top of page

Masaj Terapisi Vücudunuzu Nasıl Güçlü Tutar?


Masaj Terapisi Vücudunuzu Nasıl Güçlü Tutar

Vücudunuz sürekli bakteri, virüs ve hastalık saldırısı altındadır. Masaj terapisi ile bu tehditleri azaltmanız mümkündür. Lenfatik sisteminiz, kötü hücreleri temizler ve vücudunuzun kendi kendini iyileştirmesini sağlar. Lenfatik sistem kötü hücrelerin savunma zırhını eritmek için enzimler kullanır ve yok eder. Bazı enzimler vücudumuz tarafından üretilir, bazıları ise iyi beslenme yoluyla sağlanır.


Stres altındayken stres tepkisini başlatmak için üretilen hormona kortizol denir. Hipofiz bezinden salınır ve böbreklerinizin üzerinde bulunan böbreküstü bezlerine bir mesaj gönderir. Adrenaller daha sonra nefesinizi hızlandıran, kalp atış hızınızı artıran, kan basıncını artıran, kasları geren, sindirimi azaltan ve kısa süreli hafızayı etkileyen adrenalin üretir. Uzun süreli hafızanız çalışmaya devam eder, tehlikeyi fark etmenizde hayat kurtaran hızlı kararlar vermeniz için geçmiş deneyimleri hatırlamanızı sağlar.


Vücudunuzun strese tepki vermesi ve diğer vücut işlevlerine yardımcı olması için gereken hormonları üretebilmesi için enzimlere güvenir. Yetersiz yemek yemek ve bitkin olmak vücudumuzdaki enzimleri tüketebilir. Bu, bağışıklık sisteminde değerli besinlerinin savunmasız hale geldiği yerdir. Vücudu korumak için ihtiyaç duyulan enzimler, vücudun strese neden olan şeyde hayatta kalmaya devam edebilmesi için hormonlara yönlendirilir.


Masaj terapisi ile stresi ortadan kaldırarak vücudu onarım moduna geçirmeniz münkündür. Adrenalin ve kortizol artık vücudun doğal ağrı kesicileri olan endorfinler tarafından durdurulur. Sinirler sakinleşir, nefes normale döner, kaslar gevşer ve vücut iyileşme sürecine başlar. Hepsinden önemlisi, sindirim sistemi normal işlevini geri kazanır. Virüsler ve bakterilerle savaşmak için antikorların %70-80'inden fazlasını üreten vücudunuzdaki en büyük immünolojik organ, bağırsaklardır.


Kortizol, bağışıklık sistemimizdeki kötü hücreleri öldürür. Kortizol'ü etkisizleştirerek bağışıklık sistemi, kötü hücreleri güçlendirerek bağışıklığınızı artırır. Stres, daha yavaş iyileşmeye ve enfeksiyona karşı duyarlılığın artmasına neden olur.


Masaj terapisi, bağışıklık kazandırabilir. Düzenli masaj terapisi almanın verdiği gevşeme tepkisiyle, araştırmalar, bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerin enfeksiyonla savaşma ve iyileşmeyi hızlandırma yeteneğinde artışlar gördüğünü göstermiştir.


Yapılan bir araştırma, meme kanseri teşhisi konan kadınlar üzerinde uygulanan düzenli masaj tedavisinde hastaların yüzde 80'i bağışıklık fonksiyonunun iyileştiğini göstermiştir. Masaj terapisi ile hastalıklara karşı vücudunuzu ve savunmanızı ne kadar güçlendirebilirseniz, uzun vadede o kadar iyi hissedebilirsiniz.


Masöz

Vücudunuzu güçlendirmek için uygulanacak olan masajda özel karışım bir masaj yağı kullanılması, masajın etkilerini arttırabilir. Bu masaj yağı karışımının antiviral, antifungal, anti-enfeksiyöz, anti-parazitik ve antiseptik özellikleri, vücudu soğuk algınlığı ve grip başlangıcından korumaya ve bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

  • Karanfil yağı – İyileşmeyi etkileyebilecek ve koruma hissi yaratmaya yardımcı olabilecek bir bağışıklık uyarıcısıdır.

  • Limon yağı – Sağlığı, fiziksel enerjiyi ve arınmayı teşvik eder. Antiseptik bu solunum sistemi için harika bir yağdır.

  • Tarçın kabuğu yağı – Güçlü bir oksijenatördür, diğer yağların aktivitesini arttırır ve dolaşım sistemini uyarır.

  • Okaliptüs yağı – Solunum sistemi üzerinde derin antiviral etkileri vardır.

  • Biberiye yağı – Zihinsel yorgunluğu azaltır, kalp fonksiyonlarını dengeler.

Comments


bottom of page