top of page

Masaj Terapisi Ve Ruh Sağlığı Arasındaki Bağlantı


Masaj Terapisi Ve Ruh Sağlığı Arasındaki Bağlantı

Masaj Terapisi ve Ruh Sağlığı Arasındaki Bağlantı


Masaj terapisi binlerce yıldır bir şifa yöntemi olarak kullanılmaktadır. Dünyanın her yerinde yüz yıllardır yaraları iyileştirmek, ağrıyı gidermek ve hatta hastalıkları iyileştirmek veya önlemek için masaj tekniklerini kullanılmaktadır.


Masaj, yalnızca fiziksel rahatsızlıkları değil, aynı zamanda zihinsel hastalıkları da iyileştirme yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde çeşitli ruh sağlığı problemi yaşayan insanları iyileştirmeye veya en azından semptomları azaltmaya yardımcı olmak için kullanılan bir teknik, masaj terapisidir.


Masaj terapisinin, fiziksel rahatsızlıklardan dolayı hayat kalitesi düşmüş olan insanlara sayısız fayda sağlar, stresi azaltmaya ve vücudumuzu yeniden dengelemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle masaj terapisinin ruh sağlığı problemleri ile mücadele eden insanlara da benzer faydalar sağlama potansiyeline sahip olduğu düşünülmektedir.


Masaj Terapisi Nasıl Yardımcı Olabilir?


Aslında, masaj terapisinin ruh sağlığı problemi olanlara birçok yönden yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Farklı masaj terapisi türlerinin, bireylerde ne tür bir problem ile mücadele ettiklerine bağlı olarak semptomları azaltmak gibi farklı etkileri olduğu belirlenmiştir.


En yaygın ruh sağlığı problemlerinden ikisi, depresyon ve anksiyete olarak bilinir. Bu iki problemin, masaj terapisinden büyük ölçüde fayda sağladığı tespit edilmiştir.


Depresyon Ve Anksiyete İçin Masaj Terapisi


Beyin ve vücut birbiriyle doğrudan olarak birçok yönden bağlantılıdır. Masaj terapisi ile depresyon veya anksiyete gibi problemlerin arasındaki bağlantıyı anlamak için devam eden araştırmalarla birlikte çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, masaj terapisinin bu koşullarla ilişkili semptomları azaltıp azaltmadığına ve bunu nasıl yaptığına ilişkin bir dizi yararlı sonuca varmıştır.


Bu araştırmada masaj, katılımcıların kaygıyı azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan sempatik sinir sistemini harekete geçirmiştir. Masaj terapisi, kaygıyı azaltabilen ve stres hormonu seviyelerini düşürebilen çeşitli nörotransmitterleri harekete geçirir. Masaj terapisi, vücudumuzdaki serotonin ve dopamin gibi iyi hissetmemizi sağlayan hormonlarının miktarını artırırken aynı zamanda stres hormonu olan kortizol miktarını da azaltır.


Evde Masaj

Masaj; gerginlik, eklem ve kas ağrıları, yorgunluk, uykusuzluk ve baş ağrıları gibi yaşadığımız stres tetikleyicilerin çoğunu hafifletebilir. Masajların fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatıcı ve stres giderici olduğunun bilinmesi dışında artık araştırmalar sayesinde bundan çok daha fazlası olduğunu görebilmekteyiz.


Masaj terapisinin sinir sistemimizi ve hormon dengemizi bu kadar olumlu yönde değiştirmesi, masaj terapisi ile ruh sağlığı arasındaki bağlantının ne kadar güçlü olduğunu bizlere kanıtlamaktadır.


Ruh sağlığımızda yaşadığımız çoğu problem bizleri olumsuz yönde etkiler, hayattan zevk alma yeteneğimizi kaybettiğimizi hissettiren bir sürü olumsuz düşünce ve duygu karmaşıklığı yaratır.


Bir masajın vücudumuzda bu tür olumlu kimyasal reaksiyonları tetikleyebilmesi, biyolojik olarak stresi azaltmaya, ruh halimizi iyileştirmeye ve yenilenmeye yönelik verdiği olumlu reaksiyonlar sayesinde masaj terapisi, ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele edenlere yardımcı olmak için harika bir seçenek haline gelmiştir.

Comments


bottom of page