top of page

Masaj Terapisi Neden Spinal Stenoz İçin Etkili Semptomatik Rahatlama Sağlar?


Masaj Terapisi Neden Spinal Stenoz İçin Etkili Semptomatik Rahatlama Sağlar?

Spinal stenoz, masaj terapisi ile büyük ölçüde rahatlatılabilen ağrılı semptomlara sahip dejeneratif bir hastalıktır. Uygun tedavi olmadan, spinal stenoz, hastanın günlük aktivitelerini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kronik sırt ve boyun ağrısına yol açabilir. Ağrı yönetimi, spinal stenozun semptomatik tedavisinin önemli bir parçasıdır ve bu nedenle masajın bu kadar önemli bir rol oynamasının nedeni budur.


Spinal Stenoz Nedir?


Stenoz, Yunanca boşluğu daraltmak anlamına gelir ve vücudun herhangi bir boru şeklindeki yapısında meydana gelebilecek bir durumdur. Spinal stenoz sıklıkla omur, omurilik ve sinir köklerinin bulunduğu omurilikte oluşur. Basitçe söylemek gerekirse, spinal kanalın daralmasıdır.


Tipik olarak, bel ve boyun bölgesi spinal stenozdan en çok etkilenir. İsimleri farklı olmakla birlikte lomber spinal stenoz ve servikal spinal stenoz, her iki tip spinal stenozun vücut üzerinde benzer etkileri vardır.


Bireyler spinal stenoz hastalığını kalıtsal olarak alabilir. Bu durumu miras alanlar, doğumda zamanla daralabilen küçük bir spinal kanala sahiptir. Edinilmiş spinal stenoz olanlar için, durum genellikle yaşa bağlı dejenerasyon nedeniyle yavaş başlar ve yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Zaman geçtikçe omurilik, sinir kökleri ve omurlar arasındaki boşluklar küçülür. Çoğu zaman, spinal kanalın bu daralması anormal kemik veya doku büyümesinin sonucu olabilir.


Spinal Stenoz İle Yaşamak


Bu ağrılı durumla yaşayanlar için ev işleri, egzersiz yapmak veya çalışmak gibi günlük aktiviteler ağrılı olabilir. Ağrının ana nedeni, çeşitli spinal bileşenlerin sıkışması ve buna bağlı olarak sinir sistemini tahriş eden sinir köklerinin sıkışmasıdır. Tahriş meydana geldiğinde, hastalar vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, güçsüzlük veya uyuşukluk hissedebilirler. Bu durumla yaşayanlar için aşağıdaki temel sağlık önlemleri önerilir:

  • İyi duruşu korumak,

  • Rahat bir yatakta yeterli uyku almak,

  • Düzenli egzersizi sürdürmek,

  • Dengeli ve sağlıklı yemek.

Spinal stenoz hastaları için birincil öneme sahip olan şey, omurganın dönüşü de dahil olmak üzere tüm vücut için önemli miktarda esnemeyi içeren düzenli bir egzersiz rutinini sürdürmektir. Ek olarak, iyi bir hareket aralığını ve genel gücü korumaya yardımcı olmak için güçlendirme egzersizleri yapılmalıdır.


Evde Masaj

Spinal Stenoz İçin Masaj Tedavisi


Spinal stenoz semptomlarını hafifletmek için çeşitli masaj türleri mükemmeldir. Derin doku masajı, kaslarda, tendonlarda ve bağlarda biriken gerilimi serbest bırakmaya yardımcı olabilir ve omurga üzerindeki baskıyı büyük ölçüde serbest bırakır. Daha nazik bir masaj şekli olan İsveç masajı, kasları nazikçe gevşetmek ve sinir sistemini sakinleştirmek için de kullanılabilir.


Bir hasta ağrıdan muzdarip olduğunda veya iltihap mevcut olduğunda, nazik, yumuşak doku masajı dolaşımın düzenlenmesine yardımcı olmak için faydalı olabilir. Şu anda, bir tıp doktoru tarafından steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar da reçete edilebilir. Bir hasta zor bir ağrı sürecinden kurtulduğunda, dokuları uzatmaya ve bölgeye hareket aralığını geri getirmeye yardımcı olmak için düzenli iyileştirici masaj önerilebilir.


Spinal stenoz hastalarının zaman zaman tekrar ağrı yaşaması muhtemeldir. Düzenli bir egzersiz ve esneme rutininin ardından iyi bir hareket aralığı ve esnek kaslar sürdürmek, tekrarlamaları en aza indirmeye yardımcı olmalıdır. Buna ek olarak, düzenli masaj seansları sadece ağrılı bölgelerdeki gerginliği gidermekle kalmaz, aynı zamanda sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olur.


Commenti


bottom of page