top of page

Masaj Terapisi Nedir?


Masaj Terapisi

Masaj Terapisi Nedir?


Masaj terapisi, vücudunuzun yumuşak dokularını hareket ve basınç kullanarak manipüle eden bir tedavidir. Seçtiğiniz masaj terapisinin türüne bağlı olarak, yoğurma ve titreşim, dokunma ve sıcaklık uygulamasına kadar birden fazla çeşidi vardır.


Masajın kökeni Çin, Mısır, Japonya ve Yunanistan'a dayanan yüz binlerce yıllık bir uygulamadır . Bu eski uygarlıkların her biri, çeşitli tekniklerle tıbbi bir fayda olarak masajı uygulamışlardır. Bu kültürlerde masajın farklı farklı çeşitleri uygulansa da, sonuç genellikle aynıdır. Bunlar, kas gerginliği, stres ve ağrıda azalma ve rahatlama hissidir.


Araştırmalar sonucunda masajın ciddi hastalıklardaki semptomları iyileştirmek için ne kadar önemli olduğu kanıtlanmıştır. Masaj, sağlığınızı ve zihninizi iyileştirmek, hatta sadece daha rahat hissetmeye yardımcı olmak için uygulanır.


Masaj terapistleri, keyifli bir deneyimin yaşamanızı sağlayacak bir ortam oluşturabilmek için masaj öncesinde bazı hazırlıklar yapacaktır. Bunlar, rahatlatıcı müzik, loş ışık ve hoş kokular kullanarak gerçekleştirilebilir.


Araştırmalar, masaj terapisinin çeşitli hastalıklardaki belirtileri iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bunlardan bazıları; hipertansiyon, astım, fibromiyalji, uykusuzluk, romatizmal eklem iltihabı, yüksek kan basıncı, sindirim sistemi rahatsızlığı, sırt ağrısı, yumuşak doku yaralanmaları, endişe, depresyon ve stres gibi hem fiziksel hem zihinsel olarak yaşanan problemlerdir.


Masaj terapisinin kortizol seviyesini azalttığı ve oksitosin seviyesini arttırdığı bilinmektedir. Kortizol bir stres hormonudur . Vücudunuza fazla kortizol hormonu salgılandığında endişe, depresyon, uyku sorunları, kilo ve kalp hastalıkları ortaya çıkabilir.


Oksitosin bir aşk hormonudur. Olumlu etkileri arasında sosyal kaygı, şizofreni ve travma sonrası stres bozukluğu yaşayan bireylere yarar sağladığı görülmüştür.


Masaj ve kronik sağlık durumları üzerine yapılan birçok araştırmanın hastalarda kortizolü azalttığını ve oksitosini arttırdığını, bu sebeple hastaların daha az ağrılı belirtiler hissetmelerini ve hızlı iyileşmelerini sağladığını göstermektedir.


Kronik bir hastalığınız olmasa bile, daha sağlıklı olmak ve genel olarak ağrı problemi yaşamamak için masaj mükemmel bir seçenektir. Bir çalışma, masaj terapisinin hastalardaki ağrının hem duygusal hem de fiziksel sorunlarla başa çıkmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.


Masöz

Masaj Terapisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Masaj terapisi genellikle masaj yaptıran kişilere fayda sağlayan güvenli bir uygulamadır. Masaj yaptıracağınız yerin hijyenik olmasına, uygun ve güvenli ekipmanlara sahip olmasına dikkat etmelisiniz.


Masaj yaptırmadan önce mutlaka masaj terapistinizin profesyonel, deneyimli, sertifikalı ve eğitimli olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde masajın olumsuz yan etkileriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Profesyonel bir terapist ile masajın getireceği olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz.


Hamile anneler de masajdan yararlanabilirler ancak masaj öncesinde mutlaka kadın doğum uzmanına danışmasında fayda vardır. Doktorun onaylamadığı bir durumda düşük yapma olasılığının artması riski ortaya çıkabilir. Yüksek riskli hamilelik endişeleri, yakın zamanda organ nakli veya yüksek tansiyonu olan kadınlar da masaj yaptırmadan önce doktora danışmalıdır.


Sizlerde masaj terapisinin faydalarından yararlanmak için web sayfamızdaki terapistlerimizle iletişime geçerek randevu oluşturabilirsiniz.

Comments


bottom of page