top of page

Masaj Terapisi Siyatik Ağrısını Nasıl Azaltır?


Masaj Terapisi ve Siyatik Ağrısı


Siyatiğin acı verici etkilerini yaşıyorsanız, masaj terapisi ile siyatik semptomlarının iyileştirilebileceğini bilmelisiniz. Siyatikten hangi kasların ve sinirlerin etkilendiğini ve masajın siyatiği azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olabileceğini anlatmak istedik.


Siyatik Nedir?


Siyatik, bel ve bacaktan aşağı inen siyatik sinirindeki ağrıdır. Siyatik ağrısı yürümeyi, oturmayı ve normal şekilde hareket etmeyi zorlaştırabilir. Teknik olarak siyatik, siyatik sinirinin sıkışması sonucu oluşur. Siyatik sinir, omurgadan vücudun arkasına kadar uzanır, kuyruk kemiğinden ayrılır, kalça boyunca ve bacağa doğru devam eder. Siyatik sinirin beş kökü, siyatik siniri oluşturmak için birlikte dokunarak alt omurga kolonundan kaynaklanır.


Siyatik siniri iltihaplandığında veya sıkıştığında, siyatik ağrısı semptomları başlar. Bu siyatik semptomları arasında bel ağrısı, kalça ağrısı ve uyuşma, yayılan bacak ağrısı, iğne batma hissi ve etkilenen bacağı hissetme veya hareket ettirmede zorluk meydana gelir. Siyatik semptomları tipik olarak vücudun sadece bir tarafını etkiler, ancak vücudun her iki tarafında da zayıflatıcı sonuçlarla ortaya çıkması mümkündür.


Siyatik Ağrısı Nasıl Ortaya Çıkar?


Siyatik ağrısı piriformis sendromu (kalçada bulunan piriformis kasının sıkışması), sırtta fıtıklaşmış bir disk , sakroiliak eklem disfonksiyonu (belde ağırlık taşıyan bir eklem) dahil olmak üzere bir dizi altta yatan durumdan kaynaklanabilir. Siyatik için birçok olası neden olmasına rağmen, siyatik için masaj tedavisi, siyatik ağrısını azaltmak için her zaman siyatik sinir sıkışmasını gidermeye odaklanacaktır.


Siyatik özellikle hamile kadınlarda, genişleyen rahim siyatik siniri üzerinde ekstra baskı oluşturduğundan ve işleri uzun mesafeler sürmesini veya uzun süre oturmasını gerektiren kişilerde yaygındır.


Masöz

Masajın Siyatik Ağrısına Olan Etkisi

Siyatik hastalığının sadece masajla tedavi edilebilecek veya iyileştirilebilecek bir hastalık değil, bir dizi semptom olduğunu anlamak önemlidir. Bununla birlikte, siyatiğin altında yatan nedenlerin çoğu, masaj tedavisine duyarlıdır. Siyatik ağrısı ve bel ağrısı tedavisi için masaj son derece önemli bir durumdur. Bir çalışma, hem derin doku masajının hem de İsveç masajının bel ağrısı çekenler için önemli gelişmeler sağladığını ve 6 aya kadar süren rahatlama sağladığını göstermektedir.


Masaj, siyatik siniri saran kaslardaki gerilimi azaltarak siyatik ağrısına yardımcı olabilir ve sinirin normal çalışmasına izin verir. Bu kaslar, quadratus lumborum (belde dikey olarak uzanır), piriformis ve glutes (kalça kasları) ve iliopsoas'ı (belden aşağı doğru uzanan ve iç uyluğu saran büyük bir kas) içerir. Bu bölgelerdeki kas gerginliğini ve düğümleri gevşetmek siyatik ağrısı semptomlarını hafifletebilir.


Spor masajı gibi destekli gerdirme içeren masajlar, sinir sıkışmasını hafifletebilir ve siyatik ağrısını azaltabilir. Birçok masaj terapisti, masajlar arasında siyatik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için evde masaj, egzersiz ve germe hareketleri de önerebilir. Masaj terapistinizin siyatik rahatsızlığınızı azaltmaya odaklanmasını sağlayabilmesi için siyatik semptomlarınızı ve sağlık geçmişinizi bilmesini sağlamayı unutmayın.


Comments


bottom of page