top of page

Masaj Terapisi, Yoga ve Fitness'ı Birleştirmenin Faydaları


Masaj Terapisi, Yoga ve Fitness'ı Birleştirmenin Faydaları

Sağlıklı yaşam enerjinizi bir sonraki seviyeye taşımak, zorlu antrenmanlardan sonra toparlanmak ve sadece fiziksel sağlığınızı değil, duygusal ve zihinsel sağlığınızı da iyileştirmek istiyorsanız, masaj terapisi, yoga ve fitness ile birleştirildiğinde, kişisel ihtiyaçlarınız ve hedefleriniz ne olursa olsun genel sağlık ve zindelik için muazzam faydalar sağlar. Peki, masaj terapisi, yoga ve fitness’ı birleştirmenin faydaları nelerdir?


Ne Sıklıkta Egzersiz Yapmalısınız?


Sağlıklı bir kalp ve kiloyu teşvik etmekten uykuyu iyileştirmeye, kas sertliğini, depresyonu ve kaygıyı hafifletmeye kadar, egzersizin fiziksel ve zihinsel faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Tabii ki, egzersizden sonra kısa süreli yorgunluk ve ağrı yaygındır ancak bu yan etkileri fitness yolculuğunuzun bir parçası olarak benimsemek önemlidir. Aşırı kullanım yaralanmaları veya kas ağrıları meydana geldiğinde masaj terapisi ve yoga yardımcı olabilir.


Masaj Terapisi, Yoga ve Fitness'ı Birleştirmenin Faydaları Nelerdir?


Hem yoga hem de masaj terapisi, kan akışını artırarak kaslara daha fazla oksijen verir ve vücudun doğal iyileşme sürecini destekler. Yoga ve masaj terapisi ayrıca vücudu detoksifiye eder, kardiyovasküler ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bu nedenle düzenli fitness ile birlikte masaj terapisi ve yoga, sizi spor salonundan uzak tutacak yaralanmaları ve hastalıkları önleyebilir. Masaj terapisi ve yoga, ağrıyı azaltma, esnekliği ve hareket aralığını iyileştirme yetenekleri bakımından birbirine benzerdir.


Yoga sırasında vücudunuzu gerdiğinizde, büktüğünüzde ve katladığınızda, aslında iç organlarınıza masaj yaparsınız. Diğer taraftan, masaj terapisi, egzersizlerinizi veya yoga pratiğinizi potansiyel olarak engelleyebilecek derin kas gerginliğini de önler.

Esnekliğiniz ve hareket açıklığınız ne kadar iyiyse, yoga ve fitness seanslarınızdan o kadar çok keyif alabilirsiniz ve masaj terapisi bunu iyileştirebilir. Ayrıca masaj terapisi, zihni ve bedeni rahatlatmak için harikadır, böylece egzersizlerinizden veya yoga seanslarınızdan önce ve sonra daha hazır hissedersiniz.


Egzersiz Sonrası İyileşme İçin En İyi Masaj Hangisidir?


Tüm masajlar kas iyileşmesi ve yaralanmaların önlenmesi için faydalıdır, ancak vücut geliştirici, koşucu, triatloncu veya kilo vermeye ve vücudunuzu şekillendirmeye çalışıyor olsanız da, fiziksel aktiviteden sonra derin doku ve spor masajları tavsiye edilir.


Her iki masaj türü de kas gerginliğini hedef alan, yaralanmaları iyileştiren ve önleyen derin ve yoğun masaj vuruşlarını içerir. Özellikle spor masajları, çeşitli farklı esneme hareketlerini de içerebilir.


Masaj

Yoga ve Fitness Yapmadan Önce mi Sonra mı Masaj Yaptırmalısınız?

Masaj terapisi, yoga ve fitness'ı birleştirmenin faydaları çoktur ancak egzersiz veya yogadan önce mi yoksa sonra mı masaj yaptırmak daha iyidir?


Masaj yaptırmak için doğru ya da yanlış zaman yoktur ve bir yoga veya egzersiz seansından önce ya da sonra masaj yaptırmanız tamamen ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlıdır. Amacınız daha fazla esnemekse veya yin-yoga yapıyorsanız, önceden bir masaj yaptırmak vücudunuzu ısıtabilir ve kaslarınızı hazırlayabilir. Aynı şekilde önünüzde yoğun bir antrenman varsa seanstan önce masaj yaptırmak vücudunuzu gevşetebilir ve hazırlayabilir.


Yoğun egzersiz yaptığımızda ve vücudumuzun oksijeni azaldığında kaslarımız laktik asit üretir. Bunu glikozu enerjiye dönüştürmek için yaparlar. Hafta boyunca yoga veya fitness yaptıktan sonra haftalık masaj yaptırmak, laktik asit birikimini azaltabilir ve süreçteki ağrı, sızı ve yorgunluğu hafifletebilir.

Commentaires


bottom of page