top of page

Masaj Terapisi ve Migren


Masaj Terapisi ve MigrenMigren ve Baş Ağrısı Arasındaki Fark


Baş ağrısı ve migren benzer semptomlara sahip olduğundan, ikisini karıştırmak kolaydır. Aslında, tekrarlayan baş ağrıları olan ve henüz bir doktora danışmayan birçok insan migren problemi yaşıyor.


Alın ağrısı ve basıncı, sinüslerin yakınında yüz basıncı, burun akıntısı veya tıkalı bir burun gibi migren semptomları sinüs baş ağrıları ile ortaya çıkanlara benzer. Bununla birlikte, sinüs baş ağrıları, ateş, burunda irin ve ağız kokusu gibi migrenin yapmadığı belirli semptomlara neden olur.


Her iki semptom grubunu da yaşayanlar kişilerin bir doktora danışması faydalı olacaktır. Profesyonel bir teşhis, migreni ortadan kaldırabilir ve rahatlamaya yol açabilir.


Masaj Terapisi Migren İlaçları Yerine Geçebilir Mi?


Migren semptomları genellikle ilaçla tedavi edilirken, bazı kişiler migren ilaçlarından olumlu yanıt alamaz ve yan etkilerinden ya da farmakolojik tedaviden kaçınmalarına yol açan başka endişeler yaşamaktadır. Masaj, migren semptomlarının tedavisine yardımcı olabilecek potansiyel bir alternatif tedavidir.


Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, yapılan bir çalışmada haftalık masaj terapisi uygulanan bir deneye katılan migren hastaları için olumlu sonuçlar göstermiştir. Masaj yaptıran bireyler daha az migren problemi yaşadılar ve masaj terapisi aldıktan sonra daha iyi bir uyku deneyimi yaşadılar.


Masajın iki tedavi yöntemi vardır;

  • Tamamlayıcı bir terapi olarak masaj: Birçok doktor, diğer endişelerin yanı sıra stres, kaygı, uykusuzluk, esneklik ve ağrı sorunlarından ilaç veya ameliyat olmadan kurtulmak isteyen hastalara masaj terapileri önermektedir. Doktorlar masaj terapisinin, yeni doğmuş bebeklerden yaşlı hastalara kadar hemen hemen her insan için faydalı olduğunu ve çok az yan etkisi olan veya hiç olmayan bir ek tedavi olarak görmektedir.


  • Alternatif bir tedavi olarak masaj: Yapılan araştırmalarda doktorların birçoğu, masaj terapisini başlı başına bir tıbbi tedavi olarak kabul etmeye başlamıştır. Örneğin artık bel ağrısı için birinci basamak tedavi olarak masaj terapisini önerilmektedir. Birçok hastane ve pratisyen hekim, bazı kişilerde zararlı yan etkilere sahip olduğu bilinen opioid ağrı kesicilere ve farmasötik uyku yardımcılarına alternatif olarak masajı önermektedir.


Masaj

Masaj Migreni Tetikleyen Stresi Önleyebilir Mi?


Vücudun birincil stres hormonu olan kortizol, savaş ya da kaç reaksiyonları için hızlı enerji sağlamak üzere stres zamanlarında vücuda daha fazla enerji verilmesi için sinyal verir. Hızlı düşünmek ve tehlikeye tepki vermek için beyne daha fazla enerji kullanmasını söyler ve vücudu yaralardan kendini kurtarmaya hazırlar. Kortizol, kriz durumlarında hayat kurtarabilir, ancak günlük hayatı da olumsuz etkileyebilir.


Daha fazla ağrı kesici ve daha iyi uykunun tadını çıkarmak için, doktorunuza masaj tedavisinin sizin için doğru tamamlayıcı mı yoksa alternatif migren tedavisi olup olmadığını sormayı unutmayın.

Comments


bottom of page