top of page

Masaj Terapisi Zihinsel Sağlık Sorunlarının Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?


Masaj Terapisi Zihinsel Sağlık Sorunlarının Tedavisine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Masaj terapisi zihinsel sağlık durumlarını tedavi etmek için bir araç olarak kabul görmektedir. Daha spesifik olarak, belirli masaj terapisi türleri, depresyon veya anksiyete gibi zihinsel sağlık koşulları için geleneksel tedaviyi tamamlayabilir ve kişinin genel ruh hali ve zihinsel durumu üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Öyleyse, masajla hangi zihinsel sağlık sorunlarının tedavi edilebileceğine ve bunun için kullanılabilecek masaj terapilerinin türlerine bakalım.


Masaj Terapisinin Tedaviye Yardımcı Olabileceği Zihinsel Sağlık Durumları


Son yıllarda insanlar, pozitif bir zihin ve beden dengesi elde etmenin güvenli ve rahatlatıcı bir yolu olduğunu kanıtlayan masajla birlikte, alternatif tıbbın ve bütünsel tedavinin faydaları konusunda daha bilinçli hale geldi. Ayrıca, masaj terapisinin, ruh sağlığı durumlarının tedavisinde psikoterapiye harika bir yol arkadaşı olabileceği bulunmuştur. Aşağıdakiler, masaj terapisinin kanıtlanmış olumlu bir etkiye sahip olduğu bazı durumlardır:

 • Stres

Modern yaşam tarzı, stresin günlük yaşamın normal bir parçası olduğuna inanmanızı sağlarken, vücut ve sinir sistemi üzerinde çok travmatik olabilir. Stresin fiziksel semptomları, sık baş ağrıları, kas spazmları, mide krampları, eklem ağrısı, yorgunluk ve yüksek tansiyon ile sonuçlanabilir. Vücudun stres hormonu olan kortizol seviyesi, belirli zamanlarda yükselir. Masaj, dopamin seviyelerini artırır, zihnin sakin ve odaklanmış olma yeteneğini geliştirir, bedeni ve zihni rahatlatmaya yardımcı olabilir.

 • Endişe

Masaj terapisi, vücudun rahatlamasına yardımcı olarak, korkulu veya olumsuz düşüncelerden kurtulmayı kolaylaştırarak, kaygı ve panik bozukluğu semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun nedeni, masaj terapisinin, sinir sistemini sakinleştiren, kalp atış hızını düşüren ve endişenin fiziksel semptomlarını hafifleten rahatlatıcı bir tepkiyi indükleyerek vücudun savaş ya da kaç tepkisini yönetmeye yardımcı olabilecek bir gevşeme tekniği olmasıdır.

 • Depresyon

Depresyon en yaygın ruh sağlığı koşullarından biridir ve insanların yaşamlarını olumsuz etkiler ve günlük görevlerin yönetilmesini zorlaştırır ve bazen imkansız hale getirir. Masaj terapisinin, sempatik sinir sistemini harekete geçirerek depresyon semptomlarını hafiflettiği, bunun da iyi hissetme hormonlarının artmasına ve daha sakin, odaklanmış bir zihin durumuna yol açtığı gösterilmiştir. Masaj terapisi ayrıca ruh halini stabilize etmekten ve uykuyu teşvik etmekten sorumlu olan serotonin gibi nörotransmitterleri de aktive eder.


Masaj

Zihinsel Sağlık Sorunlarının Tedavisine Yardımcı Olabilecek Masaj Terapisi Türleri


Tüm masaj türlerinin kendine özgü yararları veya amaçları olsa da aşağıdaki terapi çeşitlerinin ruh sağlığı durumlarını yönetmede faydalı olduğu kanıtlanmıştır:


İsveç Masajı

İsveç masaj terapisi çok nazik ve rahatlatıcıdır, gerginliği azaltır ve dolaşımı iyileştirir ve batı dünyasında en yaygın kullanılan masaj türlerinden biridir. İsveç masaj terapisi, yüzeysel kas katmanları üzerinde uzun, yumuşak vuruşlar ve yoğurma, vurma, germe ve dairesel hareketlerin bir kombinasyonunu kullanır. İsveç masajının hem vücut hem de zihin için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydaları olduğu bilinmektedir:

 • Kas ve eklem ağrılarını azaltmak,

 • Kan basıncını düşürmek,

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek,

 • Baş ağrılarını azaltmak,

 • Yorgunluğu azaltmak,

 • Farkındalığı geliştirmek.

Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajının amacı, gergin kasları ısı kullanarak gevşeterek vücudun enerji merkezlerini dengelemektir. Pürüzsüz, ısıtılmış taşlar vücudun belirli noktalarına genellikle omurganın yanlarına, bacakların uzunluğuna, karın üzerine ve hem avuç içlerine hem de ayaklara yerleştirilir. Bu masaj şekli derinden rahatlatıcı ve sakinleştiricidir ve genellikle kaygı ve depresyonun yanı sıra sırt ağrısı, kas ağrısı ve uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılır. Taşların sıcaklığından ve basıncından kaynaklanan rahatlama, zihinsel stresi hafifletmeye ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur, bu da hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.


Shiatsu Masajı

Shiatsu masajı, akupunktur meridyenleri üzerinde sıkı parmak basıncı kullanmayı içeren bir Japon akupresür şeklidir. Negatif enerjiyi serbest bırakmak ve bedene ve zihne dengeyi geri kazandırmak amacıyla her nokta birkaç saniye tutulur. Bu eski tedavi şekli, stresi azaltmanın yanı sıra aşağıdaki faydalarıyla da bilinir:

 • Kas ağrısını ve sertliğini gidermek,

 • Baş ağrılarını azaltmak,

 • Artan enerji seviyeleri,

 • Eklem ağrısını gidermek.

Comentários


bottom of page