top of page

Masaj Terapisi ve Kanser TedavisiMasaj Terapisi ve Kanser Tedavisi


Son yıllarda, tıp uzmanları masaj terapisinin faydaları ile ilgilenmeye başlamışlardır. Araştırmacılar masaj terapisinin derinliklerine indikçe, her türlü fiziksel rahatsızlığı olan insanlar için masajı faydalı bulmaktadır. Kanser hastalarında masaj terapileri ağrıyı dindirebilir, uykuyu düzenler ve bağışıklığı güçlendirir. Tamamlayıcı bir tedavi olarak masaj terapisine başvurmadan önce bir doktorunuza danışmanız önemlidir.


Masaj Terapisi Kanser Belirtilerini Hafifletir Mi?


Yapılan araştırmalarda masaj terapisi uygulanan kanser hastalarının semptomlarını %50 oranında azalttığı görülmektedir. Ayakta tedavi gören hastalar, yatan hastalardan %10 daha yüksek bir oranda iyileşme ve 48 saatlik takipten sonra ise hastalık semptomlarının tekrarlamadığını söylemişlerdir. Masaj terapisinin hastaların semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiğinin yanı sıra tamamlayıcı bir kanser tedavisi olarak masaj terapisinin artan popülaritesini vurgulamışlardır.


İki psikiyatrist tarafından yapılan araştırmada, kanserli birçok insanın yeterince kaliteli bir uyku uyuyamadığı ortaya çıkmıştır. Düzensiz uykunun hastaların hormonal dengesini nasıl etkilediği araştırıldı ve uykunun en az iki kanserle savaşan hormonu doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkilediği ortaya çıktı. Uyku eksikliği ayrıca vücudun, iltihaplanma, bağışıklık, stres, metabolizma ve kanserle savaşmak için hücrelerin iyileştirici fonksiyonunu kaybetmesine neden olur.


Kanser Hastaları Masaj Terapisi Alabilir Mi?


Masaj terapisi sırasında yapılması gerekenler hakkında mutlaka doktorunuza danışın. Göğüs kanseri gibi belirli kanser türlerine sahip kişiler için özel eğitim ve bilgiye sahip bir masaj terapisti önerilir. Örneğin, meme ameliyatından sonra iyileşirken masaj sırasında sırt üstü yatmak en iyisi olabilir. Lenf düğümleriniz alındıysa, masaj terapistinizden, kolunuz ve koltuk altı bölgeniz de dahil olmak üzere, etkilenen bölgelere çok hafif bir dokunuş yapmasını isteyebilirsiniz. Kol lenf ödeminiz varsa, masaj terapistinize kolunuza masaj yapmamasını söyleyebilirsiniz. Bunun yerine, kol lenf ödemi olanlar için özel bir masaj türü olan manuel lenfatik drenaj masajı uygulanabilir.


Kemoterapi veya radyasyon tedavisi görüyorsanız, terapistinizden morarma olasılığını önlemek için hafif bir dokunuş yapmasını istemelisiniz. Cildiniz bu tedaviler nedeniyle çok hassassa, hafif bir dokunuş da yardımcı olur. Masaj terapistinizden size giysi veya havlu ile masaj yapmasını ve hassas cildi tahriş etme potansiyeline sahip oldukları için masaj yağlarını kullanmamasını isteyebilirsiniz.


Evde Masaj

Araştırmacılar, masaj terapisinin hastaların ruh halini iyileştirdiğini ve ani ağrılarını azalttığını belirlemiştir. Dikkatli ve nazik bir dokunuşun aynı zamanda terapötik bir faydası olduğuna da dikkat çektiler.


Bu çalışmadaki kanser hastalarının yaklaşık %42'si masaj terapisi seansları sırasında yorgunluk veya halsizlik belirtileri gösterdi, ancak vakaların yalnızca %2'sinde masaj terapilerine devam edilmemesi önerildi. Bu çalışmadaki masaj terapistlerinin ileri evre kanser hastalarına masaj uygulamak için özel olarak profesyonel bir şekilde eğitildiği belirtildi. Bu masaj terapistleri nazik bir dokunuşun nasıl uygulanacağını, düşük enerjili hastalar ile nasıl ilgilenileceğini hatta oksijen ve besleme tüpleri gibi tıbbi cihazların da bulunduğu ortamda nasıl masaj uygulaması yapılacağını biliyorlardı.

Comments


bottom of page