top of page

Masaj Tıbbi Durumlarla İlişkili Belirtileri Nasıl Hafifletebilir?


Masaj, Tıbbi Durumlarla İlişkili Belirtileri Nasıl Hafifletebilir?

Hepimiz içgüdüsel olarak masajın sağlığımız için iyi olduğunu biliyoruz. Derin doku masajı, kas düğümleri ve sıkı dokuya sahip bölgelere daha hedefli bir odaklanmayı içerir ve atletik performansı ve normal günlük duruşu iyileştirmek için kas gerilimlerini, sertliğini ve yorgunluğunu azaltır.


Peki, masaj terapisinin hafifletebileceği tipik semptomlar tam olarak nelerdir? İşte masaj terapisinin getirdiği kanıtlanmış yaygın semptomların bir listesi;

  • Baş ağrısı ve migren ağrısını hafifletir,

  • Sırt ağrısını hafifletir,

  • Lenf akışını artırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir,

  • Esnekliği artırır,

  • Kan basıncını düşürür,

  • Dolaşımı artırır,

  • Karpal tünel semptomlarını azaltır,

  • Enerjiyi artırır,

  • Endorfin salgılar ve ruh halinizi iyileştirir.

Osteoartrit, kanser, fibromiyalji ve anksiyete/depresyon, masaj terapisinin semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceği tıbbi durumlara iyi örneklerdir. Bununla birlikte, vuruşların yoğunluğu ve basıncı nedeniyle fibromiyalji için derin doku masajının önerilmez.


Osteoartrit


Osteoartriti olan kişiler için masaj terapisi, ağrının yanı sıra şişmeyi de gidermeye yardımcı olurken, aynı zamanda eklem hareketliliğini teşvik eder ve artritik eklemlerinizdeki dolaşımı iyileştirir. Bu durum için masaj terapisi kullanmak, ağrıyı yatıştırmak ve yaşam kalitesini artırmak için kısa süreli ilaçsız mükemmel bir çözümdür. Artrit formunuz için hangi tür masaj tedavisinin güvenli ve uygun olduğunu görmek için daima doktorunuza danışın. Bazı tedavi türleri sizin için doğru olmayabilir ve sorunlara neden olabilir.


Kanser


Kemoterapi gören hastaların sıklıkla kolayca morarma ve kanama gördüklerini biliyoruz, bu nedenle derinlemesine bir konsültasyondan sonra, çoğu için doğru masaj yaklaşımının etkilenen bölgelere baskı yapmadan hafif olması muhtemeldir. Yakın zamanda kanser cerrahisi geçirmiş kişilerde de masajla rahatlık ve ağrı kesici hissi sağlanabilir.


Masaj tedavilerinin kanser hastaları için birçok faydasına rağmen, bilinmesi gereken bazı endişeler vardır. Masaj rezervasyonunuzdan önce, belirli kanseriniz için özel tıbbi tavsiye için her zaman doktorunuza danışmalı ve en uygun masaj tedavisi konusunda tavsiye almalısınız. Masaj terapistinizle görüştüğünüzde, kanseriniz ve ağrı alanlarınız ile ilgili belirli ayrıntıların yanı sıra doktorunuzun sağlayabileceği diğer ilgili ayrıntıları belirtmelisiniz. Bu şekilde, durumunuz için en iyi masaj tedavisini sağladığımızdan emin olabilirsiniz.


Fibromiyalji


Fibromiyalji hastası olan hastaların randevu almadan önce doktorlarından izin almaları gerekir. Bunun nedeni, fibromiyalji ile ilişkili basınç hassasiyetinin artmasıdır; bu, durum çok genişse veya yanlış masaj yapılırsa daha büyük hasara neden olabilir. Bu rahatsızlıktan muzdaripseniz, fibromiyalji tedavisi konusunda deneyimli bir terapist aramanız önerilir, sağlık bakım asistanınız veya doktorunuz ihtiyaçlarınız için iyi bir klinik masaj terapisti önermelidir.


Masaj

Kaygı ve Depresyon


Anksiyete ve depresyon için masaj terapisi, ilgili semptomlar için muazzam bir hafifletici olarak göz ardı edilir. Örneğin kortizol; Vücudun birincil stres hormonu, vücudunuzun strese tepki vermesine, kan şekerini düzenlemesine, dokuları onarmasına ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bir hormondur. Bir masajın ardından kortizol seviyeleri düşer ve serotonin yükselir, bu nedenle vücudunuzdaki ağrı önleyici mekanizmaları teşvik eder.


Masaj terapi seansı rahatlamanız ve odaklanmanız için güvenli ve iyileştirici bir öneme sahiptir. Masajlar zihin ve beden bağlantısının farkındalığını artırabilir ve güven, öz imaj ve öz değer oluşturmaya yardımcı olabilir. Masajınızdan önce, terapistinize kendiniz ve ilgili tıbbi durumlar hakkında olabildiğince fazla bilgi vermeniz en iyisidir. Bu şekilde terapistiniz size mümkün olduğu kadar etkili bir tedavi sağlayabilir.


Comments


bottom of page