top of page

Masaj Terapisi Nasıl Çalışır?


Masaj Terapisi Nasıl Çalışır?

Son yıllarda masaj terapisi, insanların çeşitli hastalıklar için daha büyük bir tedavinin parçası olan masajları tanımlamak için kullandığı bir terim haline geldi. Birçok doktor ve hekim masaj terapisinin faydalarını tartışmış ve hem zihinsel hem de fiziksel rahatsızlıkları nasıl iyileştirebileceğini açıklamıştır.


Bu makale size masaj terapisinin ne olduğunu açıklayarak masaj terapisine bir giriş yapacaktır. Daha sonra çeşitli masaj stilleri ve teknikleri hakkında kesin bir rehber sunacak ve son olarak da sahip olduğu çeşitli faydaları tartışacaktır. Bu makalenin sonunda, hangi tür masaj terapisine gitmek istediğinize, ya fiziksel bir rahatsızlığınızda size yardımcı olmak ya da hatta sadece bedensel gerginliği hafifletmek için karar verebilirsiniz.


Masaj Terapisi Nedir?


Masaj terapisi, vücudun çeşitli bölgelerine değişen hızlarda farklı yoğunluklarda basınç uygulamak için ellerin kullanılmasını içerir. Bu hizmeti sağlamak için, tipik olarak, masaj terapisinin yanı sıra belirli bir dereceye kadar tıp eğitimi de almış olmak gerekir.


Normalde masaj terapisi, örneğin tıbbi tedavi gibi diğer tedavi biçimleriyle birleştirildiği "entegre tıbbın" bir parçası olarak kabul edilir. Ancak bu, eğer durumları izin veriyorsa, insanların yalnızca masaj terapisini tercih edemeyecekleri anlamına gelmez.


Masaj terapisinin birçok farklı faydası ve yıllar içinde ortaya çıkan çeşitli farklı stiller ve teknikler vardır. Her stil, çeşitli koşulları tedavi etmek için uygun olabilir ve aynı zamanda müşterinin tercihine göre de kullanılır.


Masaj Terapisi Nasıl Çalışır?


Masaj terapisi, vücutta belirli fizyolojik değişikliklerin gerçekleşmesine izin vererek çalışır. Yanıt olarak adlandırılan bu değişiklikler iki kategoridedir; mekanik ve rahatlatıcı. Bu tepkilerin her ikisi de bir kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirebilir.

  • Mekanik Tepkiler

Masaj terapisinden kaynaklanan iki büyük fiziksel gelişme, daha fazla kan ve lenf dolaşımı ve vücuttaki kasların, eklemlerin ve genel dokuların gevşemesidir. Fiziksel düzeyde, kas düğümleri ve gerginlik, eklem ağrıları ve vücuttaki sertlik masaj terapisi ile hafifletilebilir.

  • Rahatlatıcı Tepkiler

Masaj yaptırırken nabzınız yavaşlar ve vücudunuz gevşemeye başladıkça beyindeki stres hormonlarının üretimi de azalır. Alternatif olarak, kişiyi mutlu, rahat ve genel olarak pozitif hissettiren hormon olan serotonin üretimi artabilir. Hem mekanik hem de gevşeme tepkileri birbirine bağlıdır, bu nedenle masaj terapisi aynı anda hem beden hem de zihin üzerinde sakinleştirici bir etki yaparak çalışır.


Evde Masaj

Masaj Terapisi Türleri


Bazıları bize dünyanın belirli bölgelerinden gelen birkaç çeşit masaj terapisi vardır. Bununla birlikte, her tür benzersizdir ve özel olduğu kadar kapsamlı faydalar da sunabilir. İşte beş popüler masaj terapisi tekniği.

  • İsveç Masajı

Bu masaj türü, yoğurma, titreşimler, vurma hareketleri, uzun vuruşlar, dairesel hareketler ve pasif eklem hareketi tekniklerini içeren nazik bir tam vücut masajı olarak kabul edilir. Bu teknikler bir araya getirildiğinde, İsveç masajı vücuttaki stresi veya gerginliği gidermek için oldukça verimli olabilir.


Bu masaj türü, genel olarak masaja yeni başlayan veya dokunmaya duyarlı kişiler için uygun olabilir. Tipik olarak, bir İsveç masajı altmış ila doksan dakika arasında herhangi bir yerde sürer.

  • Aromaterapi Masajı

Adından da anlaşılacağı gibi, aromaterapi, müşteriye esansiyel yağlar kullanarak hafif bir masaj sağlarken rahatlatıcı bir atmosfer yaratmayı içerir. Çoğu aromaterapi masajında, terapist, masajı alırken bir difüzör aracılığıyla uçucu yağları solumanızı sağlayarak yağların cildinizi beslemesini sağlar.


Bu aynı zamanda tüm vücut masajıdır, ancak isterseniz terapistin başınıza, omuzlarınıza ve sırtınıza odaklanmasını tercih edebilirsiniz. Bu nedenle, sadece bir masaj yerine daha fazla deneyim arıyorsanız, aromaterapi almayı düşünmeniz gereken bir şeydir.


Sonuç olarak, aromaterapi, diğer faydaların yanı sıra ruh halinizi iyileştirirken ve kaygıyı hafifletirken bedensel gerginliğin azaltılmasına da yardımcı olabilir. İsveç masajı gibi, aromaterapi seansı da 60 ila 90 dakika arasında sürer.

  • Derin Doku Masajı

Bu masajda, terapist tipik olarak diğer masaj tekniklerinin aksine dokularınıza önemli ölçüde daha fazla baskı uygulayan yavaş vuruşlar kullanacaktır. Daha fazla baskı olsa da kaslarınız acıyormuş gibi hissetmemelisiniz. Buradaki fikir, ağrıyı azaltmak veya vücuttaki en derin kas ve doku katmanlarından düğümleri çıkarmaktır, böylece kaslarınızın iç katmanlarına ulaşmak için daha fazla basınç gerekir.

  • Sıcak Taş Masajı

Masaj terapisinin en yaygın şekli olmasa da sıcak taş masajı stresi azaltmak ve kas gerginliğini azaltmak için oldukça faydalı olabilir. Bazı yönlerden bu, İsveç masajına oldukça benzer, ancak aynı zamanda vücuda yerleştirilen sıcak taşları da içerir. Sıcak taşların vücuda kas stresi açısından ek fayda sağladığı için, sıcak taş masajının İsveç masajına göre daha fazla gerilimi azalttığı söylenmektedir. Sıcak taş masajı da yaklaşık doksan dakika sürer ve diğer masaj türlerine göre daha pahalı olduğu bilinmektedir.

  • Tetik Nokta Masajı

Bu masaj tarzı, büyük ölçüde vücudun hedeflenen bölgelerindeki yaralanmaları veya kronik kas problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Bu tip masajda kullanılan teknikler normalde vücudun başka yerlerinde ağrıya katkıda bulunabilecek vücuttaki basınç veya tetikleyici noktaları tanımlamayı içerir.


Bu nedenle bu masaj türü tüm vücuda masaj yaparken aynı zamanda vücudun belirli bölgelerine özel önem verir. Yumuşak, ancak belirli alanları tedavi etmek için nispeten daha fazla baskıya sahip akıcı, geniş vuruşlar kullanır. Bu masaj türü, vücudun tetik noktalarına odaklandığı için herhangi bir yaralanma veya hastalık nedeniyle kronik ağrı yaşayanlara önerilir. Bu masaj da tipik olarak yaklaşık 90 dakika sürer.


Comments


bottom of page