top of page

Masaj Terapisinin Yaralanmaların İyileşmesine Yardımcı Olduğu 5 Yol


Masaj Terapisinin Yaralanmaların İyileşmesine Yardımcı Olduğu 5 Yol

Yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olan bütünleştirici terapiler vardır. Bunlardan biri, yaralanmaların iyileşmesi için masaj terapisidir. Sadece yaralanmalara yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşmeyi de hızlandırır.


Masaj terapisinin faydaları, yaralanmaların iyileşmesinin ötesine geçerek kaygı ve stresten kurtulmaya kadar uzanır. Böylece iyileşme hedeflerinize bağlı olarak masaj tipinizi seçebilirsiniz. Terapötik masaj, miyofasyal çukurluk, manuel osteopatik terapi ve gevşeme masajı gibi farklı masaj türleri vardır. Masaj terapisi ile yaralanmaların iyileşmesinin beş faydasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

  • Ağrıyı Giderin

Yaralanma ağrısı, vücudun sizi korumak için tepki vermesinin sonucudur. Kimyasallar salınır ve beyniniz bir ağrı tepkisini tetikler. Vücudunuz daha fazla hasarı önlese de bazen tepkiler aşırı olabilir.


Genellikle yaralanma ağrısı, çevrelerindeki sinirleri de sıkıştıran kasılmış kaslarla ilgilidir. Ayrıca bel ağrısı çekiyorsanız yoğun adet krampları gibi organ sıkıntılarına da yol açabilir. Masaj terapisi, tüm bu ağrı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir masaj terapisi seansı sırasında kas dokularınız gevşer. Masaj teknikleri spazmları, sinir sıkışmalarını ve ağrılı kas kasılmalarını azaltabilir. Masaj terapisi, etkilenen bölgelere dolaşımı getirir ve bu da iyileşme sürecini hızlandırır. Sadece ağrıyı azaltmakla kalmaz, hareketliliği artırır ve iyileşmeyi hızlandırır, aynı zamanda beynin rahatlamaya yol açan kimyasalları iyi hissettirmesine neden olur.


Masaj terapistiniz ayrıca ağrı mesajlarını etkileyebilecek sinir liflerini de uyaracaktır. Özellikle düzenli masaj uygulamaları ve germe gibi diğer iyileşme yöntemleri ile ağrınız yavaş yavaş azalacaktır. Araştırmalar, insanların %88'inin masaj terapisinin ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.


Yaygın yaralanmalar masaj terapisi boyun, diz ve bel yaralanmalarını içerir. Tekrarlayan zorlanma yaralanmaları, tenisçi dirseği, karpal tünel ve yumuşak doku yaralanmaları da giderilebilir. Bununla birlikte, önce ağrınızın nedenini kontrol etmek önemlidir. Masaj yaptırmadan önce çözmeniz gereken bazı temel sorunlar olabilir. Terapistiniz ilk değerlendirmede bu konuda yardımcı olabilir.

  • Kan Dolaşımını Destekler

Masaj terapisi ayrıca kaslara kan akışını artırabilir. Maksimum oksijen ve besinler daha sonra yaralanmanıza ulaşabilir ve bu da iyileşmeye izin verir. Yetersiz dolaşım nedeniyle yaralanmalar da uzayabilir. Laktik asit birikimi daha sonra kaslarda kalır. Kaslar kısalmış halde sıkışabilir ve her ikisi de hareketliliği azaltan yara dokusu oluşabilir.


Masaj terapisi, vücudun kendini onarmasını teşvik edebilen doku metabolizmasını hızlandırır. Örneğin, laktik asit ve metabolik atıklar kaslardan kan dolaşımına geçerek vücudun detoksifiye edici organları tarafından ele alınabilir. Masaj tedavisi doku sıcaklığını artırarak dolaşımı artırır. Bu bölgeye kan akışını sağlayan şey budur. Her şeyin akıcı kalmasını sağlar, böylece iyileşmenizde gerileme olmaz.

Kan dolaşımını iyileştirmek için egzersiz ve esneme gibi başka adımlar da atmanız gerekebilir. Yaralanmaların iyileşme şansını artırmak için profesyonel bir masaj yaptırmak en iyisidir.

  • Daha İyi Kas Esnekliği

Masaj terapisi ile kaslarınızdaki gerginliği ve iltihabı azaltabilirsiniz. Gerginlik ve iltihaplanma, yaralanma ağrısını artırabilir ve hareketi önleyebilir. Yaralanmaların iyileşmesine yardımcı olmak için harekete ihtiyacınız var, böylece kaslarınız artık sert olmadığında iyileşmeye odaklanabilirsiniz.


Farklı masaj türleri, farklı şekillerde kas esnekliğini sağlar. Kaslar, dokuları ve kasları gevşemeye teşvik etmek için çeşitli şekillerde manipüle edilir. Bununla birlikte, terapistler esnekliği artırmak için genellikle derin vuruşlar, tetik nokta çalışması, yoğurma ve sıkı baskı kullanırlar.


Miyofasyal gevşetme ayrıca esnekliğin geri kazanılmasına yardımcı olur. Fasya, kaslar, kan damarları ve sinirler arasındaki bağ dokusudur. Bir yaralanma yaşadığınızda sertleşebilir ve yara izi bırakarak yara dokusuna neden olabilir. Masajlar fasya sıcaklığını arttırır ve sıcaklık arttıkça terapistler daha derine inebilir. Ne kadar derine inebilirlerse, fasya o kadar fazla uzayabilir ve uzayabilir. Sonuç, daha fazla esneklik ve yara dokusunun çıkarılmasıdır.


Yara dokusu eskiyse, çıkarılması daha zor olabilir. Ancak yine de esnekliğinizi artırabilirsiniz. Masajlar ayrıca rahatlamanıza yardımcı olur, bu da gergin olduğunuz her yeri rahatlatacaktır. Duygusal gerginlik yaralanmaları şiddetlendirebilir ve uzatabilir.

  • Daha Hızlı Yaralanma İyileşme Süresi

Vücudunuz, kasları daha fazla hasardan korumak için yaralanmaya iltihapla tepki verir. Ayrıca doku onarımı için bölgeye giden daha fazla sıvı ve beyaz kan hücresi ile sonuçlanır. Ancak şişlik aylarca kalabilir.


Enflamasyonun kalmasının tek bir nedeni yoktur ve yaralanma iyileşmesi yavaştır. Bununla birlikte, yaşlandıkça hücreler iyileşmek için her zaman o kadar verimli çalışmaz ve kaslar daha yorgun olabilir. Bu nedenle masaj terapisi, vücudunuzun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için harika bir çözümdür.


Yaralanmalardan kurtulmak her zaman emek ister, ancak masaj tedavisi iyileşmeyi hızlandırabilir. Kan dolaşımını iyileştirdiğinizde ve sertliği azalttığınızda, yaralanmanız daha hızlı iyileşebilir.


Lenfatik sisteminiz atıkları ve toksinleri dışarı atar, vücudunuz rahatlar ve ağrı azalır. Ağrı ve sertlik, önerilen iyileşme egzersizlerini yapmak gibi genellikle rehabilitasyonu engeller. Masaj terapisi, yaralanma iyileşmenizin kontrolünü yeniden ele almanıza ve tüm çabayı göstermenize olanak tanır.

  • Gelecekte Yaralanma Önleme

Yaralanma iyileşmesi için masaj terapisi ayrıca gelecekteki yaralanmaları önleyebilir. Yaralanmaları görmezden geldiğinizde, zamanla kötüleşebilir ve tekrarlayabilirler. Masaj terapisi, yaralı bölgelerin tam güçlerini geri kazanmalarına yardımcı olur.

Terapistiniz kas gerginliği, düğümler ve topaklar gibi hassas noktaları belirleyecektir. Bunlar, tedavi edilmezse zayıflayabilen ve gelecekte yaralanmalara eğilimli olabilecek alanlardır. Ayrıca farklı bir bölgedeki hizasızlık veya sıkışma gibi yaralanmalarınızın nedenlerini de öğrenebilirsiniz.


Masaj

Masaj Terapisi ile Yaralanma İyileştirme


Yaralanmak sinir bozucu ve acı verici bir deneyim olabilir. Kontrolden çıkmış veya bunalmış hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, özellikle diğer tedavilerin yanı sıra masaj terapisi ile yaralanmalardan kurtulmak mümkündür.


Yaralanma iyileşmesi için profesyonel bir masaj terapisti bulmak çok önemlidir. Hangi masajın en iyi olduğunu önerecekler ve etkili tedavi sağlayacaklardır. Niteliksiz bir terapist, yarardan çok zarara neden olabilir ve yaralanmanızı uzatabilir. Daha fazla bilgi edinmek için bugün bizimle iletişime geçin.


Comments


bottom of page