top of page

Masaj Terapisini Rutininize Eklemenin Basit Yolları


Masaj Terapisini Rutininize Eklemenin Basit Yolları

Masajın bedeniniz ve zihniniz için sayısız faydası vardır, ancak düzenli masaj terapisi randevularını rutininize uydurmak her zaman kolay değildir. Meşgul olduğunuzda ve kişisel bakım için daha az zamanınız olduğunu fark ettiğinizde, masaj yaptırmak çoğu zaman ikinci plana atılabilir. Masajın arada bir yapılan bir tedavi veya özel günlerde yapılacak bir şey olması gerekmez. Bunu, rutininizde kendiniz için belirlediğiniz aktivitelere dahil edebilirsiniz.


Masaj Terapisi Neden Rutininize Dahil Edilmelidir?


Masajın rutininize faydalı bir katkı olmasının ana nedenlerinden biri, sağladığı stres giderici ve gevşeme artırıcı niteliklerdir. Hepimiz hayatımızda stresli durumlarla karşı karşıyayız, ancak bu durum sürekli ve bunaltıcı hale geldiğinde, stres vücudumuzda çeşitli fiziksel ve duygusal semptomlar olarak ortaya çıkabilir.


Masaj yaptırmak son derece rahatlatıcı bir aktivite olabilir, çünkü vücut ağrılarını iyileştirirken, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürür. Dopamin ve serotonin gibi iyi hissettiren beyin hormonlarını serbest bırakırken tamamen kendinize odaklanabilirsiniz. Masaj terapisi ayrıca vücudunuzdaki dolaşım ve kas gerginliği endişelerine neden olabilecek her türlü kas gerginliğini gevşetmeye, vücudunuzun en iyi şekilde hissetmesine ve çalışmasına yardımcı olabilir.


Migrenden muzdarip olanlar için masaj, baş ve boyundaki kan dolaşımını iyileştirmek için belirli tetik noktalarını hedefleyebilir. Artrit veya zayıf dolaşım gibi durumlar yaşayan yaşlılara fayda sağlayabilecek çeşitli masaj türleri de vardır. Tedavi etmek istediğiniz belirli bir endişeniz olmasa bile ve sadece kendinize daha fazla zaman ayırmak istiyorsanız masaj tam olarak bunu yapabilir. Şimdi, onu normal rutininize dahil etmenin bazı basit yollarını keşfedelim.

  • Randevuları önceden alın

Masajı hayatınızda düzenli hale getirmenin en iyi yollarından biri, önceden birkaç randevu almaktır. Tabii ki, her zaman istediğiniz saate randevunuzu alamayabilirsiniz, ancak bu şekilde hemen orada başka bir gün ve saat için rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Önceden rezervasyon yapmak, programınızı planlamanıza da yardımcı olabilir. Haftada iki kez masaj rezervasyonu yaptırdığınızı düşünürsek, takviminizde işaretleyerek o günleri planlayabilir ve masajı bir öncelik haline getirebilirsiniz.

Birçoğumuz öz bakımı önceliklendirmiyoruz ve bunun yerine daha önemli görevler üstleniyoruz. Ancak gerçekte, öz bakım önemli bir görevdir ve özellikle masaj yaptırmak gibi faaliyetler hayatımızın diğer birçok alanını olumlu yönde etkileyebileceğinden, öncelik verilmelidir.

  • Belirli alanlara odaklanmak için daha kısa bir masaj planlayın

Masajların çok zaman alması gerektiği fikri doğru değildir. Birçoğumuz, gevşemek için çok fazla zaman bırakmayan sıkı programlara sahibiz. Sizin için de durum buysa, vücudunuzun belirli bir rahatsızlığa neden olan belirli bir bölgesini hedef alan bir masaj yaptırmayı düşünebilirsiniz.


Masöz

Örneğin, tüm gün bilgisayarı kullanmaktan omuzlarınız gerginse, masaj terapistinizin sırtınızdaki ve omuzlarınızdaki gerilimi azaltmaya ve kan akışını iyileştirmeye odaklanabileceği 30 dakikalık bir masaj terapisi randevusu alabilirsiniz.


Tam vücut terapötik veya derin doku masajı, vücudunuzdaki bölgelere 60 dakika, 90 dakika veya 120 dakikalık değişen seanslarla birçok fayda sağlayabilir. Ancak, programınızda yalnızca daha kısa bir masaj için yeterli zamanınız olduğunu fark ederseniz ve ele almak istediğiniz belirli endişeler varsa bu kısa masaj terapisi rahatlama elde etmenin bir yolu olabilir.

  • Antrenman sonrası toparlanma için bir masaj ekleyin

Egzersiz yaptıktan sonra özellikle kaslarınızı çok fazla zorlarsanız, vücudun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır. Masaj terapisi kas gerginliğinin ve kasılmaların neden olduğu ağrı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Vücudumuzda masajla rahatlama sağladığımızda, stres hormonlarımız azalır ve vücuttaki herhangi bir gerginlik gevşemeye başlar.


Ağrıyan dokularımız veya düğümlerimiz varsa, kan dolaşımı eksikliği olabilir. Bununla birlikte, masaj terapistlerimiz iyileşmeyi hızlandırabilecek teknikleri sayesinde dolaşımı iyileştirebilir. Bedenlerde ayrıca kas hafızası adı verilen ve tekrarlanan masajlar aldığımızda devreye girebilen bir şey vardır. Ne kadar çok masaj alırsanız, vücudunuz zaman içinde o kadar rahatlamış ve daha az ağrılı hissedecektir.

Comments


bottom of page