top of page

Masaj Terapisi Osteoporozun Yönetimine Yardımcı Olur Mu?


Masaj Terapisi Osteoporozun Yönetimine Yardımcı Olur Mu?

Osteoporozu yönetmenin sayısız yolu vardır ve bazı uzmanlar masaj yaptırmanın semptomlarını gidermenize yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Osteoporozu masaj terapisiyle nasıl yönetebilirsiniz? Öğrenmek için okumaya devam edin.


Size osteoporoz teşhisi konduysa, hayatı çok acı çekerek yaşarsınız. Tedavi planı, özellikle ayakta durma eylemini bile neredeyse imkansız hale getirebilecek kemik dokusu kaybıyla uğraşmak zorunda olduğunuz için, size ağrı kesici olarak fayda sağlamaya yardımcı olur.


Osteoporoz Nedir?


Osteoporoz, vücutta kalsiyum ve D vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir kemik hastalığıdır. Genellikle yaşlı erişkinlerde, genellikle yaşlı kadınlarda görülür, ancak diğer demografik özellikleri, hatta çocukları da etkiler. Birisi osteoporoza sahip olduğunda, kemikleri zayıflar, gözenekli hale gelir ve kırılmaya daha yatkındır. Bu endişeler ileri yaştaki herkes için normal olsa da birisi osteoporoz olduğunda hayatındaki riskler artar.


Besin eksikliklerinin yanı sıra, bir kişi genetik, sigara, düzenli alkol tüketimi, yaşam tarzı seçimleri, ilaçlar ve diğer altta yatan koşullar nedeniyle de osteoporoz geliştirebilir. Osteoporozu zorlaştıran şey, bir kişi bu nedenle yaralanmadıkça genellikle teşhis edilememesidir. Bir hasta, kırılgan kemikleri nedeniyle yaralandığında, osteoporoz iyileşme sürecini çok daha uzun süreli ve ele alınması zor hale getirir.


Osteoporozunuz Varsa Masaj Terapisi Yaptırabilir Misiniz?


Fiziksel rahatsızlık hisseden herkes, yardımcı bir çözüm olarak masaj terapisine yönelebilir. Osteoporozu olan kişiler için masaj terapisi en iyi seçeneklerden biri olabilir. Osteoporozlu bir kişi masaj terapisine girmeden önce mutlaka doktorlarının iznini almalıdır.


Bir doktor masaj tedavisini onayladıktan sonra, masaj terapistini masaj terapisi seanslarına doğru yaklaşımı geliştirebilmeleri için hastanın durumunu ve geçmişini öğrenmesi gerekir. Tedavi planı hazır olduktan sonra terapist, hasta için yatıştırıcı ve genellikle daha nazik olan uygun masaj tekniklerini kullanacaktır.


Bazı durumlarda masaj terapisti refleksoloji tedavileri de uygulayacaktır. Kemik yoğunluğunu iyileştirmeye bağlı olduğundan ve hastalığın ilişkili semptomlarını hafifletebildiğinden, osteoporozu olanlar için refleksoloji tedavisi iyi bir seçim olabilir.


Masaj

Masaj Terapisi Osteoporoz Hastasına Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj terapisi, osteoporozlu bir kişinin hissettiği gerilimi gevşetebilir. Ayrıca sinirleri yatıştırır, stresi azaltır ve kaygıyı giderir. Aromaterapi kullanıp kullanmadıklarını masaj terapistinize sorduğunuzdan emin olun. Aromaterapi seansları masajınızın rahatlatıcı faydasını artırabilir.


Kemikler iyileşmek için yeterli kan akışına ihtiyaç duyduğundan, artan kan akışı masaj yoluyla onarım sürecine yardımcı olabilir. Masaj ayrıca sorunlu bölgelerde iltihaplanmaya neden olabilecek aşırı lenf sıvısından kurtulmaya da yardımcı olur. Son olarak, masaj, vücudun doğal ağrı kesicilerinin yerleşmesine, bu da şişmeyi azaltmaya ve ağrı hissini azaltmaya yardımcı olur.


Osteoporoz, rahatsızlık ve ağrıya neden olduğu için kişinin olağan günlük aktivitelerinden zevk almasını engelleyebilen bir hastalıktır. Doktor onaylı masaj terapisi ile, bu hastalığı olan kişiler, semptomları yönetmelerine yardımcı olmak için bir rahatlama hissinin tadını çıkarabilirler.


Comments


bottom of page