top of page

Masaj Terapistinin Performansını Arttırması İçin Basit Egzersizler


Masaj Terapistinin Performansını Arttırması İçin Basit Egzersizler


Yoğun çalışan masaj terapistlerinde, vücutta sürekli olarak fiziksel bir yorgunluk olur. İş alanı için benzersiz günlük rutinlerimize kolayca dahil edilen özel öz bakım egzersizlerini bulmak zor olabilir.


Aynı anda hareketliliği geliştirirken omuzları ve üst göğüs bölgeleri ısıtmaya yardımcı olan dinamik bir germe, ısınma ve uzatma hareketleri uygulanması gerekir. Bu egzersiz, sağlık uzmanlarına bir yaralanmadan sonra, yaralanmanın önlenmesinde ve genel olarak iyileştirilmiş fiziksel performans için kullanılan etkili bir kendi kendine bakım egzersizi olarak öğretilmiş ve kullanılmıştır.


Yaralanma, Önleme ve Fiziksel Performans

Masaj terapistleri olarak hareketsiz hale getiren bir yaralanma yaşadıysanız, vücudunuz hareketsizliğin etkilerini hissedecektir. Bir yaralanmadan iyileşme sırasında, dinlenmeye ve iyileşmeye izin vermek için genellikle yaralı eli, kolu, omzu vb. hareket ettirmemeniz önerilir. Hareketsizliğin kaslarınızın sertleşmesine neden olduğunu da fark etmiş olabilirsiniz. Kaslara olan talebin azalması nedeniyle, bölgeye oksijen ve kan akışı talebi azalır ve bu da sertlik hissine neden olur.

Egzersiz, hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyonu azaltmaya yardımcı olmak için bir yaralanma veya küçük bir ameliyattan sonra iyileşme sırasında yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, yaralanmaların önlenmesinde faydalı bir durumdur. Sağlık uzmanları, egzersizi müşterilerini tedavi etmeden önce ısınmaya yardımcı olmak için kullandıklarını söylüyor.

Bu egzersizi danışanlarıma da ısınma, önleyici ve öz bakım aktivitesi olarak öneriyorum çünkü birçoğu bilgisayar başında (odaklanmış ve bakarak) bir masada uzun süre çalışıyor ve bu da tutukluk ve rahatsızlığa neden oluyor. çoğunlukla boyun, omuzlar ve üst sırt bölgesinde hissedilir.


Masöz

Basit Bir Egzersiz Nasıl Yapılır?

Basit bir ifadeyle, üst göğüs, boyun ve omuz bölgesindeki kasları çalıştırmak önemlidir. Egzersizi yaparken, kasları birbirine bağlayacak ve uzatacak, kan akışını artıracak ve dolaşıma yardımcı olabilirsiniz.

Kolu kısaltarak parmak uçlarınızı hafifçe omuzların üst kısmına yerleştirerek başlayın. Dirseklerle önde, onları göğsün önünde bir araya getirin. Parmaklarınız omuzlarınızda ve dirsekleriniz önünüzdeyken dairesel hareketlerle hareket etmeye başlayın. Dirseklerinizi kulaklarınıza doğru kaldırın ve ardından pektoral ve göğüs kaslarını gererek dirseklerinizi yana doğru indirin.

Dirsekleri göğsün önüne getirerek bir yönde ve ardından diğer yönde yaklaşık dört kez yavaşça daire içine alarak hareketi tekrarlayın. Servikal bölgeyi kavramak için dirseklerinizi göğsün önünde bir araya getirirken çenenizi göğsünüze indirin. Arka boyun kaslarında hafif bir uzama hissetmelisiniz. Dirseklerinizi tavana doğru getirirken başınızı ufka doğru kaldırmalısınız. Tüm bu aktivite göğüs kasları, rotator manşet ve omuz, interskapular, sırt ve servikal kaslara etki edecek.

Yavaş kontrollü hareketlerle hareket etmeyi unutmayın ve nefes almaya devam edin. Hareket ağrısız olmalıdır. Fiziksel aktiviteye başlamadan önce daima doktorunuza danışın. Masaj terapistleri olarak müşterilerimizin sağlığı kadar kendi sağlığınızı da düşünmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

bottom of page