top of page

Masaj Terapisinin Hangi Sağlık Durumlarını Tedavi Ettiğini Biliyor Musunuz?


Masaj Terapisinin Hangi Sağlık Durumlarını Tedavi Ettiğini Biliyor Musunuz?

Birçok insan, iyi bir masajın ağrıyan kaslar ve ağrılı bölgeler üzerinde harikalar yaratabileceğinin farkındadır. Ancak, aslında masaj bunun çok ötesine geçmektedir. Omurgalarda ayarlamalar yapması gereken birçok kiropraktör için, tamamen gevşemiş bir vücudun kilidini açmanın anahtarı budur. Bu nedenle, lisanslı bir masaj terapistinin bir kayropraktik tıp kliniğinde personelin bir parçası olması alışılmadık bir durum değildir.


Masaj terapisi, vücudu spinal uyum için hazırlamaya yardımcı olmanın ötesine geçer. Masaj terapisinin tedavi edebileceği bazı sağlık durumları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

  • Artrit

Bir dizi tetikleyici nedeniyle şişmeye neden olan eklemler olarak bilinen bu durum aslında artritin tanımıdır. Artritin hastalığının tek belirtisi bu değildir. Diğer semptomlar arasında yorgunluk, hareket açıklığında azalma ve eklemlerde ağrının yanı sıra sertlik hissi bulunur. Özellikle ilk aşamalarda, eklemlerin yanıyormuş gibi hissetmesi tipiktir. Artrit, sabahları ilk iş olarak ağrıyla kendini belli eder. Ağrı açısından 1-10 arasında bir ölçekte, hafiften yetersizliğe kadar herhangi bir yere gidebilir.

  • Karpal Tünel Sendromu

Bu durum ellerde ve parmaklarda çok fazla ağrıya neden olur. Elin ana sinirlerinden biri olan median sinirin sıkışması veya sıkışması olduğunda ortaya çıkar. Karpal tünel sendromunun tetikleyicisi genellikle bilek ve elin tekrarlanan hareketleridir. Alternatif olarak, ikisi uzun süre aynı pozisyonda kaldığında olur. Saatlerce bilgisayar başında olan insanlar bu sorunu geliştirme eğilimindedir. Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi başka nedenler de vardır:

  1. Ailede hastalığa sahip olma,

  2. Diyabet,

  3. Hormonlarda hamilelikle tetiklenen değişiklikler,

  4. Romatizmalı eklem iltihabı.

Yaygın semptomlar arasında omuza ve ön kola kadar uzanan ağrı, elinizde belirgin bir güçsüzlük ve serçe parmağın karıncalanmalarla uyuşması dışında tüm parmaklar yer alır.

  • Siyatik

Vücudun en uzun ve en büyük siniri siyatik siniridir. Omuriliğin alt ucundan dizinizin eklemine kadar uzanır. Bu herhangi bir noktada sıkıştığında, bacağınızın dış tarafında, sırtında, kalçalarda ağrı olacaktır.


Evde Masaj

  • Gerilim Baş Ağrıları

Sağlık profesyonelleri tarafından tanınan birkaç tür baş ağrısı vardır. En yaygın olanlardan biri, çoğu yetişkini bazen günlük olarak etkileyen gerilim tipi baş ağrılarıdır. Bazen buna stres baş ağrısı da denir. Bu, kafa derisi ve boyun bölgesinin kasları önemli ölçüde sıkılaştığında olur.


Ağrı açısından ise gerilim baş ağrıları oldukça kaygan bir zemindedir. Oldukça hafiften orta dereceye kadar her yerde olabilir. Ne yazık ki, bir dizi tetikleyici tarafından daha da kötüleşebilir: kötü duruş, yeterince uyumamak ve evet, stres. Tüm bunların muhtemelen en kötü yanı, süresinde yatmaktadır; gerilim baş ağrıları günlerce sürebilir.


Masaj terapisi stresi azaltmak için yararlıdır. Kiropraktörler için masaj terapisi, omurganın ayarlanması için vücudu tamamen rahat tutmada büyük bir rol oynar. Bununla birlikte, iyi bir masaj terapisi seansı almanın aslında ele alınmasına yardımcı olabileceği birkaç sağlık durumu da vardır. Bunlara artrit, karpal tünel sendromu ve gerilim tipi baş ağrıları da dahildir.


Comments


bottom of page