top of page

Masaj Terapisti Kimdir?


Masaj Terapisti

Masaj Terapisti Kimdir?


Sağlık alanında uzman bir kişi tarafından belirlenen tedavi planına göre, vücudun belirli bölgelerini rahatlatmak ve iyileştirmek amacıyla masaj tekniklerini uygulayan kişilere Masaj Terapisti denir. Bu kişilerin mutlaka bu işi yapabileceklerini gösteren devlet tarafından onaylanmış bir lisansı olması gerekir. Aksi takdirde masajı yaptıracak kişinin sağlığı bilinçsizce yapılabilecek olan tedavi yöntemleri sebebiyle risk altına girebilir. Masaj yaptıracak kişilerin mutlaka buna dikkat etmesi gerekir.


Masaj Terapisti Ne İş Yapar?


Masaj Terapisti, vücudun enerji kanallarını tetiklemek için el ve parmak basıncını kullanır. Fıtık tedavisi, duruş bozuklukları, omurga sorunları, cilt yenilenmesi ve sıkılaşması, selülit vb. gibi durumlarda birçok farklı yöntem kullanarak tedavi ve iyileştirmeye yönelik süreçleri profesyonel şekilde gerçekleştirir. Bir masaj terapistinin uzmanlaşacağı birden fazla alan vardır. Birçok uzman, farklı teknikler gerektiren farklı yöntemler öğrenir. Genellikle masajın türü müşterinin istek, ihtiyaç ve fiziksel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.


Masaj Terapistleri tedavi esnasında losyonlar, doğal taşlar, aromatik yağlar, ısı lambaları vb. gibi ekipmanlar kullanabilir ve sakinleştirici kokular eşliğinde müşterilerini rahatlatmayı hedefler. Bunları yaparken aynı zamanda müşterinin ihtiyaçlarına göre yönlendirme yaparak bilgi vermesi gerekir. Bir masaj seansı on beş ile yetmiş beş dakika arasında müşterilerin beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygulanan tekniğe göre de farklılık gösterir.


Masaj Terapistinin Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?


İyi bir Masaj Terapisti,

  • Bireysel hazırlığına ve hijyenine dikkat etmek,

  • Salon hazırlığına ve hijyenine dikkat etmek,

  • Müşterilere karşı olan tutumunda kibar olmak,

  • Müşterilerin sağlık durumuna ve tedavisine yönelik olarak bir plan belirlemek,

  • İhtiyaçlar ve tercihlere bağlı olarak masaj türlerini uygulamak,

  • Geçmişte oluşan hasarlı veya sorunlu bölgeleri hakkında bilgi sahibi olmak,

  • Cerrahi müdahale gereken durumlarda doğru yönlendirmeler yapmak,

  • İyileştirme ve rahatlama için danışmanlık yapmak,

  • Müşteri bilgilerine kişisel verilerin gizliliğine ve saklanmasına önem vermek,

  • Malzeme ve ekipmanlara dikkat etmek zorundadır.


Evde Masaj


Masaj Terapisti Olmak İçin Ne Gerekir?

Bir Masaj Terapisti Olabilmek için öncelikle minimum lise mezunu olmalısınız ve bir eğitim programına katılıp sınava girerek devlet tarafından onaylanmış olan masaj terapisti lisansınızı almanız gerekmektedir. Bu eğitim süreci sizin programa olan bağlılığınız ve katılımınız ile beş aydan yirmi dört aya kadar da uzayabilir. Eğitimi kısa sürede tamamlamak için bütün derslere ve sınavlara katılmaya kararlı olmanız gerekir. Zaman ve özveri önemli bir etkendir. Sağlık sektörü ile doğrudan bağlantılı olduğunuz içinde önem seviyesi yüksektir. Bir terapi veya masaj merkezinden deneyim kazanmanız ve kendinizi kanıtlamanız gereklidir. Bu arada, uzun süre ayakta durabilmeli ve fiziksel sağlığınızın buna uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Aynı zamanda, müşteri ilişkileri konusunda deneyimli olmanız gerekir. İletişim becerileri de önemli rol oynar. Farklı masaj yöntemleri öğrenerek daha fazla iş imkanı yaratmanız mümkün olabilir.

Comments


bottom of page