top of page

Masaj Uygulamanıza Yön Verecek Palpasyon Teknikleri


Masaj Uygulamanıza Yön Verecek Palpasyon Teknikleri

Masaj uygulayıcıları, bir müşterinin vücudunun temel bir değerlendirmesini yapabilmesine izin veren palpasyon teknikleri ve masaj terapisi uygulamanın temel taşlarını oluşturur. Spesifik palpasyon teknikleri terapiste ve danışanın ilgi alanlarına göre farklılık gösterse de, tipik olarak terapistin dokuyu analiz etmek ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmeye başlamak için ellerinin aşırı hassasiyetine güvenir.


Terapistler genellikle kasların ağrı ve sıkılığını, iskelet dizilimini, spazmları, vücuttaki tetik noktalarını, fibrozu ve daha fazlasını belirlemek için tedaviye palpasyonla başlar. Palpasyon tekniği ile masaj seansına başladıktan sonra bir terapist, terapötik yaklaşımın her zaman ilk değerlendirme sırasında sunulan endişelerle uyumlu olmasını sağlamak için seans boyunca tekrar edebilir. Terapist masaj seansları sırasında manipülasyonun bir sonucu olarak dokuda meydana gelen değişiklikleri izlemek için palpasyona devam edecektir.


Palpasyon Tekniği Nedir?


Palpasyon tekniklerini etkili bir şekilde kullanabilmek için, bir terapistin kapsamlı bir anatomi ve fizyoloji bilgisi geliştirmiş olması ve ayrıca hem nesnel hem de öznel olarak bir vücudun niteliklerine dikkat etmesi gerekir. Palpasyon teknikleri muhtemelen terapistler arasında biraz farklılık gösterecektir, ancak bazı standart prosedürler geliştirilmiştir. 2013'te bir araştırma ekibi, palpasyon tekniği yaklaşımını detaylandırmıştır.

  • Konum: Müşterinin rahat bir şekilde konumlandırıldığından emin olun.

  • Anatomi: 3 boyutlu bir anatomik modeli görselleştirin.

  • Düzey: Uygun doku teması derinliğini belirleyin.

  • Amaç: İyileşme sürecini başlatmak için bir hedef koyun.

  • Belirleyin: Hareketi başlatırken bir referans noktası bulun.

  • Değerlendir: Palpasyondan elde edilen bulgulara göre masaj tekniğini ayarlayın.

Bu yöntem, masaj terapistlerinin bir müşteriyle elle muayeneyi başlatmanın en temel yolunu hazırlamasına yardımcı olabilir. Vücuttaki patoloji, doku anormallikleri ve vücut yapısının koşulları için kapsamlı bir tarama geliştirmeye gelince, bazı terapistler sürecin biraz sezgi gerektirdiği konusunda hemfikirdir.


Masoz

Masaj terapistlerinin somatik disfonksiyonu değerlendirmelerine yardımcı olmak için dört ilke kullanılır. Bu ilkeler;

  • Duyarlılık: Yumuşak doku disfonksiyonu hemen her zaman hassasiyet veya ağrı ile kendini gösterir.

  • Doku dokusu değişikliği: Terapist dokuların sıcak, soğuk, gergin, şişmiş veya lifli olduğunu hissedebilir.

  • Asimetri: Doku vücudun iki yanında farklılık gösterebilir. Asimetri kendi başına endişe kaynağı olmayabilir, ancak bir masaj terapisti, normal veya anormal olup olmadığını belirlemek için her durumda en iyi değerlendirmesini kullanacaktır.

  • Hareket açıklığı: Hareket kısıtlı ve/veya kaslar çok gergin, normal hareketi engelleyip engelleyemediğini belirler.

Bu durumlar tek başlarına ortaya çıktığında bir tür patolojiye, rahatsızlığa veya işlev bozukluğuna işaret edebilirler, ancak bir sorunu doğrulamak için genellikle iki veya üç faktörün birleşmesi yeterlidir. İlk değerlendirmeden sonra, terapist bu bilgiyi bir sorunun neden var olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bir tedavi planı geliştirmek için kullanabilir.


Ancak olası bir sorunu teşhis etmede ve tedavi etmeye başlamada en önemli unsur müşteri ile iletişimdir. Bir masaj terapisti, danışanın palpasyon sırasındaki ağrı veya rahatsızlık düzeyini, yaralanma veya hastalık öyküsünü ve vücudun sorun yaratan bölgelerini etkileyebilecek bir durumu ele alıp anlamadan yeterli tedavi sağlayamaz.

bottom of page