top of page

Masaj Terapisi Omurga Eğriliklerine Yardımcı Olabilir Mi?


Masaj Terapisi Omurga Eğriliklerine Yardımcı Olabilir Mi?

Omurgamız, boynun tepesinden kuyruk kemiğine kadar istiflenmiş ve emici disklerle ayrılmış bir dizi küçük kemikten oluşur. Yandan bakıldığında, bir omurga, disklerle birlikte vücudun hareket ve yerçekimi stresini yönetmesine yardımcı olan yumuşak, eğimli eğrilere sahip olmalıdır. Omurganın arkadan görünümü, sırtın ortasından aşağı doğru düz bir çizgi göstermelidir.


Doğal yandan görünüm eğrilerinde veya arkadan görünüm spinal hattında eğrilik vakalarında omurgada bozulma vardır. Abartılı eğriler genellikle lordoz, kifoz veya skolyozun varlığını gösterir.


Masaj, Skolyoz, Lordoz ve Kifoza Yardımcı Olmak İçin Kullanılabilir Mi?


Omurga eğrilikleri tipine bağlı olarak, bir tıp uzmanı skolyoz, lordoz veya kifoz varlığını belirleyebilir. Skolyozda, omurgaya arkadan bakıldığında S veya C şekli görülür. Lordozda alt aralıkta abartılı bir eğri vardır. Kifozda, kişinin üst sırtında 50 derece veya daha fazla yuvarlaklık vardır. Bir masaj terapisti, muhtemelen bu koşulların her biriyle karşılaşabilir.


Skolyoz Ağrısı ve Rahatsızlığının Tedavisi


Skolyoz genellikle ergenlik öncesi büyüme atağı sırasında ortaya çıkar. Oldukça yaygındır, ancak çoğu vaka o kadar hafiftir ki çok az semptom gösterir veya hiç göstermez. Masaj terapisinin birçok hasta için kronik sırt ağrısını azalttığı bilinmektedir. Masaj terapistleri, omurgayı ve vücudun diğer kısımlarını çevreleyen kasları yeniden dengeleyen çeşitli masaj vuruşlarını, pozisyonları, basıncı ve esnemeleri birleştirir. Masaj terapisi skolyozu tedavi edemez veya düzeltemezken, genellikle eğriliğin neden olduğu omurga üzerindeki baskıyı hafifletir.


Masöz

Kifoz ve Lordoz Tedavisi


Lordozda belirli kalça ve alt sırt kasları gerilir ve karın kasları ve kalça ekstansörleri zayıflar. Kombinasyonu, orta-alt sırtta içe doğru bir eğriye neden olur. Omurganın doğal şekli üstte ve altta hafif bir eğriye sahip olduğundan hem kifoz hem de lordoz belirli bir dereceye kadar herkeste doğal olarak ortaya çıkar. Ancak bu eğriler abartılı hale geldiğinde bir sorun haline gelebilirler. Kifoz, gençler ve yaşlı erişkinlerde daha sık görülür, ancak bu yaş gruplarıyla sınırlı değildir.


Kifoz veya lordozlu bazı kişiler için masaj, duruş konusunda daha dikkatli olmak, omurgayı esnetmek, eğriliği düzeltmeye ve tıbbi müdahale ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Diğerleri için, bu eğri kaslar gerilir veya spazm olursa, önemli ölçüde dayanılmaz sırt ağrısının kaynağıdır. Masaj terapisi bu gergin kasları gevşetebilir ve sırt ağrısını hafifletebilir.


Masaj terapisi, gergin veya hipertonik hale gelen kasları uzatmaya ve germeye yardımcı olabilir. Zayıf kasları harekete geçirmek ve güçlendirmek için sinir sistemini yeniden eğitmek için masaj hastanın parasempatik sinir sistemini harekete geçirir ve bu nedenle tüm vücudunu iyileşebilecek bir duruma getirir. Lordozu tedavi ederken hedef, alt sırtınızı gevşetirken çekirdek kasları güçlendirmektir ve karın kaslarını sıkmak için yapılan bir egzersiz rutini, masaj terapisi ile genellikle en etkili yaklaşımdır. Hastaların bu tedavilerden tam olarak yararlanabilmeleri için genellikle ayda bir olmak üzere düzenli masaj tedavisine ihtiyaçları vardır.


Comments


bottom of page