top of page

Masaj Terapisinin En Önemli 6 Faydası


Masaj Terapisinin Faydaları

Masaj Terapisinin En Önemli 6 Faydası


Stresli yaşam koşullarına sahipseniz bunu düzeltmenin en güzel yollarından biri düzenli olarak masaj yaptırmaktır. Masaj terapisi, uzun vade de stres yönetimi için çok önemlidir.


Bir masaj terapisinin stres atmanıza ve derinden rahatlamanıza nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için masajın faydalarına göz atabilirsiniz.

  • Depresyon Belirtilerini Hafifletir

Depresyon ve stres umutsuzluk, karamsarlık ve umutsuzluk duygularına neden olabilir. Stresli olduğumuzda vücudumuz, stres hormonu olan kortizol salgılar. Yüksek kortizol seviyeleri hem anksiyete bozuklukları hem de depresyon ile bağlantılıdır.


Stres ayrıca beyninizi de etkileyebilir, nörotransmitterlerin aktivitesini değiştirebilir ve ruh halinizi bozar. Anormal serotonin seviyeleri, vücudun ağrıya karşı olan toleransını değiştirebilir. Bu da, depresif kişilerin fiziksel ve duygusal acıyı daha şiddetli yaşayabileceği anlamına gelir.


Masaj terapisi, depresyon semptomlarını doğrudan hafifletebilir. Bunun nedeni, bir masajın vücuttaki kortizol seviyelerini yaklaşık %30 oranında düşürmesidir. Serotonin seviyelerini de aynı miktarda artırır.

  • Uyku Düzenini İyileştirir

Stres genellikle uyku düzenini etkiler. Stres uykusuzluğa neden olabilir ve vücut derin ve dinlendirici bir uykuya dalma kapasitesini kaybettiğinde aşırı uyarılmaya yol açar.

Stresli olduğunuzda gece yarısı uyandığınızı fark edebilirsiniz. Bu durum zamanla, bozuk uyku döngülerini ve düzenli rem uykusunun keyfini çıkarmanızı engeller.


Rem uykusu, hafıza oluşumu ve vücudun protein üretimi için hayati bir önem taşır. Rem uykusunu almıyorsanız, kendinizi yorgun, depresif ve iki kat stresli hissediyor olabilirsiniz.


Masaj, temel olarak stres, kaygı ve depresyonu azaltma kapasitesinin bir sonucu olarak uyku kalitesini önemli ölçüde artırır. Dinlendirici bir uykunun tadını çıkarmak için de serotonine ihtiyacımız vardır. Düzenli masaj terapileri vücudun serotonin üretimini yaklaşık %30 oranında artırır.

  • Kan Basıncını Düzenler

Yüksek tansiyon kan pıhtılaşması, felç ve kalp hastalığı riskine neden olur. Stres, hipertansiyona çok kolay katkıda bulunabilir. Düşük tansiyonunuz olsa bile stres kan basıncını önemli ölçüde artırır.


Anksiyete bozukluğu ile mücadele ediyorsanız, hipertansiyon yaşamaya daha da yatkın olabilirsiniz. Bununla birlikte masaj, kan basıncınızı düşürerek kardiyovasküler sorun riskinizi en aza indirebilir. Masaj terapisi, vücudun gevşemesine yardımcı bir hormon olan oksitosin üretimini artırır, bu aynı zamanda kalp atış hızını da azaltır.

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Stres, çoğu zaman vücudumuzdaki enerji kaynaklarını kısa sürede tüketir. Sürekli yaşanan stres bağışıklık sisteminizi zorlayarak sizi hastalık riskine sokabilir. Yiyecekler, bitkisel takviyeler ve sağlıklı uyku ile bağışıklık sisteminizi birçok doğal yolla güçlendirebilirsiniz.


Bunların haricinde düzenli masaj terapisi de ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalık riskinizi azaltabilir. Bunun nedeni, masajın beyaz kan hücrelerinin üretiminde bir artış sağlamasıdır. Beyaz kan hücreleri enfeksiyonu önlemek için hayati bir öneme sahiptir.


Masoz

  • Sindirim Sorunlarını Düzeltir

Stresli durumlar mide bulantısı ve kabızlığa neden olabilir. Masaj, sindirim organlarınızı nazikçe uyararak sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca ince bağırsağın işlevini destekleyerek yağ emilimini hızlandırır.


Sürekli olarak sindirim problemi yaşıyorsanız, bunun için bir masaj terapisi almayı deneyebilirsiniz. Düzenli masaj terapisi zamanla sindirim sisteminizin gıdaları etkili bir şekilde işleme kapasitesini artırabilir.

  • Kronik Ağrıları Azaltır

Stres kronik ağrıya neden olabilir. Ayrıca mevcut kronik ağrı semptomlarını da şiddetlendirebilir. Baş ağrısı, sırt ağrısı ve genel vücut ağrısı yaşıyorsanız, ihtiyacınız olan şey bir masaj terapisidir. Masaj terapisi ayrıca sağlıklı bir dolaşım sağlayarak ağrıyan kaslarınızın ihtiyaç duyduğu besinleri ve oksijeni almalarını sağlar.

Comments


bottom of page