top of page

Masaj Terapisi Sinir Hasarına Yardımcı Olabilir Mi?


Masaj Terapisi Sinir Hasarına Yardımcı Olabilir Mi?

Masaj terapisi temel olarak vücudun yumuşak dokularına uygulanan çeşitli hareket, basınç ve titreşim kombinasyonlarından oluşur. Bu uygulama yüzyıllardır dünyanın tüm kültürlerinde olmuştur ve hem zihinsel hem de fiziksel çok sayıda durumu tedavi etmek için kullanılmıştır.


Masaj terapisinde yer alan bazı yaygın teknikler, hepsi farklı stillerde ve basınç derecelerinde okşayarak, yoğurma, germe ve hatta titreşimli hareketler kullanmadır. Bu, masaj terapisini belirli masaj türlerini, yani derin doku, İsveç masajı, tetik noktası vb. içeren geniş bir tedavi şekli yapar.


Günümüzde masaj terapisi, dünya çapında ağrı ve strese bağlı rahatsızlıklardan kurtulmanın değerli bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu alternatif tıp sisteminin bir parçası olarak masaj terapisi, ağrı yönetimine, yaralanmalara karşı kasları güçlendirmeye ve hatta vücuttaki dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur. Mevcut araştırmalar, bu uygulamanın getirdiği zihinsel sağlık yararlarının da altını çizdiği için, masaj terapisi alan biri muhtemelen daha rahatlamış ve iyileştirilmiş bir zihinsel durumda hissedecektir.


Kısmen masaj terapisiyle de tedavi edilebilen belirli bir yaralanma, nöropati masaj terapisi olarak da bilinen sinir hasarıdır. Masaj terapisinin sinir hasarı veya yaralanmalarında nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için önce sinirlerin ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını anlayalım.


Sinir Hasarının Temelleri


İnsan vücudunda sayısız sinir vardır ve bunların birincil görevi, hareketle ilgili bilgileri beyinden kaslara taşımaktır. Sinirler olmadan, uzuvlarınızı hareket ettirmek veya vücudunuzun bir yerinde ağrı hissedip hissetmediğinizi beyninizin anlaması imkansızdır.


Sinirler hakkında düşünmenin iyi bir yolu, bir ağaç örneğini kullanmaktır. Dalları sinirler olarak anlaşılabilirken, gövde beyin ve omuriliği temsil edebilir. Sinir uçları, komutların ve duyumların iletilmesi için vücuttaki diğer sinir hücrelerine bağlanır ve insan vücudunu dünyanın en karmaşık canlılarından biri haline getirir.


Sıkıştıklarında sinir hasarı meydana gelebilir, bu da çevreleyen dokular (kemik, kaslar, tendonlar) iltihaplandığında veya sertleştiğinde olur. Fiziksel bir yaralanma durumunda da ortaya çıkabilir, ancak sıklıkla tekrarlayan hareket nedeniyle sinirlerin etrafındaki bağ dokuları gerildiğinde ortaya çıkar. Sinir yaralanmasının bir örneği, bilek ekleminin etkilendiği ve ortaya çıkan ağrının el veya kola doğru yayıldığı karpal tünel sendromunu içerir.


Sinir Yaralanma Türleri


Bu aşamada, her türlü sinir yaralanmasının masaj tedavisi ile tedavi edilemeyeceğini belirtmek önemlidir, bu nedenle önce bir doktora gitmenizi öneririz. Masaj terapisine gitmenizi tavsiye ederlerse, ancak o zaman devam edebilirsiniz. Genel olarak konuşursak, hafif ila şiddetli arasında değişen üç sinir yaralanması kategorisi vardır.


Nöropraksi: Bu durumda sinir iletimleri bloke olur. Bu, örneğin vücuttaki bir kemiği kırabilecek veya yerinden çıkarabilecek stres veya fiziksel bir yaralanma gibi çeşitli nedenlerle olabilir.


Aksonotmezis: Bu, sinir hasarı spektrumunun daha yoğun ucundadır. Bu durumda sinir aksonları hasar görür ve bölünebilir, bu da duyu kaybı ve hatta motor fonksiyonlarla sonuçlanabilir. Bu tür hasarlar için iyileşme süresi birkaç yıla kadar uzayabilir.


Nörotmezis: Bu en şiddetli sinir hasarı türüdür ve ne yazık ki çoğu durumda tam iyileşme mümkün olmayabilir. Burada sinir ve kılıfı (periferik sinirlerde bulunan bağ dokusu tabakası) yaralanma nedeniyle tamamen kopmuştur.


Yukarıda açıklanan tüm durumlardan masaj terapisi belki de sadece Nöropraksi durumunda, yaralanmanın çok şiddetli olmaması, yani kırık bir kemik olmaması koşuluyla önerilebilir. Tedavi için, masaj terapisini seçmeden önce bir doktora danışmalısınız.


Masaj

Sinir Hasarının Tedavisinde Masaj Terapisinin Rolü


Sinir hasarı durumlarında, masaj terapisi semptomları hafifletmek ve hastanın genel sağlığını iyileştirmek için faydalı olabilir. Vücudunuzun bazı bölgelerinde karıncalanma hissi, uyuşma veya ağrı yaşıyorsanız, masaj terapisi bu semptomları hafifletebilir.


Masaj terapisinin işleyişi, vücudunuzda "iyi hissettiren" hormonların üretimini teşvik etmektir. Masaj yaptırırken kalp atışlarınız yavaşlayarak zihninizin ve vücudunuzun rahatlamasına neden olur. Sonuç olarak, kan basıncında, stres düzeylerinde ve kas gerginliğinde de bir düşüş yaşarsınız.


Ek olarak, masaj terapisi vücudunuzdaki dolaşımı düzenleyecek ve iyileştirecek hem fiziksel hem de zihinsel olarak rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Düzenli masaj terapisi ile zamanla kas ağrılarından, uyuşukluklarından ve karıncalanma hissinden bile kurtulabilirsiniz.


Sinir hasarını tedavi etmek için masaj terapisini tercih eden kişiler, seanslarından sonra semptomları azaldıkça kendilerini daha iyi hissettiklerini bildirdiler. Genellikle İsveç masajlarında kullanılan daha hafif ve yumuşak vuruşlar, bu gibi durumlarda işe yarayan tipik özelliklerdir.


Sinir hasarını tedavi etmeye yardımcı olmak için masaj terapisinin kesinlikle faydaları olsa da, bilmeniz gereken bazı riskler de vardır. Size sinir hasarı teşhisi konduysa, örneğin derin doku veya spor masajı gibi tipik olarak daha fazla basınç kullanan masajları tercih etmemelisiniz.


Son olarak, masajı alırken yaşayabileceğiniz herhangi bir rahatsızlık konusunda terapistinizle iletişim halinde olmalısınız. Acı hissederseniz, onlara bildirin, vücudunuza uyguladıkları baskıyı ayarlayacaktır. Bunu hatırlamak ve uygulamak oldukça önemlidir, çünkü hiçbir şey söylememek rahatsızlığınızı şiddetlendirebilir.


Comentarios


bottom of page