top of page

Masaj ve Aromaterapiyi Birleştirmek


Masaj ve Aromaterapiyi Birleştirmek

Hem masaj hem de aromaterapi, vücut ve zihin için potansiyel faydaları ile bilinir. Aromaterapi masajı, psikolojik ve fizyolojik refah elde etmek için ikisini birleştirir. Müşteriler üzerinde kullanabileceğiniz masaj tekniklerinin çeşitliliği ve uçucu yağların çeşitliliği göz önüne alındığında, aromaterapi, sağlık geçmişlerine göre bireyler için daha kişiselleştirilmiş sağlık ve refah sonuçları yaratmanın başka bir yoludur.


Aromaterapi Nedir?


Aromaterapi teknikleri yaklaşık 6.000 yıldır kullanılmaktadır. Bu sanat veya bilim, fizyolojik ve psikolojik sağlığı geliştirmek için bitki özleri ve uçucu yağlar kullanan alternatif bir tıp olarak kabul edilir.


Aromaterapiyi masajla birleştirirken, masaj terapisti, uçucu yağlar ve bir baz yağ karışımı hazırlar ve karışımı masaj yoluyla müşterinin cildine uygular. Aromaterapist, bir dizi yağın sinerjik bir karışımını oluşturmaya odaklanabilir; bu, seçilen yağların birbirlerinin özelliklerini geliştirmek için seçildiği ve karıştırıldıklarında şaşırtıcı derecede hoş bir koku ile sonuçlandığı anlamına gelir. Temel olarak aromaterapi masajı, hem kokunun hem de masajın sağlık ve esenlik üzerinde derin bir etkisi olabileceği fikridir.


Aromaterapi Masajının Faydaları


Aromaterapi masajının birçok olası faydası vardır ve bunlar müşterinin veya hastanın yaşadığı özel ihtiyaçlara ve sorunlara, uçucu yağ karışımına ve uygulanan masajın türüne bağlı olarak değişebilir.

 • Ağrı – Masaj ve uçucu yağların bir kombinasyonu, hastaların sırt ağrısı veya spor yaralanmaları gibi kronik ve akut kas ağrılarını yönetmesine ve en aza indirmesine yardımcı olabilir.

 • Migren – Aromaterapi masajı , baş ağrıları ve migrenlerin yoğunluğunu ve sıklığını azaltabilir.

 • Dolaşım – Aromaterapi masajı dolaşımı iyileştirebilir ve buna bağlı olarak hareketliliği ve esnekliği artırabilir.

 • Bağışıklık sistemi – Aromaterapi masajı, limbik sistemi uyararak ve toksinlerin salınmasını teşvik ederek bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

 • Yaygın durumlar – Aromaterapinin tek başına soğuk algınlığı, grip, uykusuzluk, mide bulantısı, cilt rahatsızlıkları, stres ve enfeksiyonlar gibi yaygın durumlar için faydaları olabilir.

Her biri benzersiz sağlık ve refah faydalarına sahip çok sayıda uçucu yağ vardır. Uçucu yağların solunmasının limbik sistemi (beynin sinir sistemi ile ilgili bir bölümü) olumlu etkileyerek sağlığa faydalarını artırdığına inanılırken, uçucu yağlar masaj veya topikal uygulama yoluyla cilt yoluyla emildiğinde de fayda sağlayabilir. Yaygın olarak kullanılan bazı uçucu yağlar şunları içerir:

 • Okaliptüs –Burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı için faydaları olabilir.

 • Sardunya – Sardunya esansiyel yağı menopoz sorunlarına ve adet öncesi sendromuna ve ağrılı veya yaralı kas dokusu olanlar için faydalı olabilir.

 • Lavanta – Stresi azaltmak ve gevşemeyi artırmak için kullanılabilir.

 • Nane ve biberiye – Bu uçucu yağlar uygulandığında veya solunduğunda size enerji artışı sağlayabilir.

 • Sandal Ağacı - Sandal ağacı esansiyel yağı, sindirim sorunlarına, kuru cilde ve strese yardımcı olmak için kullanılabilir.

 • Çay ağacı – Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bir dezenfektan olarak kabul edilir. Çam ve okaliptüs yağları ile birlikte çay ağacı yağı dekonjestan etki ile ilişkilidir.


Masöz

Aromaterapi Masajı Uygulamak


Aromaterapi masajları, tüm vücut masajı olabilir veya sırt veya yüz gibi vücudun sadece bir bölümünü içerebilir. Öne odaklanmak için dönmeden önce arkadan, alttan ve bacaklardan başlayabilir.


Masaj terapisti, derin doku masajı yapmadan önce cildi ve kasları ısıtmak için genellikle yağı uzun, geniş hareketlerle uygular. Derin doku masajları, derin, rahatlatıcı bir etki için deriyi ve kasları eller arasında yuvarlamayı ve sıkmayı içerirken, muhtemelen dolaşımı hızlandırır ve vücuttaki toksinlerin deri yoluyla vücuttan atılmasını sağlar. Toplamda, bu, bir yaralanma veya zorlanma olması durumunda iyileşme süresini artırabilir ve yağın cilt yoluyla emilmesi, masajın iyileştirici etkisini artırabilir.


Comments


bottom of page