top of page

Masaj Terapisi ve Baş Ağrısı Türleri


Masaj Terapisi ve Baş Ağrısı Türleri

Hepimiz hayatımızın bir noktasında baş ağrılarından ve belki de her ikisi de zayıflatıcı olabilen migrenden acı çekmişizdir. Uzun süre, birkaç saat veya gün süren baş ağrıları yaşıyorsanız, enerjinizi gerçekten tüketebilir ve tüm yaşamınızı etkileyebilir. Parasetamol almaktan bıktıysanız ve alternatif bir terapi istiyorsanız, masaj terapisi harika bir seçenektir. İki ana baş ağrısı türü vardır; gerilim ve vasküler baş ağrıları.


Baş Ağrısı Türleri

  • Gerilim Baş Ağrısı

Gerilim baş ağrısı en yaygın olanıdır ve semptomlar genellikle hafiftir. Bir saat kadar sürer ve başın her yerinde hissedilebilir. Bu baş ağrılarına genellikle kas gerginliği, göz yorgunluğu ve kas-iskelet sistemindeki dengesizlikler neden olur. Üç tür gerilim tipi baş ağrısı kroniktir, yani ayda 15 defadan fazla yaşadığınızda; sık epizodik, ayda bir defadan fazla fakat 15 defadan az ve seyrek olarak ayda sadece 2-3 defa meydana gelebilir.

  • Vasküler Baş Ağrısı

Vasküler baş ağrıları, ağrının çok daha şiddetli olduğu ve saatler hatta günlerce sürebilen daha darbeli tiptedir. Bu, bulanık görme, yanıp sönen ışıklar, halüsinasyonlar, kas zayıflığı ve hatta konuşma güçlüğünü içerebilen klasik migreni içerir. Tetikleyiciler arasında stres, uyku eksikliği veya çok fazla uyku ve belirli yiyecekler bulunur. Başka bir migren türü, zonklayıcı ağrı içeren, ancak yanıp sönen ışıklar veya bulanık görme olmayan bir migren türüdür. Yine de mide bulantısı, kusma ve ışığa duyarlılık olabilir.


Küme baş ağrıları, gözde boyuna, omuzlara ve başın çevresine yayılan şiddetli bir ağrı ile başlar. Hatta kırmızı gözünüz veya şişlik olabilir ve genellikle 15 dakikadan birkaç saate kadar sürer. Ve son tip sinüs baş ağrısıdır, alerji veya enfeksiyon tarafından tetiklenir ve sinüste çok fazla sıvının sonucudur. Bu baş ağrısı tipinin yaygın semptomları yanak, burun ve alındaki ağrıyı içerir.


Masaj Terapisi Baş Ağrılarına Nasıl Yardımcı Olur?


Baş ağrısı ve migrene boyun ağrısı eşlik eder veya hatta neden olur, bu nedenle birçok insan bir masajla semptomlardan kurtulur. Masaj terapisi, kasın hassas ağrılı noktalarına veya tetik noktalarına baskı uygulayarak gevşemelerine ve dolayısıyla gerginliği gidermelerine yardımcı olabilir. Masaj ayrıca kan akışını iyileştirir ve dolaşımı hızlandırarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve kafatasının tabanına bağlı sıkı kasları gevşetebilir. Sadece bu değil, masaj aynı zamanda stres hormonu olan kortizolü azaltır ve gevşemeyi destekleyen endorfinleri artırır. Kendinizi rahatlamış hissettiğinizde daha iyi uyursunuz ve baş ağrılarının kaybolması daha olasıdır.


Masaj

Baş Ağrısı İçin Hangi Masaj En İyisidir?


Baş ağrılarınıza fayda sağlamak için alabileceğiniz birkaç farklı masaj türü vardır. İyileştirici masaj, daha önce bahsedilen tetik noktalarına vurarak, kastaki hassas noktalara basınç uygulayarak, kan akışını artırarak ve ağrı ve sertliği azaltarak çalışır. Shiatsu masajı da basınç uygular, ancak bu sefer baş ve boyun ağrısıyla bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere vücudun her yerindeki akupunktur noktalarına uygulanır. Bu iki tür baskı noktalarına vurmak için öne çıksa da herhangi bir masaj türü baş ağrısına yardımcı olabilir, basit olduğu için sizi rahatlatır.


Araştırmalar, sadece 30 dakikalık masajın aslında baş ağrısından kaynaklanan ağrıyı iyileştirebileceğini bulmuştur. Baş ağrınız veya migreniniz varsa, kendinize bir masaj terapisi yaptırın ve iyileşip iyileşmediğine bakın.


Comments


bottom of page