top of page

Masaj Terapisi ve Fizik Tedavi


Masaj Terapisi ve Fizik Tedavi

Yaralı olduğunuzda, stresli olduğunuzda veya sadece biraz iyileşmeye ihtiyaç duyduğunuzda, doğal şifa yöntemlerini düşünmeniz doğaldır bu durumda masaj terapisi ve fizik tedavi akla gelebilir. Günün sonunda, aynı amaca sahiptirler, yani ağrıyı hafifletmek ve optimal vücut fonksiyonlarına yardımcı olmak. Hangisinin fiziksel sağlığınız için daha iyi olduğu tartışmasına girmeden önce, neleri kapsadığına daha yakından bakalım.


Masaj Terapisi Nedir?


Masaj terapisi temel olarak kasları, dokuları, tendonları, bağları ve diğer vücut kısımlarını optimize etmek için yumuşak dokuların manipülasyonunu içerir. Vücudunuz üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir ve hareketliliğin iyileştirilmesine, lenfatik drenajın desteklenmesine, gerginliğin azaltılmasına ve ağrının giderilmesine yardımcı olur. Masaj terapisi her yaştan hastaya uygulanabilmektedir ve hem akut hem de kronik durumların tedavisinde kullanılmıştır.


İlk masaj teknikleri 18. yüzyılda İsveç masajının ortaya çıkmasıyla geliştirilmiştir. Ancak kas manipülasyonunun stresi, kaygıyı azaltabileceğini ve işleyişi iyileştirebileceğini gösteren kanıtlar da vardır. Aslında antik Çin, Japonya, Hindistan, Arap dünyası, Yunanistan ve Roma'da tam da bu nedenlerle kullanılmıştır.


Bazı kişiler, masaj terapisinin sadece bir plasebo tedavisi olduğunu ve herhangi bir bilimsel kanıta dayanmadığını iddia etmişlerdir. Ancak, osteoartriti olan hastalara haftada bir uygulanan 60 dakikalık masajın etkilerini araştıran yakın tarihli bir araştırma, bu iddiaları çürütmüştür. Araştırmacılar, diz osteoartritinden muzdarip 125 kişiyi belirleyerek onlara 8 haftalık İsveç masaj terapisi almaları tavsiye etmişlerdir. Tedavinin etkinliğini belirlemek için ağrı, fonksiyon, eklem esnekliği ve diğer önlemler düzenli aralıklarla test edilmiştir.


Araştırmacılar, haftada bir kez 1 saat masaj alan hastalarda ağrıda önemli bir azalma ve form ve işlevde iyileşme olduğunu keşfetmişlerdir. Diz osteoartriti için masaj tedavisinin kullanımı için umut verici bir potansiyel olduğunu da araştırma sonucuna eklemişlerdir.


Bir masaj terapisi tedavi planına başlamadan önce, terapistinizin ağrınızın kaynağını ve tıbbi geçmişinizi belirlemek için sizinle biraz zaman geçirmesi olasıdır. Bu ilk değerlendirme, kaslarınızın mevcut sağlığını ve durumunu belirlemeye yardımcı olacağından, kişiselleştirilmiş bir plan oluşturmada hayati önem taşır. Sadece tedavinin ve en kısa sürede başlamasını istediğiniz için size gereksiz görünebilir, ancak masaj terapisinin faydalarının etkili olması için terapistinizle zaman geçirmeniz çok önemlidir.


Fizik Tedavi Nedir?


Fizik tedavi veya yaygın olarak fizyoterapi olarak bilinir, ilaç ve diğer ana akım alopatik önlemlerin aksine masaj ve egzersiz kullanarak hastalık veya yaralanmanın tedavisidir. Fizik tedavi, örneğin sırt ve boyun yaralanmaları, burkulmalar, incinmeler ve kırıklar, artrit, yanıklar, ampütasyonlar, felç, çoklu yaralanmalardan kaynaklanan fonksiyonel sorunları olan her yaştan insana bakım sağlar.


Fizik tedavi ve masaj terapisi arasındaki en büyük fark, fizik tedavi uygulayıcılarının yani fizyoterapistlerin bu alanda örgün eğitim ve öğretim almış olmalarıdır. Bu nedenle fizik tedavi, öncelikle hareket bozukluklarının önlenmesi veya ortadan kaldırılması ve fiziksel kapasitenin yükseltilmesine yönelik profesyonel bir sağlık disiplini olarak tanımlanmaktadır. Çoğu insan, parkinson hastalığı, multipl skleroz, felç, beyin hasarı ve omurilik yaralanmaları gibi çeşitli nörolojik durumların da fizyoterapi ile tedavi edilebileceğinin farkında değildir.


Masöz

Masaj Terapisi mi Fizik Tedavi mi?


Fizik tedavi ve masaj terapisinin benzer amaçları vardır, yani insanları daha iyi hissettirmek, kaslarının biçim ve işlevi de dahil olmak üzere genel sağlığını iyileştirmek ve ayrıca uzun vadeli sağlık hedeflerine yardımcı olmak. Ancak masaj terapisinin, özellikle aşağıdakilerden muzdarip olduğunuzda, öncelikle ağrı ve rahatsızlığı hafifletmekle ilişkili olduğunu anlamak önemlidir:

  • Araç kazası,

  • Sporla ilgili bir yaralanma,

  • Kas gerginliği,

  • Sırt, bacak veya boyun ağrısı,

  • Karpal tünel sendromu,

  • Tendinit,

  • Fibromiyalji ve ameliyat sonrası rehabilitasyon.

Fizik tedavi yerleşik bir tıp mesleği olduğundan, profesyonellerin sunduğu tedaviler ve çözümler yelpazesi daha geniş ve daha kapsamlıdır. Buradaki ödün, masaj terapistlerinin daha özel masaj eğitimi ve deneyimine sahip olmalarıdır. Bu, süreç boyunca farklı türde bir iyileşme ve devam eden ağrı kesicinin yanı sıra tatmin edici bir sonuç sunar.


Fizyoterapistler genellikle uzun süreli yardımcı bakım sunmak için hastanelerde, yaşlı bakım merkezlerinde ve spor hekimliği tesislerinde bulunur. Masaj terapistlerine benzer şekilde, önce kişiselleştirilmiş bir iyileşme planı çizeceklerdir. Ancak uğraştıkları yaralanmaların doğası daha ciddi olabileceğinden, iyileşme planı kesinlikle daha kapsamlı olacak ve tamamlanması daha uzun zaman alacaktır. Ayrıca çeşitli tedavi seçeneklerinin bir kombinasyonunu gerektirebilir. Her şeyi kapsayan bir iyileşme süreci için, her iki uzmanın da durumu değerlendirmesi ve iyileştirme süreci sağlaması, hızlı ve rahat bir iyileşme için en iyi seçenek olacaktır.


コメント


bottom of page