top of page

Masaj Terapisi Yaptırmaktan Çekiniyorsanız Ne Yapmalısınız?


Masaj Terapisi Yaptırmaktan Çekiniyorsanız Ne Yapmalısınız

Masaj terapisi almakta yeniyseniz, masaj yaptırma konusunda tereddüt etmenizin birçok nedeni olabilir. Masaj yaptırmayı düşünüyorsanız veya size tavsiye edilmişse, sizi engelleyen duyguları belirlemek ve sizin için doğru olan bir masaj terapisti bulmak ilk adımınız olmalıdır.


Bazı insanlar tarafından uzun yıllar boyunca masaj terapisi ve diğer vücut çalışması biçimleri tabu olarak kabul edildiğinden, şifa amaçlı masajın uygunluğunu sorgulanmaktadır. Araştırmalar ve kapsamlı çalışmalar bu itibarın ortadan kalkmasına yardımcı olmuş ve masajın ağrıyı azalttığı, sağlığı iyileştirdiği ve artık yaygın olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Masaj terapisi hakkında ne kadar araştırma yaparsanız, tıp uzmanları da dahil olmak üzere birçok insanın neden masajı desteklediğini anlayabilirsiniz.


Belirli bir sağlık sorununu tedavi etmeniz için size masaj önerildiyse, masajın nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için biraz araştırma yapabilirsiniz. Masaj, sağlık sorunlarının bazıları için önerilmez. Örneğin kalp hastalığı bulunanlar için bazı masaj çeşitleri tehlikeli olabilir, ancak reiki gibi düşük etkili tedaviler, kalp rahatsızlığı olan biri için ideal de olabilir.


Kendinize masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Fiziksel dokunuş, onarıcı ve profesyonel olsa bile kabul edilmesi zor olabilir. Masajdaki fiziksel temastan kaynaklı isteksizliği geçirmeye başlamanın en iyi yolu, kendi vücudunuzda masaj taktiklerini keşfetmektir. Duştan sonra losyon sürerek, sabahları esneyerek ve hatta ellerinizi yıkayarak kendinize ayırdığınız zamanı bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Kendinize bir masaj yapmaya çalışın, ayak ovma ile başlayıp yavaş yavaş bacaklarınız ve kollarınıza doğru yönelebilirsiniz.


Yavaş hareketler ve hafif baskı uygulayın, eklemlerden ve diz arkaları veya dirsek içleri gibi hassas bölgelerden kaçının. Hareketlerinizin cildinizin altında nasıl hissettiğini fark etmek için birkaç dakikanızı ayırın. Kendi kendinize masaj yapmak, hangi hislerin zevkli olduğunu ve hangilerinin daha fazla olumsuz tepkiler uyandırabileceğini belirlemenize yardımcı olabilir. Rahatlatıcı ve rahat bulduğunuz bir şekilde kendi kendinize masaj yapmaya devam etmenize izin verin, her bir duyuma verdiğiniz tepkileri yargılamadan fark edin. Kendi kendinize masaj yaparken kendinizi daha rahat hissettiğinizde, bir aile üyenizden veya arkadaşınızdan hafif bir masaj almayı deneyin.


Masöz

Zihinsel ve fiziksel hazırlıktan sonra bile hala profesyonel bir masaj terapisi konusunda endişeli olabilirsiniz. Kendinizi zorlamayın çünkü ortaya çıkan gerginlik hem iyileştirici etkileri hem de keyfinizi kaçırarak tedaviyi tamamen mahvedebilir. Ancak bunların sonunda olumlu karar vererek masajı deneyimlemeye kararlıysanız düşük etkili masaj çeşitleri daha uygun olabilir.


Sandalye masajı, refleksoloji, akupresür ve bazı Tay masajı türleri ve müşteri giyinikken uygulanır. Reiki ve kraniyosakral terapi gibi bazı beden çalışmaları, enerjiye odaklanır ve çok az veya hiç fiziksel temas içermez. Bunlar hem fiziksel hem de psikolojik veya duygusal kaygıları gidermek için kullanılabilir.


Profesyonel bir masaj terapisti, endişelerinizi duymaya açık olacak ve belirttiğiniz sınırlara saygı duyacaktır. Masajla ilgili olumlu bir ilk deneyime sahip olmak, büyük ölçüde masaj terapistinizle kurduğunuz iletişime bağlıdır. Bir masaj terapistinden randevu aldığınızda, tercihlerinizi ve hatta masaj yaptırmakta tereddüt ettiğiniz nedenleri belirtmekten çekinmeyin.

Comments


bottom of page