top of page

Masaj Terapisinin Psikolojik Faydaları Nelerdir?


Masaj Terapisinin Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Kaygıyı azaltmak, ruh halinizi iyileştirmek ve gerçekten derinden rahatlamış hissetmek için bir adım atabilseydiniz, atar mıydınız? Masaj terapisi, zihinsel ve fiziksel bir rahatlama duygusu yaratır. Depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik sorunlarla baş etmede etkili bir yöntemdir. Rutininize düzenli bir masaj eklemek, yapmayı göze alamayacağınız bir değişikliktir.


Ruh Halinizi Geliştirin


Herkesin farklı genel mutluluk seviyeleri vardır ve herkes farklı şekillerde mutlu olur. Bunun için bilinen en yaygın yöntem masaj terapisidir. Kaygıyı azalttığı, stres seviyelerini düşürdüğü ve sinirli olma halini azalttığı kanıtlanmıştır. Faydanın çoğu, terapötik bir masajın ardından beyinde serotonin ve dopamin gibi iyi hissettiren kimyasalların artmasıyla bulunur. Ruh halinizle ilerlemeyi sürdürmenin anahtarı, düzenli bir masaj planlamaktır.


Kronik Hastalıklarda Ağrıyı Hafifletin


Stres ve ağrı birbirini tetikler. Günün 24 saati ağrı hissediyorsanız, rahatlamanız zor olacaktır. Masaj terapisi, kronik ağrıyı azaltabilir ve stres seviyelerini yönetilebilir bir düzeye indirebilir. Ağrıyı azaltmak yaşam kalitenizi yükseltir ve zihinsel sağlığınızda büyük bir fark yaratabilir.


İşten Gelen Stresi Azaltın


Evden çalışmak, ofiste çalışmak kadar stresli olabilir ve hatta evde çocukları olan çalışanlar için daha da stresli olabilir. Uzun bir çalışma gününden sonra masaj yaptırmayı deneyin. Gerilimin eridiğini ve ertesi gün daha da üretken olduğunuzu hissedeceksiniz. Kas ve eklem ağrısı, baş ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk gibi stresle ilgili semptomların tümü, günlük rutin programınıza düzenli masaj seansları eklendiğinde azalır.


Enerjiyi Arttırın


Hiç kimse gün boyunca bize enerji vermesi için içeceklere veya diğer kimyasallara güvenmek istemez. Bir masaj, alındıktan günler sonra zihinsel keskinliği artırabilir. Ağrıyan veya aşırı çalışan kasları yatıştırmak da daha hızlı iyileşme ve enerji artışı sağlayabilir. Ayrıca, bir masaj uykusuzlukla mücadele ederek size daha iyi bir gece uykusu ve ertesi gün daha fazla enerji sağlar.


Evde Masaj

Depresyon ve Anksiyeteyi Azaltın


Hemen hemen herkes zaman zaman farklı derecelerde depresif hissetmiştir. Anksiyete genellikle çoğalarak artar ve terapötik masaj , herhangi bir kişisel bakım seanslarının önemli bir parçasıdır. Masaj yaptırmak için ayırdığınız zaman kendinize ayırdığınız özel bir zamandır. Masaj terapisinden sonra iş, ev, hayatının stresleri veya gelecekle ilgili durumlar için daha az endişe hissedeceksiniz. Daha da önemlisi, düzenli masaj nörotransmitterleri harekete geçirir ve hormonları dengeler.


Kas İyileşme Hızını Arttırın


Bir masajın en iyi bilinen faydalarından biri, vücuttaki kan akışını teşvik etme ve kasların yorgunluktan kurtulma hızını arttırma yeteneğidir. Birçok sporcu ve aktif birey için yürüyüşe çıkmak, egzersiz yapmak veya ağırlık kaldırmak, zihinsel sağlıklarını korumak için de çok önemlidir. Egzersiz, masaja benzer şekilde iyi hissettiren kimyasal seviyeleri artırır. Kaslarınızı ne kadar hızlı rahatlatabilirseniz, spor salonuna veya açık havada gerçekleştirdiğiniz egzersizlerinize o kadar çabuk geri dönebilirsiniz.


コメント


bottom of page