top of page

Masaj Terapisi ve İyileşme Planı


Masaj Terapisi ve İyileşme Planı

Ruh sağlığı tedavisi ve iyileşmesi zaman alır ve çoğu zaman süreç, doğrudan psikoterapi alanında olmayan birçok yöntemi içerir. Masaj terapisi kaygı, depresyon, yorgunluk ve uykusuzluk gibi endişeleri gidermekte yaygın olarak bilinen tedavilerden biri haline gelmiştir.


Çoğu araştırma, kapsamlı bir psikoterapi programı ile masaj terapisinin zihinsel sağlık iyileştirme planına dahil edilmesini destekler. Psikolojik kaygıları gidermek için herhangi bir masaj terapisine başlamadan önce, iyileşme sürecini denetleyecek bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşmekte fayda vardır.


Masaj Terapisi İle Bağımlılıktan Kurtulma


Araştırmalar masaj terapisinin bağımlılıktan kurtulma sürecinde birçok yönden fiziksel ve duygusal rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Örneğin, sigarayı bırakmaya çalışan kişiler nikotin isteklerini azaltmaya yardımcı olmak için kendi kendine masaj yapabilir. Sigarayı bırakma süreciyle birlikte ortaya çıkan sorunlar, özellikle kaygı ve duygu durum değişikliği problemleri masajla hafifletilebilir.


Özellikle fiziksel yaralanma veya ağrı için ilaçlar reçete edildikten sonra bu ilaçları bırakmak çok zordur ve opioid bağımlılığı ortaya çıkar. Masaj, detoksifikasyon sürecini hızlandırabilir, ikincil sağlık sorunları riskini azaltabilir ve sakinleştirici gibi diğer ilaçlara olan ihtiyacı azaltabilir.


Masaj Terapisi ve Travma


Aile içi şiddet veya cinsel saldırı vb. durumlarda herhangi bir tür fiziksel travma yaşamanın ortak bir etkisi, dokunmaktan kaçınmadır. Çalışmalar, birçok farklı türde vücut çalışması ve bütünsel tedavilerin kullanımını desteklemektedir. Reiki, aromaterapi ve bazı hidroterapi gibi temassız yöntemler travma sonrası kapsamlı bir zihinsel sağlık iyileştirme planına faydalı olabilir.


Travmadan sonra zihin kendinden nefret etme ve benliği reddetme düşünce kalıpları geliştirebilir. Masaj farkındalığı, vücuda ve kişinin onunla olan bağlantısını yapıcı yollarla geri getirmesine yardımcı olabilir.


Profesyonel bir masaj terapisi, travma sonrası fizyolojik etkileri ele alarak, dokunma veya başka bir kişinin yakınlığına bağlı ağrı ve rahatsızlık gibi iyileşmenin önündeki bazı duygusal engellerin kaldırılmasına yardımcı olabilir. Bu şekilde terapi, daha fazla psikolojik ve duygusal iyileşmenin gerçekleşmesini ve danışanların kendilerini kabul etmelerini yeniden sağlamalarını mümkün kılar.Masöz

Yeme Bozuklukları ve Masaj


Anoreksiya, bulimia veya aşırı yemek yeme gibi yaygın yeme sorunları bir dizi sağlık riski oluşturabilir ve hatta yaşamı tehdit edebilir. Tedavi tesisleri ve programları, kişinin yiyecek ve vücut arasında sağlıklı bir ilişkiyi destekleyen bir yaşam tarzına geri dönmesine yardımcı olmaya odaklanır.


Bu değişiklikler ilk başta küçük olabilir, ancak sistemleri yemeye farklı bir şekilde uyum sağlayan insanlar için yine de aşırı derecede zorlayıcı olabilir. Bazı durumlarda, yeme sorunları kardiyovasküler zayıflığa veya dolaşım sorunlarına yol açar ve her iki durumda da vücut çalışması önerilmez. Bununla birlikte, bu ciddi yan etkileri yaşamayan herkes için masaj, vücut iyileşirken sindirimi iyileştirerek iyileşmenin erken aşamalarında yardımcı olabilir.


Araştırmalar, insanların masaj terapisinde artan serotonin ve dopaminin olumlu etkilerini deneyimledikten sonra kendilerini daha fazla kabul edebildiklerini göstermektedir.

Comments


bottom of page