top of page

Masaj Terapisi Neden Fizik Tedavinin Temel Bir Parçasıdır?


Masaj Terapisi Neden Fizik Tedavinin Temel Bir Parçasıdır

Masajı fizik tedavi ile entegre etmek rehabilitasyonu hızlandırabilir. Her iki manuel tedavi de ağrı ve iltihabı azaltmak, hareketliliği ve kas fonksiyonunu iyileştirmek için çalışır. Masaj ayrıca, kronik ağrı veya yaralanma ile gelen stresi yönetmenin bir yolu olarak fizik tedaviye faydalı bir eklenti olabilir. Birleştirildiğinde hem masaj terapisi hem de fizik tedavi, bir dizi kısa ve uzun vadeli fayda sağlayan bütünsel kapsamlı tedavi olarak hizmet edebilir.


Fizik Tedavi Nedir?


Fizyoterapi olarak da bilinen fizik tedavi, müşterilerin daha iyi ve daha az ağrı ile hareket etmelerine yardımcı olmak için kas ve eklem sağlığını onarır ve destekler.

Fizik tedavi, bir fizyoterapist tarafından gerçekleştirilir . Bu yardımcı sağlık uzmanları fiziksel manipülasyonu şu amaçlarla kullanır:

 • Ağrı gidermek,

 • Hareket kabiliyetini iyileştirmek,

 • Denge ve koordinasyonu geliştirmek,

 • Yaralanma tekrarını önlemek,

 • Diyabet, artrit ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklardan kaynaklanan ağrıyı yönetmek,

 • Mesane ve pelvik sağlığı ve işlevi eski haline getirmek,

 • Bir spor yaralanmasını önlemek veya iyileştirmek.

Fizik tedavi, manuel manipülasyonun yanı sıra, sinir ağrısı ve kas etkileşimi için elektrik stimülasyonu, ışık tedavisi, sıcak ve soğuk tedavi ve hidroterapi gibi ek tedavileri de içerebilir.


Fizik Tedavi ve Masaj Terapisi Arasındaki Fark


Hem fizik tedavi hem de masaj terapisi, vücuttaki iltihabı tedavi etmek için manuel manipülasyon kullanmaları bakımından benzerdir. Bununla birlikte, masaj terapisi vücudun yumuşak dokularını, tendonlarını, kaslarını ve fasyasını hedef aldığında, fizik tedavi tüm kas-iskelet sistemine odaklanır. Masaj terapisi ayrıca bir yaralanmanın tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilse de, optimum sonuçlar için fizik tedavinin yanında kullanılabilen bir bakım tedavisi türü olarak tercih edilir.


Masaj

Fizik Tedavide Uygulanan Masaj Terapisinin Faydaları ve Önemi

 • Esnekliği ve Hareket Aralığını İyileştirir

Ne kadar esnek olduğunuz, yumuşak dokularınızın (kaslar, tendonlar ve bağ dokuları) yeteneğine bağlı olacaktır. Tipik olarak, zayıf eklem işlevi veya eklemi destekleyen kaslardaki yaralanma, hareketliliği engelleyebilir. Fizik tedavi ve masaj terapisi, kas liflerini gererek ve gevşeterek esnekliği artırmak için birlikte kullanılabilir.

 • Duruşu İyileştirir

Masaj, vücudunuzu uygun hizaya getirmeye yardımcı olduğu için duruşunuz için çok şey yapabilir. Bilgisayarda çalışmak veya uzun süre oturmak gibi modern yaşam tarzı alışkanlıkları, kasların aşırı çalışmasına veya zayıflamasına neden olabilir. Bu, aşağıdakileri göstererek kötü duruşa neden olabilir.


Kötü duruş, baş ağrısı, boyun, omuz ve sırt ağrısı ve yürürken veya koşarken dengesiz bir yürüyüş gibi bir dizi sağlık sorununa neden olabilir. Hem masaj terapisi hem de fizik tedavi, vücudu tekrar hizaya getirmek için hiperaktif veya az çalışan kasları manipüle etmek için kullanılabilir.

 • Yara Dokusunu Azaltır

Vücut yaralanmanın etrafında yara dokusu oluşturur. Bu yapışıklıklar ağrıya, hareket kısıtlılığına ve uzun süreli gerginlik, kaşıntı veya şişme hissine neden olabilir. Tedavi edilmezse, iyileşmeyi çok uzun süre geciktirebilecek yaralanma tekrarı meydana gelebilir.


Hem masaj terapisti hem de fizyoterapist, farklı araçlar ve teknikler kullanarak yapışmaları hedefleyebilir ve parçalayabilir. Düzenli tedavi ile yara dokusu temizlenebilir ve bu da daha fazla hareketlilik ve daha az ağrı ile sonuçlanır.

 • Dolaşımı İyileştirir

Dolaşımınız ne kadar iyi olursa, kaslarınız o kadar hızlı iyileşir. Bunun nedeni, sağlıklı dolaşımın kaslara sertlik ve gerginliğe yardımcı olmak için oksijen ve besin sağlamasıdır. Masaj terapisi ve fizik tedavi kombinasyonu dolaşımı önemli ölçüde iyileştirecektir. Masaj, kanın sıkışık bölgelerden geçmesine yardımcı olur ve onlara iyileşmeleri için ihtiyaç duydukları oksijen açısından zengin kanı verir.

 • Kasları Gevşetir

Masaj terapisinin en büyük faydalarından biri kas gevşemesidir. Bir sporcu veya sakatlıktan kurtulan biri için bu, fiziksel ve zihinsel iyileşmeleri için avantajlı olabilir. Egzersiz veya yaralanma yoluyla sürekli kas ağrısı ve gerginlikten muzdarip olmak, kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığına zarar verebilir. Masaj yoluyla kas gevşemesi, aşırı çalışan bu kasların kapanmasına ve gevşemesine yardımcı olarak fizik tedavi tedavisini destekleyebilir.


Σχόλια


bottom of page