağrıyı %37 oranında azalttığını, depresyon duygularını yok ettiğini ve çalışma katılımcılarının ağrı kesici ihtiyacının düştüğünü belirledi.

 • Kanser ağrısı – Kanser hastaları, kanser tedavileri ile ilgili ağrılardan kurtulmak için uzun süredir masaj terapisine yönelmiştir. Bir araştırma grubu, kanser hastalarında kısa süreli anksiyete ve depresyon tedavisinde masaj terapisinin etkili olduğunu ortaya çıkardı. Daha önceki birçok çalışmayı gözden geçirdiklerinde, kanser hastalarının masaj terapisi aldıktan sonra semptomlarda %50 azalma yaşadığını vurguladılar.


Comments


bottom of page