top of page

Masaj Terapisi ve Duygusal Travma


Masaj Terapisi ve Duygusal Travma

Bir masaj uygulayıcısı, sağlık sorunlarının ve ağrının yalnızca fiziksel olmadığını ve zihinsel sağlık sorunlarının da sadece psikolojik olmadığını bilir. Sağlık için, vücut ve beyin düzgün bir şekilde çalışmalıdır ve birbirlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için birlikte hareket etmelidir. Bu süreçte her iki tarafı da tehlikeye atan bir durumla karşılaştığımızda tüm sistemler etkilenir. Beden ve zihin sağlığını yeniden sağlamak için tedavi edilmelidir.


Bir stres etkeni ile karşılaştığımızda – tehdit olarak algıladığımız herhangi bir şey – beynimiz savaşmayı mı yoksa kaçmayı mı seçmelidir? Kalp atış hızı artar, hücreler daha fazla enerji kullanır ve dolaşımda değişiklikler olur. Bu süreç birkaç saatten uzun sürerse ve tehdit devam ederse, vücut kendini korumak için tüm rezervleri kapatmaya başlayabilir. Böyle bir reaksiyon sinir sistemine zarar verir ve daha sonra ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yoğun stres tepkisi dönemlerinde beynin hasar görebileceğine dair kanıtlar da vardır.


Bir stres etkeni kalıcı olduğunda, fiziksel olarak zararlı olduğunda veya yoğun bir duygusal tepkiye neden olduğunda, beyin ve vücut muhtemelen bunu duygusal travma olarak kaydeder. Böyle bir olaydan sonra kişi birçok şekilde kendini gösterebilen travma sonrası stres bozukluğu yaşayabilir. Bunun etkileri;

  • Uykusuzluk

  • Depresyon

  • Ruh hali bozukluğu, sinirlilik veya öfke sorunları

  • Kabuslar

  • Endişe olarak görülür.

Bu etkiler büyük ölçüde psikolojik olarak kabul edilse de, her birinin fiziksel sonuçları olabilir. Bu, bir araba kazasından sonra yaşanan fiziksel ağrılarınız için masaj terapistine görünmüş olsanız da, bunun sonucunda ortaya çıkan depresyon sebebiyle sindirim problemleri ve diğer sağlık sorunları yaşayabileceğiniz anlamına gelir.


Travma sonrası stres bozukluğunun bazı zihinsel sağlık yönleri vücudu soyut şekillerde etkilerken, diğerleri fiziksel sağlıkla doğrudan bir ilişkiye sahiptir. Örneğin, duygusal travma değişen yeme alışkanlıklarına yol açabilir bu da fiziksel rahatsızlık, yorgunluk ve yetersiz beslenmeden kalp sorunlarına kadar gidebilir.


Masaj

Kendi başına veya travma sonrası stresin bir yönü olarak ortaya çıkabilen depresyon, yalnızlık duyguları veya izolasyona eğilim olarak kendini gösterebilir. Depresyonu olan bir kişi, evden çıkmayı veya yabancılarla iletişim kurmayı zor veya imkansız bulabilir.


Zihinsel sağlığın tehlikeye girmesi, genel ağrılar ve halsizlik, akut ağrı, enflamatuar sorunlar ve daha fazlasıyla bağlantılıdır. Psikolojik sorunlar mevcut olduğunda, bağışıklık sisteminin başarısız olma olasılığı daha yüksektir ve bu da hastalık olasılığını artırır.


Duygusal travma ile ilgili zihinsel sağlık sorunlarının geniş kapsamlı etkileri, psikoterapistlerin ve masaj terapisi uzmanlarının, travma sonrası iyileşme yolları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmuştur.


Stres, kaygı, travma, depresyon ve diğer ruh sağlığı konuları yalnızca psikiyatrik tanılar olarak görülmemektedir. Sağlıklı beyin aktivitesini bozacak bir şey olduğunda, psikolojik hasar sadece düşünceleri ve zihinsel durumu değil, aynı zamanda fiziksel sağlığı da olumsuz yönde etkileme potansiyeline sahiptir.


Masaj terapisinin stresi azalttığı ve serotonin ve kortizol gibi iyi hissettiren kimyasalları serbest bıraktığı ve neredeyse her türlü zihinsel sağlık sorununun olumsuz etkilerinin tedavisinde fayda sağladığı görülmüştür. Masaj terapisi, psikoterapinin yerini almaz, ancak etkili ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olabilir.

Comments


bottom of page