top of page

Masaj Terapisi Rotator Manşet Yaralanmasına Yardımcı Olabilir mi?


Masaj Terapisi Rotator Manşet Yaralanmasına Yardımcı Olabilir mi?

Masaj terapisi, zihinsel sağlık sorunlarından fiziksel rahatsızlıklara kadar çeşitli durumları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha fazla insan sağlık yararlarını öğrendikçe, masaj terapisi ağrıyı yönetmenin popüler bir yolu haline gelmektedir.


Bebeklerden yaşlılara kadar herkes, ruh halinizi iyileştiren ve vücudunuzu daha iyi hissettiren masajların getirdiği rahatlamanın keyfini çıkararak masajlardan yararlanabilir. Hatta şimdi doktorlar bile hastalarına belirli rahatsızlıklardan kurtulmalarının bir parçası olarak masaj terapisine gitmelerini tavsiye ediyor.


Böyle bir duruma örnek, rotator manşette meydana gelen bir yaralanmadır. Bu makale, rotator manşet yaralanmasının neye benzediğini, olası nedenlerini veya semptomlarını ve son olarak masaj tedavisinin bu rahatsızlığın tedavisine nasıl daha iyi yardımcı olabileceğini açıklayacaktır.


Rotator Manşet Temelleri


Rotator manşet, esasen omuz ekleminizi oluşturan veya destekleyen dört ayrı kas grubudur. Omuz eklemi bir top ve yuva eklemi olduğundan, rotator manşet kasları, tüm kolunuz için en iyi hareket aralığını sağlamak için kasılma ve gevşeme gibi çok önemli bir işlevi yerine getirir.


Dört farklı kasın her birinin, manşetin hareket etmesine izin veren belirli bir işlevi yerine getirdiğini bilmelisiniz. Rotator manşetin işlevi, kolunuzu hareket ettirmek topun yuvadan çıkmasını önlemek için omuz ekleminin sabit kalmasını sağlamaktır.


Bu nedenle, bu kaslardan herhangi birinin veya çevresindeki tendonların ve diğer dokuların yaralanması, tüm kolunuz bu nedenle ağrıyabileceğinden oldukça sorun olabilir. Bir rotator manşet yaralanması, tipik olarak, hangi kasın en çok incindiğine bağlı olarak belirli hareketler daha fazla acıtarak, omuz eklemi çevresinde donuk bir ağrı gibi hissedebilir.


Ek olarak, yalnızca omuza baskı uygulandığında omuzda ağrı yaşayabilirsiniz. Ayrıca kolunuzu aynı aralıkta veya şekilde ağrı hissetmeden hareket ettirmeyi daha zor bulabilirsiniz. Bu size oluyorsa, rotator manşet yaralanması yaşıyor olma ihtimaliniz var, ancak onay için bir doktor tarafından kontrol edilmesi en iyisidir.


Rotator Manşet Yaralanmalarının Nedenleri ve Çeşitleri


Bir kişinin rotator manşet yaralanması yaşamasının birçok nedeni vardır. Bir kazada yaralanmanın yanı sıra, spor yaparken, çalışırken veya diğer yorucu fiziksel aktivitelerle uğraşırken kaslarınızı veya omuz ekleminizi incitebilirsiniz. Rotator manşet yaralanmalarının diğer nedenleri arasında örneğin yaşlanma, kötü duruş ve ağır şeylerin kaldırılması olabilir.


Daha ciddi rotator manşet yaralanması vakaları cerrahi müdahale gerektirebilir. Bununla birlikte, yaralanma küçükse, masaj tedavisi önerilebilir. Sağlıklı bir diyet sürdürmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi rotator manşet yaralanmasını önlemenin yolları vardır, ancak daha hedefe yönelik bir yol, rotator manşetleri güçlendirmektir. Çoğu insan, burkulma ve zorlanmalara karşı koruma sağlamak için rotator manşetteki kasları güçlendiren çeşitli hareketler yapmak için direnç bantları kullanır.


Evde Masaj

Masaj Terapisi Rotator Manşet Yaralanmasından Nasıl Kurtulmaya Yardımcı Olabilir?


Masaj tedavisinin rotator manşet yaralanmasından kurtulmaya yardımcı olup olmayacağı, nihayetinde kaslara, eklemlere, tendonlara ve diğer dokulara verilen hasarın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olacaktır. Bununla birlikte, rotator manşet yaralanmalarının kısmen masaj terapisi kullanılarak tedavi edilmesi tamamen nadir değildir.


Masaj terapisi kasları ve dokuları gevşeterek, optimum hareketi geri kazandırmak için yorgunluğu ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kas gerginliği için sıcaklık uygulayarak ve alternatif olarak iltihap varsa etkilenen bölgeye buz uygulayarak da desteklenebilir.


Bu da masaj terapisinin ilaç tedavisi ve fizik tedavi gibi diğer tedavi yöntemleriyle uyumlu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca, herhangi bir fiziksel rahatsızlıktan kurtulurken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörler olan zihinsel rahatlama ve ruh halinin iyileşmesini de sağlayabilir.


Masaj terapisi ayrıca iltihabı, yara dokusu oluşumunu doğrudan azaltabilir ve yırtık lifleri yeniden hizalayarak kas iyileşmesini teşvik edebilir. Bu işlemler ağrıyı azaltacak ve rotator manşet yaralanmasının kötüleşmesine katkıda bulunabilecek duruş sorunlarını ele alacaktır.


Manşetin hangi iyileşme aşamasında olduğuna bağlı olarak, tüm masaj terapisi türlerinin rotator manşet yaralanmasını tedavi etmek için uygun olmayabileceğini belirtmek önemlidir. Spor masajı veya derin doku masajı gibi dokulara daha fazla baskı uygulayan stiller ideal olmayabilir.


Doktorunuz masaj terapisini tavsiye ederse, sizi daha önce bilgilendirmemişse hangi tarzın sizin durumunuza uygun olacağını da sormak isteyebilirsiniz. Unutmayın, doktorlarınız tarafından önerildiği veya hatta teşvik edildiği sürece masaj terapisini tedavi planınıza dahil etmenin birçok yolu vardır.


Comments


bottom of page