top of page

Masaj Terapisi Uyku Problemlerine Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj Terapisi Uyku Problemlerine Nasıl Yardımcı Olabilir

Pek çok şey vücudunuzu iyi bir gece uykusu gibi tazeleyemez ve canlandıramaz. Uykusuzluğu görmezden gelmek veya buna dayanmaya çalışmak yanlıştır. Sağlıklı uyku, birçok faydaya yol açabilir;

 • Düşük kan basıncı

 • Kas büyümesi için artan kan temini

 • Onarılmış iç organlar ve dokular

 • Büyüme hormonları da dahil olmak üzere tetiklenmiş hormon salınımı

Sağlıklı uyku zihninizi de şu şekillerde güçlendirebilir:

 • Bilinçli işleme için duyguları yüzeye çıkarmak

 • Zihinsel enerjiyi geri yükleme

 • Uyurken motor becerileri geliştirmek

Masaj Daha İyi Bir Uykuya Yardımcı Olabilir Mi?


Araştırmacılar, aşağıdaki durumlarda masajın sağlıklı bir uykuya teşvik edebileceğini göstermiştir:

 • Uyuyamama veya uykuda kalamama ile karakterize bir uyku problemi yaşayanlar,

 • Kanser hastaları,

 • Kalp ameliyatından iyileşen insanlar,

 • Belinde, ellerinde vb. ağrıları olanlar,

 • Migren yaşayanlar,

 • Huzursuz bacak sendromu olan kişiler,

 • Ruh sağlığı sorunları olan kişiler.

Masaj yaptırırken birçok kişi masaj masasında uykuya dalabilir. Masaj terapistinizin bu davranışa şaşırması olası değildir; bu her zaman olur. Masajın müşterilerinin zihinlerini uyku ve rüyaların önemli bir parçası olan delta dalgaları yaratmaya teşvik ettiği bilinmektedir. Masaj ayrıca uykusuzluğun önemli bir nedeni olabilen ağrıyı azaltmaya da yardımcı olur.


Masajın Uyku Üzerindeki Etkisinin Sebebi Nedir?


Araştırmalar, beş hafta boyunca haftada iki kez 15 dakikalık sandalye masajı alan 26 yetişkinden oluşan bir grup üzerinde çalıştı. Diğer birçok ölçüme ek olarak, bu araştırma ekibi, beş haftalık çalışmanın başında ve sonunda çalışma katılımcılarının elektroensefalogram (EEG) taramalarını da gerçekleştirdi. Masaj yaptıranlarda frontal alfa ve beta bölgelerinde beyin aktivitesinin azaldığı görülmektedir. Ayrıca daha az kaygı, daha düşük stres hormonu kortizol seviyeleri ve azalan stres seviyeleri gözlemlendi.


Beta dalgaları tetikte olduğunuzu, düşündüğünüzü ve çalıştığınızı gösterir. Rahatladığımızda ve bir şeyler düşündüğümüzde alfa dalgaları yaratırız. Uykuya dalarken veya hayal kurarken teta dalgaları ortaya çıkar. Uyuduğunuzda, derin uykudayken ve rüya görürken de delta dalgaları yaratırsınız.


Uyumaya hazır olduğunuzda, beyniniz o gün için düşünceleri kapatmaya başlar. İlk olarak, düşünmeyi bırakarak beta dalgaları oluşturmayı bırakabilirsiniz. Ardından, rahatlatıcı bir alfa durumuna girerek zihninizi bu düşüncelerden arındırırsınız. Sonra, uykunuzun geldiğini hissedersiniz.


Azalmış alfa ve beta dalgası aktivitesi, birçok insanın masaj sırasında hissettiği uyku isteğini açıklar. Öncelikli olarak teta ve delta dalgası aktivitesiyle, uyanmadan önce uyuklarken veya erteleme alarmını çalarken hissettikleriniz aynıdır. Pek çok insan düşünmeyi bırakıp uyuyamadıklarını fark eder. Kaygı ve endişe zihninizi kapatmanızı ve ihtiyacınız olan onarıcı uykuyu almanızı engelliyorsa, masaj terapisi yardımcı olabilir. Birçok araştırmacı, masajın anksiyete ve depresyon düzeylerini düşürdüğünü ve insanların vücutlarının ihtiyacı olan dinlendirici bir uyku çekmelerini sağladığını keşfetti.


Masoz

Masaj, serotonin, oksitosin ve dopamin gibi iyi hissettiren hormonları artırır ve bu da rahatlama hissinin artmasına neden olabilir. Ayrıca vücudun kortizol, epinefrin (adrenalin) ve norepinefrin (noradrenalin) düzeylerini düşürür. Masaj terapistleri, zihninize her şey yolunda sinyalleri göndermek için vücudunuzu manipüle eder, bu da daha sonra huzurlu bir rahatlama ve daha yüksek bağışıklık fonksiyonu durumuna girer. Bir masajla rahatladığınızda vücudunuz kortizolden kurtulur. Kortizol seviyeniz düştüğünde, vücudunuzun iyileşmeye ve büyümeye odaklanmak için daha fazla yeri olur.


Uyumakta zorluk çekiyorsanız, düzenli olarak bir masaj terapistini ziyaret etmeye çalışın. Masajı düzenli alışkanlıklarınızın bir parçası haline getirerek büyük miktarda kaygı ve stresten kurtulabilirsiniz.

Comments


bottom of page